آخرین ارسال های تالار گفتمان

هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
خرداد
11
1391

چگونه یک سایت داشته باشیم :

 

داشتن یک سایت زیبا و حرفه ای بدون داشتن هیچ تخصص و مهارتی

اگر از وبلاگ خسته شده اید و می خواهید یک سایت داشته باشید  بدون هیچ مهارتی کافی است به  قسمت داشتن یک وب سایت در قسمت موضوعات   بروید و اطلاعات بیشتر را در آنجا کسب کنید.

 

اسفند
28
1390

آموزش ارائه مطلب به روش كتاب الكترونیك

آموزش ساخت كتاب الكترونيك -به شيويي بسيار زيبا و جديد با امكانات باورنكردني

براي آموزش ساخت ارائه مطلب به سبك كاملا جديد و پيشرفته بدون استفاده از برنامه نويسي

مناسب براي :

دانش آموزان

دانشجويان

اساتيد دانشگاه

اگر تمايل داريد كه به غير از فرمت pdf  با ظاهري بسيار زيبا و قشنگ مطالب خود را ارائه دهيد

اگر تمايل داريد كه شما نيز براي خودتان برنامه بسازيد

اگر دوست داريد با نحوه ارائه مطالب خود همه را شگفت زده كنيد

 

    حتما اين آموزش ساخت ارائه مطلب با سبک کتاب الكترونيك را دانلود كنيد .

            براي دانلود آموزش ساخت كتاب الكترونيك اينجا  كليك كنيد

 

مرداد
12
1390

جستجوی حرفه ای در اینترنت

بعضی مواقع در اینترنت موتور جست وجوی گوگل در صفحه اینترنت ظاهر نمی شود یا از جستجوی آن راضی نیستیم، می توانیم از موتور های دیگر استفاده کنیم که دست کمی از گوگل ندارند عبارتند از : هر موتور جستجو برتری و مزیت خاص خودش را دارد و اشتباه اکثر افراد اعم از دانشجو یان ،دانش آموزان و ... برای جستجوی مقاله و تحقیقات دانشگاهی این است که فقط از گوکل استفاده می کنند .خیلی وقت ها گوگل نتایج رضایت بخشی برای ما ندارد فقط به این خاطر که گوگل سر زبان ها افتاده .پس بهتر است که از موتور های دیگر نیز استفاده کنیم .بیشتر مواقع نتایج حتما بهتری پیدا خواهید کرد. هر موتور جست جوی برای کاربرد خاصی ساخته شده است . خیلی افراد از این موضوع بی خبرند. به عنوان مثال پزشکان موتور جستجوی خاص خودشان را دارند و مطالب بسیار تخصصی ویژه حرفه شان را اینگونه پیدا می کنند 1) Hotbot جستجوی اسم ،شخص ،محل خاص - یک سایت بسیار قوی و معتبر بعد از گوکل 2) Dogpile یک سایت بسیار قوی و معتبر بعد از گوکل 3) Altavista برای صدا وتصویر – جستجوی محدود و دقیق - 4) Alltheweb 5) Alexa 6) iwon 7) msn 8) aol 9) looksmart 10) Excite جستجوی سایت های محدود ولی مربوطه 11) Fast 12) yahoo 13) Netscape 14) Ask برای پرسیدن سوال 15) Edna جستجوی سایت آموزشی 16) Go 17) Askjeeves 18) Dmoz 19) Cnet 20) Firstgov جستجوی یک سایت سیاسی و آموزشی 21) Overture 22) Teoma 23) WiseNut 24) northernlight سایت های جستجوی فارسی زبان 1) Parsceek 2) Webgah 3) Dahio 4) Persiangoogel 5) Irpars 6) Jostojogar.ir 7) Googel.asemoni 8) rismoon دقیقتر جستجو کنیم: مثال در موتور جستجو گوگل در قسمت advansed می توانید تعیین کنید که عبارت مورد نظر شما عنوان سایت است یا متن یا تیتر سایت در این قسمت نوع فرمتی که می خواهید مو تور جستو جو برای شما پیدا کند را معین کنید • هنگامی که عبارتی یا کلمه ای را تایپ می کنید از + و – نیز استفاده کنید.مثلا من عبارت آموزش آشپزی را تایپ می کنم و اگر می خواهم که در آن آموزش پیاز بکار نرفته باشد می نویسم :آموزش آشپزی – پیاز اگر می خواهم که در آن آموزش غذا سیر بکار رفته باشد می نویسم :آموزش آشپزی +سیر  افراد وقتي به دنبال مطلب و يا عبارت مورد نظرشان در "گو گل" يا ديگر جستجو گرها مي گردند عبارت مورد نظر را كلي مي نويسندوبايستي آنرا جزئي تر بنويسند  ابتدابايد بدانيم كه به دنبال چه هسستيم ؟ به عنوان مثال كلمات زير را در گوگل بزنيم نتايج زير را خواهيم داشت : قاليبافي 125،636،3 صفحه آموزش قاليبافي 325،250 صفحه آموزش قاليبافي به سبك تبريزي 650 صفحه پس بايددقت داشته باشيم كه چه عبارت و كلماتي در گوگل تايپ مي كنيم.بخصوص آنرا جزئی تر بنویسید تا نتیجه کار رضایت بخش تر باشد .

تیر
24
1390

به کودکان خود رحم کنید

 

به  كودكان خود رحم كنيد

ندانسته و از روي عدم آگاهي چه كارهايي كه انجام نمي دهيم :؟؟؟؟؟؟

غذا هاي فوري (فست فود)  و غذا هاي آماده در بسته هاي فلزي ،مصرف مواد غذايي  بسه بندي شده كارخانه اي ،همگي فاقد فيبر خوراكي هستند .آنها با رنگ و طعم ها و مواد شيميايي محافظ درست شده اند .مانند اسيد سيتريك .اين ماده اسيدي نگه دارنده ، سلول هاي مغز را نابود مي كند.مانند قند درآب .اسيد سيتريك در تمام مواد غذايي كارخانه اي وجود دارد از قبيل :چيپس ، پفك  شكلات ، كمپوت ها ،بستني  بيسكويت ها و كيك ها ،نوشابه ها ، آدامسها ....... همگي تفاله هاي تجاري هستند كه با هزينه هاي هنگفت تبليغات خوراك و ملكه ذهن مردم شده .در واقع در دنياي سود و تجارت كارخانه اي سلامت و تندرستي مردم  ارزشي ندارد. تنها رسيدن به سود كلان ارزش دارد و بس  .تفاله اي تجاري كبد فرد را تخريب مي كنند .منشا تمام بيماريها و ريشه آنها از كبد شروع مي شود. مواد كارخانه اي كه به اسم مواد غذايي در بين مردم پخش مي شود و به مصرف انبوه آنان مي رسد جز آينده نگران نكننده چيزي در انتظار آنان نيست .انواع و اقسام سرطان ها و بيماريهاي عجيب وغريب نتيجه مصرف اين غذا هاي آشغال و تفاله هاي تحاري است .به جاي اينها مي توانيد از  انواع و اقسام ميوها ،سبزي ها ،خشكبار و ميو ه هاي خشك از قبيل برگ هلو ،زردآلو،و توت خشك و.... مصرف كنيد .(راز بيماريها ،ص32،1384)

وقتي  مواد كارخانه اي مصرف مي كنيد در واقع اين گونه مواد را مصرف مي كنيد :

شكر سفيد ،ارد سفيد ،چربي هاي شكننده  ، اسيد هاي چرب در هم ريخته ، مواد رنگي شيميايي ،افزودنيهاي شيميايي ، مواد محافظ ،طعم دهند هاي شيميايي و ...

اين سوال براي شما پيش مي ايد كه مگر اين مواد غذايي مجوز بهداشت ندارد؟

مجوز بهداشت دارد اما منظور من در اينجا اثرات و عواقب مصرف مواد غذايي  كارخانه اي در دراز مدت و در اينده است. منظور  روش درست شدن و تركيب  آن است . در واقع روش بهتر و صحيح تري براي ساخت اينگونه مواد غذايي فعلا وجود ندارد . براي كشف اين روش ها ساليان دراز وقت و مطالعه و تحقيقات صرف شده اما هنوز كافي نيست .هنوز روش هاي صحيح تري هم هست كه ما بدان دست نيافته ايم .اين امريكي از نقايص علم بشري است كه در قرآن نيز بدان اشاره شده است.

به عنوان مثال امام رضا ع شكر (تصفيه نشده )يك ماده بسيار مفيد مي داند اما انسان با تصفيه كردن شكر كاري را انجام مي دهد  كه منجر به 123 بيماري مي شود (راز بيماريها ،ص32،1384)

 

 در واقع صاحبان كارخانه ها بيشتر صاحب فروش تبليغات خود هستند تا اجناس .هر چه تبليغات بزرگ نماتر و زرق وبرق بيشتري داشته باشد "رسانه ها" دوست داشتني تر هستند براي صاحبان كارخانه ها و  پول بيشتري بابت تبليغات مي دهند. در اين ميان سلامت مردم و تندستي آنان اهميتي ندارد .فقط سود سود سود  سود . اين در واقع يكي از كوچكترين اثرات سرمايه داري است. سرمايه داري منشا و ريشه آن از كارخانه شروع مي شود. سرمايه داري منجر به اثرات ديگري مي شود كه در حوزه جامعه شناسي  و اقتصاد مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.

تیر
24
1390

قندو شکر طبیعی و مصنوعی

منبع :کتاب راز بیماریها و رمز سلامتی ،نویسنده سید ماشاءاله باطنی صفحه 70،83 ،306،-539-531

تفاوت قند طبیعی و قند مصنوعی – از زمین تا آسمان

        قند طبیعی در محصولات طبیعی نهفته است .مانند نیشکر ،پرتقال ،هندوانه ،سیب .کسانی که از بیماری میگرن و دیابت رنج می برند بدون هیچ هراسی می توانند این میوه ها را مصرف کنند.

قند مصنوعی همین قند وشکری که در مغازه ها به فروش می رسدو با آن چای  می نوشیم.

 با مصرف شکر طبیعی و تصفیه نشده عمده غذای انسان تامین می شود و همان طور که امام رضا ع فرمودند :اگر کسی هزار درهم داشته باشد و همه آن را شکر بخرد اسراف کار نخواهد بود .امام موسی کاظم ع فرمودند :هر کس به هنگام خواب دو قالب شکر بخورد از هر دردی به جز مرگ در امام خواهد بود.در اینحا منظور شکر طبیعی و تصفیه نشده است .در حالی که شکر تصفیه شده منشا 120 نوع بیماری تاکنون شناخته شده است . 

       با توجه به تکنولوژی فعلی که انسان با آن شکر را تصفیه میکند ،به سادگی می توان دریافت که چه مقدار از ترکیبات طبیعی در مرحله تصفیه و سفید کردن از بین می رود .قند تصفیه شده تمام ویتامین ها و پروتئین های خود را ازدست داده است و نمی تواند به طرز صحیحی در بدن جذب شود.برای بدست آوردن سلامتی چاره نیست جز اینکه قند مصنوعی  را حذف کنیم .این واقعیتی است انکار ناپذیر.بیایید به این جمله :دوای تو غذای توست – بیشتر توجه کنیم .تغییراتی که تمدن صنعتی در عادات غذایی مردم به وجودآورده منشاء تمام بیماریهای سلامتی عمومی است .در اینجا مخالف علم وپیشرفت نیستیم ،بلکه منظور ما در اینجا کمبود علم وتکنولوژی است .

دکتر الکس کارل در سال 1995 می نویسد :

برای اینکه بتوان آرد را راحت تر و به انواع شکل های گوناگون مصرف کرد انرا تصفیه میکنند.متاسفانه با این کار تمام  مواد حیاتی آن اربین می رود . نان و تمام شیرینی هایی که مشتقات ان هستند راحت تر تولید می شوند.اینگونه در ذهن مردم وانمود کرده اند که آرد سفید و شکر سفید مزیت وبرتری بیشتری دارد .در صورتی که تمام بیماریها ریشه در همین دو دارند.

دکتر ا فلیش در کتاب "تغذیه و معایب آن " در سال 1937 نوشت:

آرد سفید و غذاهایی که دو سوم مجموع غذای ما را تشکیل می دهد فاقد انواع ویتامین ها و نمک های معدنی می باشند  که در اثر الک کردن از میان می روند .

شکر را ما به روش های گوناگون مصرف می کنیم

در نوشیدن چای

در نوشیدن شربت ها

در کیک و شیرینی ها و شکلات ها و آبنبات ها و .......

شکر در اغلب بسته بندی ها ی کار خانه ای وجود دارد از قبیل کمپوت ها ،رانی ،نوشابه و بخصوص آب میوه ها

 

شکر تصفیه شده منشاء 123 بیماری است که در زیر  برخی از آنها ذکر شده است:

1-      رایجترین بیماریها از شکر "عفونت های اداری "و "دیابت" و عفونت های قارچی در ناحیه داستگاه تناسلی است .

2-      شکرسیستم ایمنی بدن را سرکوب میکند

3-      تعادل مواد معدنی بدن را بر هم می زند

4-      شکر سبب ناآرامی اضطراب و پرخاشگری در کودکان می شود

5-      میزان تری گلیسرید را افزایش می دهد

6-      منجر به تضعیف سیستم دفاعی بدن در برابر بیماریهای عفونی میشود

7-      به کلیه آسیب می رساند

8-      منجر به کمبود کرومیوم در بدن میشود

9-      سبب افزایش سریع قند خون می شود

10-   یک عامل خطرناک در بیماری سرطان کیسه صفرا می باشد

11-   میزان آدرنالین در کودکان را افزایش می دهد

12-   باعث گسترش در پوسیدگی دندان می شود

13-   سبب گرایش به مواد الکلی می شود

14-   باعث افزایش وزن و چاقی زیاد می شود

15-   سبب ورم مفاصل می شود

16-   منجر به عفونت های قارچی در زنان می شود

17-   سبب تشدید در بیماری MSمی شود

18-   منجر به پوکی استخوان می شود

19-   هورمون رشد را کاهش می دهد

20-   میزان کلسترول خون را افزایش می دهد

21-   بیمایهای  قلبی و عروقی را ایجاد می کند

22-   به ساختار DNA آسیب می رساند

23-   ایجاد آب مروارید ،تصلب شرایین ،یبوست ،افزایش فشار خون، عدم تعادل هرمونی

24-   در امواج مغزی انسان الفا ،دلتا ،تتا و قدرت ذهن انسان بسیار تاثیر منفی دارد

25-   با افزایش چسبندگی پلاکت های خونی خطر ایحاد لخته  در رگ ها را افزایش می دهد

26-   منجر به زایمان زود رس ،انواع سرطان ها ،چاقی مفرط کاذب ،دردهای قاعدگی

27-   در افزایش سر درد ،کمر درد ،خواب آلودگی ،درد مفاصل ،جوش های صورت ،

28-   از جریان و حرکت لنفوسیت ها جلوگیری و منجر به افزایش سموم در لنف می شود .

29-   اختلال حواس را افزایش می دهد

30-   خطر ابتلا به فلج اطفال را افزایش می دهد

31-   افزایش حملات صرع ،افزایش فشار خون ،تولد نوزادن کم وزن، بیماری لثه

32-   .

       ..

     ..

.123 شکر مرگ سلول ها را شتاب می بخشد.

در پایان اینکه در مراکز مراقبت های ICUمحدود کردن مقدار قند باعث نجات زندگی بیماران می گردد

آدرس سایت عوارض شکر برای مطالعه و تحقیق بیشتر :

www.mercola.com/article/dite/sugar/danger_of_sugar.htm

خرداد
17
1390

آموزش پاتیشن بندی هارد

 

آموزش پارتیشن بندی

نكته : ابتدا شما ميبايست روش بوت كردن سيستم از طريق Floppy و يا CD-Rom  را ياد بگيريد


در هنگام روشن شدن سيستم دكمه DELET  (در بعضي كامپيوتر ها دكمه ديگر) را پائين نگه داريد تا وارد Setup شويد.
دستگاه را به گونه اي تنظيم كنيد كه اولين وسيله بوت شدن CD-Rom باشد.يعني وارد قسمت Bios featurs setup
شده و اولين وسيله بوت شدن را CD قرار دهيد.سپس روي گزينهSave &Exit setup كليك كرده و از Setup خارج
شويد.در اينجا سوالي مبني بر    (Save to cmos and exit    (Y/N از شما پرسيده مي شود.كليد Y را فشار دهيد دهيد تا سيستم
دوباره Restart شود.
بعد از Restart سيستم سه پيغام زير ظاهر ميشود:
CD-ROM Start up menu
1.Boot from hard disk
2.
Boot from CD-ROM

سپس گزينه 2 را اتنخاب كرده تا سيستم از روي CDبوت شود.
بعد از آن پيغام هاي زير صادر مي گردد:
Microsoft Widows98 Start up menu
1.
Start  Windows98 Setup from CD-Rom
2.
Start Computer with CD-Rom supprt
3.
Start computer without CD-rom Support
4.
View the Help file

شما گزينه 2 را انتخاب كنيد .پس از چند لحظه جلوي پرامپت درايو(مثلاF:> )فرمان Fdisk را تايپ و
كليد Enter رو بزنيد.
فورا پيغامي مبني بر اينكه ظرفيت Hard شمااز 512 بيشتر است ضاهر ميشود.

كليد Y وسپسEnter رو فشار بدين.سپس صفحه اصلي Fdisk ظاهر ميشود.
Fdisk option
current fixed disk drive:1
choose 1 of the following:
1.
creat dos partion or logical dos drive
2.
set active partion
3.
delet partion or logical dos drive
4.
display partion information
Enter choice:…

اين صفحه شامل گزينه هايي جهت انجام اعمال مختلف بر روي ديسك سخت ميباشد.
توجه:
در پارتيشن بندي و كار با Fdisk با سه اصطلاح بر خورد ميكنيد كه عبارتند از Primery ,Extended,logical
برخورد ميكنيد كه سيستم عامل از دوتاي اولي استفاده ميكند.درايو C كامپيوتر همان Primery hsj و بقيه Extended
هستند.در Fdisk ابتدا Primery و بعد Extended ايجاد ميكنيم.وبراي حذف پارتيشن ها برعكس ايجاد اونا عمل ميكنيم.
 

توجه : ابتدا در صورت وجود پارتيشن آنها را پاك ميكنيم
 

خب از پن پنجره اصلي گزينه 3 رو انتخاب كنين.سپس پنجره اي ظاهر ميشه كه از او گزينه:
3.Delet logical dos drive in the extended dos partion
بعد از اين كار صفحهاي شامل پيغام هاي زير ظاهر ميشه:
WARNING!Data in deleted logical dos drive will be lost
What drive do you want to delete?

سپسس شما نام آخرين درايو Hard خودتان را وارد كنيد وenter رو بزنين.سپس EnterVolume ظاهر ميشه
كه شما يايد برچسب درايوتان رو وارد كنين يا اگه بر چسبي نداره Enter رو بزنين.(اگه درايو شما برچسب داشته باشه
مثلا به جاي حرف Dبرچسب اون مثلا MyDriveظاهر ميشه)سپس پيغام زير ظاهر ميشه:
Are you sure?(Y/N)?[Y]
براي تاييد حرف Yرو بزنين و بعد Enter و به همين ترتيب همه درايوهاي منطقي(Logical) رو پاك كنين.بعد از پاك شدن همه
درايوهاي منطقي پيغام زير ظاهر ميشه.
All logical drive deleted in the extended dos partion
سپس چند بار دكمه Esc رو بزنين تا وارد صفحه اصلي بشين. (Fdiskoption)بعد دكمه 3 (Delet partion….)
از صفحه بعدي ظاهر شده (Delet extended dos partion)رو انتخاب كنين.بعديه پيغام (Warning………) ظاهر
ميشه كه بايد شما كليد Yرو بزنين بعد Enter.سپس پيغام زير ظاهر ميشه:
Exttended dos partion Deleted
دكمه Esc رو بزنين تا وارد صفحه اصلي بشين.(Fdisk Option).بعد باز گزينه 3 بعدش از صفحه باز شده گزينه ا رو وارد كنين.تا پارتيشن اوليه خذف شه.(Delet primery dos partion).
سپس پيغام (Warning data in the deleted primery dos partion will be lost.زيرپيغام :
What primery partion do you want to delete?[1]
شما كليد Enter رو بزنين.پيغام زير ظاهر ميشه:
Enter volume labe…?[]
در صورت وجود بر چسب(احتمالا ندارين)آن را تايپ و Enter رو بزنين در غير اين صورت Enter رو بزنين.
پيغام :Are you sure(Y/N) كه گزينه Yسپس كليد Enter رو بزنين.پيغام زير ضاهر ميشه:
Primery dos partion deleted
دكمه Esc را بزنين تا وارد صفحه اصلي بشين.حالا پارتيشن هاي شما حذف شده .
 

براي ايجاد پارتيشن از صفحه اصلي گزينه 1 يعني(1.Create dos partion or logical…..) رو بزنين .
بعد از طي اين مراحل صفحه اي با مشخصات زير حاصل ميشود:
Creat dos partion or logical dos drive
Current fixed disk drive:1
Choose 1 of the following:
1.
creat primery dos partion
2.
creat extended dos partion
3.
creat logical dos drive in extended dos partion
Enter choice:

سپس كليد 1 راتايپ وenter رو بزنين.مدتي صبر كنيد تا 100% CompleteوVerifying drive integrityتا
100%كامل شه.بعد از اون پيغام زير ظاهر ميشه:
Creat primery dos partion
Current fixed disk drive:1
Do you wish to use the maximum available………………
Press Esc to return to fdisk options

كادر بالا از شما مي پرسه كه آيا مي خواهيد تمام ديسك سخت پارتيشن اوليه(Primery)گردد؟شما دكمه Nرا تايپ
كرده وسپس Enter رو بزنين.سپس مدتي صبر كنيد تا 100%كامل بشه …بعدش صفحه زير ظاهر ميشه:
Creat primery dos partion
Current fixed………..
Total disk space is ……..mbytes(1mb=……….)
Maximum space avalable for partion is…….
Enter partion size in mbytes or ……….
Press esc …………

صفحه بالا ظرفيت هارد شما را كه براي اين عمل در دسترس ميباشد رو اعلام ميكنه شما بايد در اين مرحله براي درايو
Strart up تان مقداري را در مقياس مگا بايت وارد كنيد(البته درصد هم ميشه).
توصيه:
1.آنهاي كه هارد 20 دارن 3000 رو بزنن
2.هارد 30 ،4000يا 4500
3.هارد 40 به بالا تا 80،6000يا 5500
4.هاردهاي 20 به پايين به نسبت 2500،2000،1500،1000
5…
بعد از وارد كردن مقدار Enter رو زده تا پيغام زير ظاهر بشه:
Primery dos partion created
سپس Escرو زده تا وارد صفحه اصلي Fdiskبشين.از صفحه اصلي گزينه ا(Creat dos ………or logical…..)
واز صفحه بعدي گزينه 2 (Creat extended dos partion)رو زده مدتي صبر كنيد تا 100%كامل شه.سپس
صفحه زير ظاهر ميشه:
Creat extended dos partion
Current fixed……….
Partion status type volume label mbytes…….
C:1 pri
Total disk space is……….
Enter partion size in mbytes or per…………………….
No partion defind
Press esc……………

سپس كليد Enter رو بزنين.تا پيغام (Extended……..)ظاهر شه.
حالا كليد Esc رو بزنين تا سيستم به طور اتوماتيك وارد بخش ايجاد درايوهاي منطقي شه.مدتي صبر كنيد تا 100%
تمام بشه سپس از صفحه بعدي ظاهر شده عدد دلخواه خودتان به مگابايت رو براي درايو D:وارد كنيد.مدتي صبر كنيد
تا100%كامل شه.بعد از اين مرحله(يا احيانا Restart system)ماجرا رو براي درايو هاي منطقي ديگه از قبيل E تا Z
ادامه بدبن تا جاييكه هارد شما تموتم شه.
توصيه:
سعي كنيد كه حتي الامكان درايو هايتان كم باشهمعمولا 4 درايو كافيه بعد از اينكه تمام هارد پارتيشن بندي شد پيغام :
All available disk space in the extended dos ……………………
ظاهر ميشه.حالا دكمه Esc رو بزنين تا وارد صفحه اصلي بشين.از صفحه اصلي گزينه 2(Set active partion )رو
انتخاب كنيد.در صفحه بعدي ظاهر شده كليد 1 رو زده و Enter كنيد.
با عمل فوق درايو C شما به عنوان درايو Start up بوده فعال ميشه.سپس پيغام Partion 1 made active ظاهر ميشه.
بدين تر تيب پارتيشن بندي به اتمام ميرسه .

نكته هاي قابل توجه :
1.ممكن است در بعضي از سيستم ها در حين عمليات هاي بالا
Restart هاي متعددي انجام شه.
2.پس از عمل
Fdiskحتما توسط دستورa:format drive را براي همه درايوها انجام دهيد تا
به
FAT 32 تبديل شوند.
3.از
Fdisk زياد پرهيز كنيد زيرا باعث خراب شدن هارد شما ميشه.
4
زياد عجله نكنيد

خرداد
16
1390

آردی که مصرف میکنیم

 

آردی که مصرف می کنیم  ؟؟؟؟؟

امروزه مثلا پیشرفته شدیم .اما چه پیشرفتی ؟یک پیشرفت ناقص. این خاصیت علم بشر است که بعد ها می فهمد علم او دارای نقص و کاستی هایی است .به عنوان مثال به بیسکویت ها و شیرینی ها نگاه کنید .ترکیبات اصلی آنها "شکر سفید"و  " آرد سفید" است .شکر سفید خود منشا 120 بیماری است .اما آرد سفید ؟ حالا می خواهیم  ترکیبات این آرد سفید را برای شما بگویم :

دکتر ژان لوک داریگل:

آردسفیدی که مصرف می کنیم آلوده به این مواد شیمایی است :

1-      بذز گندم :هر ساله 2000 تن سم "امتات فنیل مرکور" و " سیلیکات اتیل مرکور" جهت نگهداری بذر مورد استفاده قرار می گیرد.این مواد شیمایی موجب نقص عضو جنین و اطفال می شود .همچنین بیماری معروف "مینا ماتا " را بوجود می آورد .به طوری که در جنگ عراق و جنگ بنگلادش موجب مرگ هزار نفر به علت مصرف آن شد

2-      آماده کردن زمین کشاوزی: سم های که در هنگام شخم زدن زمین از آن استفاده می شود از جمله :لیندان و پارنیون و ......

3-      دفع علف های هرز در مزرعه :از جمله سم هایی که در مزرعه استفاده می شود عبارتند از :آمینو تر یازول ،کلر تو لوروم ، دینوزوب ،یوئیسکل ،متابنزتیالورن ،وینتروفن را نام برد.

4-      دفع حشرات در مزرعه :این سموم برای دفع حشرات سن و ...به کار می رود .از این گروه سم ها می توان  فینتروتیون را نام برد .

5-      ذخیره سازی دانه ها :در انبار کشتی ها ،سیلوها ،و آسیاب ها  استفاده از گاز هایی مانند :تتراکلروکربن ،دیبرومتان ،دی کلروس ،منفور آلومینیوم، و .....استفاده می شود .این کار باعث می شود دانه ها حالت کنسرو شده به خود بگیرند .

6-      نگهداری آردها :برای حفظ و نگهداری آردها از این مواد استفاده میشود :لیندان ،مالاتیون ،دی کلورس ، دیبرو متان ،اسید سپانیدریک ، سولفورکربن ،برومتیل ،فسفر آلومینیم و سم پیچیده به نام "وارفارین" این سم ها باعث منعقد شدن خون داخل رگ ها می شود.

بعد از همه این مراحل برای مبارزه با حشرات  و کرمهایی که به داخل آرد نفوذ می کنند از تششعات و جریان برق استفاده  می شود . یک جریان برق  با قدرت چندین هزار ولت از داخل آرده ها عبور داده می شود تا آرد را کاملا تصفیه و استرلیزه نمایند.

 

البته این نکته را مد نظر داشته باشید که در هر مرحله از تولید گندم یکی از این سم ها در یک زمان مورد استفاده قرار می گیرد نه همه آنها با هم مثلا در دفع حشرات از یکی از سم دفع حشرات به اختیار استفاده می شود.

گونترشواب :«این آرد همان قدر مرده است که یک کیسه سیمان »

این آرد تازه وقتی به کارخانه های شیرینی پزی و بیسکویت سازی وارد می شود ،افزودنی های بسیاری نظیر مواد کنسرو شده ،مواد روغندار صنعتی، مواد رنگی صنعتی ، مواد نرم کننده ،و دیگر افزودنی های شیمایی برای خوشمزه کردن ذائقه افراد به کار می رود،مواد حفظکننده ظاهربرای جلوگیری از کپک زدن ، طعم دهنده و .....هم برای بدن مضر و منجر به نقص عضو جنین ،بیماریها ی پیشرفته که در گذشته اصلا وجود نداشته اند.(کتاب راز بیماریها از دیدگاه علم پزشکی صفحه 232 و233 چاپ دوم سال 1384 )

البته جوش شیرین که نانوایی ها به آرد اضافه می کنند را نباید از قلم انداخت ........

این علم و تکنولوژی چه بلایی به سر مردم می آورد آیا در جهت رفاه عمل می کند ؟ این خود نشان دهنده ضعف و کاستی علم بشر است . آرد صنعتی چیزی نیست جز یک کیسه مواد شمیایی همرا با یک آرد مرده .هنوز خیلی مانده تا از سیره پیامبر واهل بیت ع درس ها بیاموزیم .

راه چاره چیست ؟

به نظرمن بهترین روش برای تهیه آرد این است که هر فردی یک آسیاب خانگی داشته باشد. مانند سبزی خرد کن خانگی .حداقل مواد شیمایی که مصرف میکنیم نصف می شود.به جای استفاده از سم داخل مزارع کشاورزی از حشرات پرورش یافته زیر نظر متخصیص استفاده شود .حشراتی که حشرات مضر را  می خورند.

 

 

خرداد
13
1390

آموزش مالتي مديا بيلدر

 

آموزش مولتي مديا بيلدر

شايد اين سوال براي شما پيش بياييد كه "چرا بايد از برنامه مالتي مديا بيلدر استفاده كنيم "

اگر فقط بخواهيم مطالب ارائه دهيم،استفاده از برنامه ورد كافي است.اگر بخواهيم :عكس ، فيلم ، انيميشن ،صداي ضبط شده ،صداي mp3 و .... استفاده كنيم امكان چاپ وجود ندارد و درضمن مي توانيم مقاله يا تحقيق  بسيار عالي را ارائه دهيم .به عنوان مثل تحقيق در مورد يك روستا كه نياز به عكس ،فيلم و صدا و...مي باشد يا ارائه مقاله در مورد كامپيوتر و ارائه فيلم و عكس در مورد آن.

اين برنامه  مي تواند مطالب فيلم وعكس هاي شما را در قالب يك فايل اجرايي كمپايل كند.(خروجي بر روي هارد كامپيوتر).به طوري كه افراد توانايي دسترسي به مطالب و عكس هاي شما را نخواهند داشت.البته مي توانيد كاري كنيد كه توانايي دسترسي به آنرا داشته باشند.

اصول كار اين برنامه" ارائه مطالب " است .به صورتي بسيار زيباتر از برنامه پاورپوينت .بهتر است با تكنولوژي روز دنيا پيش برويم براي ارائه مطالب . ...................

...

...

ابتدا با اجزاي برنام آشنا شويد .بعد از آشنايي كامل با اجزاي برنامه به قسمت طريقه ساخت اتوران براي تحقيق يا پروژه دانشگاهي .

معرفي جزء به جزء اشياءText Object

متنمتنها جزئی لاینفک در ساخت برنامه های مالتی مدیا میباشند. از این اشیاء برای نمایش عنوان یا یک پیام و یا هر کلمه ی دیگری که باید روی صفحه نمایش ظاهر کنیم به کار میرود.

نکته : این شئ میتواند فعال یا غیر فعال باشد.

Label یا برچسب : یک رشته ی (متن) بی مانند در پروژه به نمایندگی از شئ است. از این نام برای شناسایی و استفاده ی دیگر اشیاء استفاده میگردد.

Hide یا مخفی : مخفی کردن شئ . شئ را مخفی میکند و بهمراه آن عملیاتی که برای آن در نظر گرفته شده نیز غیر فعال میشود.

Font یا قلم : جعبه ی انتخاب فونت را باز میکند.

Align یا هم ترازی : متن را در چپ یا وسط یا راست تراز میکند.

Enable the actions یا فعّال سازی عملیات: قسمت انتخاب عملیات را فعال و قابل استفاده میکند.

Color Interaction یا تعامل رنگ : اگر قسمت عملیات فعال باشد میتوانید رنگ متن ، رنگ متن هنگام سراندن موس و همچنین رنگ متن هنگام کلیک موس را مشخص کنید.

قسمت دکمه های عملیات : لطفاً به بخش عملیات مراجعه کنید.

نکته : برای متون طولانی از شئ پاراگراف استفاده کنید.


Paragraph Text

پاراگراف متنپاراگراف متن یک ابزار اتوماتیک برای دسته بندی کلمات و متون با قابلیت اسکرول است.نکته : در صورتی که عرض متن بیشتر از عرض شئ باشد ، نوار اسکرول نمایان میشود.

توضیح : یک کاربر میتوند متن را به دو روش اسکرول کند. یکی بوسیله ی نوار اسکرول و دیگری توسط درگ کردن موس به سمت بالا یا پایین( هنگام درگ کردن ، مکان نما به شکل یک دست ميشود.)Text Button

کلید متنی يا دكمه

شما قادرید تا کلیدی شبیه کلیدهای معمولی ویندوز ایجاد کنید.همچنین میتوانید آنرا با رنگ دلخواه خود پر کنید.

عملیات

اشیاء دکمه همیشه فعال اند. اطلاعات بیشتر در بخش عملیات.

یا سبک منو :این سبک برای تبدیل شکل دکمه به مانند منوهای معمول ویندوز است. Menu style

و مخصوص ایجاد منو برای برنامه است.می توان فونت کلید ها را تغییر داد ولی فونت استاندارد برای کلیدهای ویندوز (MS Sans Serif) است.
Bitmap Button

دکمه ی بیتمپ یا دكمه تصویری (با استفادهاز برنامه هاي دكمه سازي ،دكمه هاي خود را از اين قسمت وارد كنيد.در آينده توضيح خواهم داد )
شما میتوانید با سه عدد تصویر ، کلید دلخواه خود را ایجاد کنید. یک تصویر معمولی ، یک تصویر برای نمایش هنگام سراندن (ورود) موس و تصویر سوم برای نمایش هنگام کلیک.

Auto-Button یا دکمه ی اتوماتیک : اگر شما فقط یک تصویر داشته باشید ، با استفاده از این قابلیت میتوانید آنرا تبدیل به یک کلید کنید.(تصویر شما را به کلیدی شبیه کلیدهای ویندوز تبدیل میکند.)

Refine Bitmap position یا اصلاح موقعیت بیتمپ : شما با توجه نیاز خود میتوانید مکان یا موقعیت های لایت و کلیک را تغییر دهید.


تمامی تصاویر شما باید یک رنگ شفاف داشته باشند. مثلا اطراف تمام تصاویر قرمز باشد ، تا شما بتوانید به کمک جعبه رنگ آنرا انتخاب و مخفی کنید.(از این قابلیت زمانی استفاده کنید که نیاز به کلیدهای غیر از اشکال مربع و مستطیل داشته باشید و یا بخواهید کلید شما نرمتر و زیباتر باشد.)

بعد از ساخت کلید مورد نظر ، میتوانید آنرا ذخیره کنید و یک کتابخانه از کلیدهای خود ایجاد کنید تا بعدها بتوانید به آسانی از آنها استفاده کنید.

کلید های بیتمپ بخشی ضروری در برنام های مالتی مدیا هستند.

شما میتوانید به کلیدهای بیتمپ ، عملیات و واکنشی اختصاص دهید.

برای اطلاعات بیشتر در این باره به بخش عملیات مراجعه کنید.


Alpha Button

دکمه ی آلفا


دکمه های آلفا ، دکمه هایی استثنایی هستند که توسط برنامه ی دیگری از شرکت MediaChance به نام Real-Draw ساخته میشوند. شما بعد از طراحی دکمه در برنامه ی Real-Draw آنرا ذخیره کرده و به پروژه ی خود اضافه میکنید.


Bitmap Object

بیتمپ یا تصویر

شئ بیتمپ یک پنجره (روش) برای نمایش تصویر است و فرمتهای bmp, jpg, pcx, png, tif را پشتیبانی میکند. برای مثال ما یک تصویر را به پروژه ی خود می افزاییم :

1.دکمه ی Bitmap را از نوار ابزار یا از مسیر Create>Object>Bitmap انتخاب کنید.

2. در جایی از صفحه کلیک کنید.

3. تصویر خود را انتخاب کنید.


4. در صورت نیاز ، اندازه ی آنرا تغییر دهید. در صورتی که میخواهید تصویر هنگام تغییر اندازه ، نسبت خود را حفظ کند (کشیده یا عریض نشود) در حین تغییر اندازه کلید Ctrl را نگه دارید.تنظیم خصوصیات :

روی شئ تصویر خود دابل کلیک (دوبارکلیک) کنید. پنجره ی خصوصیات یا Properties نمایان میشود.


الف. خصوصیات مربوط به اندازه (سایز) :

اینجا دو تنظیم اصلی وجود دارد.

. نگهداری اندازه ی فعلی تصویر یا [Keep Actual Image Size]

این تنظیم ابعاد فعلی تصویر شما را حفظ میکند. یعنی اگر اندازه ی آنرا بزرگتر یا کوچکتر کنید هیچ تغییری نمیکند و نوار اسکرولی نمایان میشود که به کمک آن تصویر به طور کامل قابل رویت میباشد. برای استفاده از این قابلیت باید گزینه ی "Show Scroll Bars"فعال باشد که به طور پیش فرض فعال میشود. برای اینکه بتوان به کمک موس نیز تصویر را اسکرول کرد باید گزینه ی "Allow Mouse to Scroll Image"فعال باشد. به کمک تابع ScrollImageViewمیتوان موقعیت اسکرول را تغییر داد.

با فعال کردن گزینه ی "Keep Actual Image Size" میتوانید تصویر را درون حدود شئ ، بزرگنمایی کنید.

. [Strech Image To Fit Window] برای تغییر اندازه ی تصویر به طوری که تمام حدود شئ را پر کند. همچنین اگر میخواهید تصویر خود را در اندازه ی اورجینال ببینید از این تنظیم استفاده کنید.

. [Center image] آیا تصویر شما در مرکز شئ قرار دارد یا خیر.

. [Show scroll bars]آیا میخواهید نوار اسکرول فعال باشد یا خیر.

. [Allow mouse to scroll image]آیا میخواهید که تصویر شما توسط موس هم اسکرول شود یا خیر.

.[Use image zoom] آیا میخواهید تصویر خود را بزرگ نمایی یا کوچک نمایی کنید یا نه.


اگر شما میخواهید که تنظیمات شما بعد از تغییر اندازه ی تصویر ، همچنان باقی بمانند به سادگی با انتخاب گزینه ی keep aspect ratio این امکان میسر میگردد.


تنظیمات مربروط به ابعاد :شما میتوانید با انتخاب Use Backgorund Color قسمتهای اضافی شئ (که تصویر در آنجا حضور ندارد) را با رنگ دلخواه پر کنید.


تنظیمات مربوط به مکان (مسیر) :


معمولا برنامه ی مالتی مدیا بیلدر ، فایلهای منبا را درون خود جاسازی میکند.(تصاویر ، اصوات ، ...)

به کمک این قابلیت امکان ایجاد برنامه فقط در یک فایل که به آن (Standalone) میگویند ، فراهم میگردد.بنابراین میتوان برنامه را به آسانی توضیع یا نصب کرد. ولی در بعضی از برنامه ها ممکن است از تعداد بسار زیادی رسانه مانند : تصویر و صوت استفاده کرده باشیم . حال اگر شما تمام این رسانه ها را در درون برنامه جاسازی (Embedded) کنید ، حجم فایل برنامه ی شما بسیار بزرگ خواهد شد و همین باعث کند شدن برنامه میشود. آیا تا به حال فکر کرده اید که برنامه ای بسازیم که دیگران هم بتوانند از رسانه ها و سایر فایلها ی آن استفاده کنند. در واقع با این کار ، فایلهای خود را با دیگران به اشتراک خواهید گذاشت. اما چگونه ؟

جاسازی فایلها ، پاسخ این سوال نیست . این امکان وجود دارد که فایلها را از جایی دیگر فراخوانی کنیم. حال در پنجره ی خصوصیات شئ تصویر ، و در قسمت image storage گزینه ی External را فعال کنید.


تصاویر درونی و تصاویر بیرونی :حالا شما میتوانید تصمیم بگیرید که : تصاویر شما درون پروژه جاسازی شوند و یا از مسیری بیرونی فراخوانی گردد.

بهتر است که :

. اگر نیاز به تغییر مداوم تصاویر مثلا برای برنامه های چند زبانه یا آموزشی دارید.

. اگر شما از تصاویر زیادی در برنامه خود استفاده میکنید و نمی خواهید که آنها در همان فایل ذخیره شوند و اگر میخواهید که فایل اجرایی شما کم حجم تر باشد و حافظه را نیز بیهوده اشغال نکند -تصاویر یک صفحه هنگام ورود به آن به حافظه انتقال یافته و هنگام خروج از صفحه، از حافظه پاک میشوند.(بیرون میشوند)-

فایلهای خود را در برنامه جاسازی نکنید.

تصاویری که در پروژه جاسازی شده اند ، هنگام اجرای برنامه به حافظه انتقال یافته و فظای زیادی را اشغال میکنند و این باعث کند شدن برنامه ی شما میشود.

شما قادر هستید فقط با یک تنظیم کوچک تعیین کنید که برنامه تمام تصاویر شما را به صورت بیرونی و به طور اتوماتیک دخیره کند. همچنین میتوانید پسوند فایلهای تصویری خود را عوض کنید تا کسانی که می خواهند از آنها استفاده کنند گمراه شوند مثلا آنها را به *.oscarتغییر دهید. البته کاربران حرفه ای با این ترفند آشنا هستند.شفافیت (محو) تصویر :

برای داشتن یک تصویر شفاف یا نیمه شفاف ، میتوانید از ابزاری به نام

-Alpha Transparency Map استفاده کنید. اگر تصویر شما سیاه و سفید باشد شما میتوانید آنرا شفاف یا نیمه شفاف کنید.

با فعال کردن گزینه ی Enable Alpha Transparency این امکان بوجود می آید.

اگر در تصویر شما ، تعداد رنگهای بسیاری بکار رفته است ، میتوانید با فعال کردن

Alpha Transparency قسمتی از تصویر که به رنگ مشخصی میباشد را شفاف کنید.

به کمک اسکریپت ، امکان چرخاندن تصویر وجود دارد. این دستورات را در قسمت اسکریپت نویسی بخوانید.
Animated Gifs

انیمیشن گیفاز این تصاویر متحرک در اینترنت بسیار زیاد استفاده میشود. میتوان هزاران گیف را از اینترنت به دست آورد. گیفها نسبت به تصاویر ثابت ، پردازش بیشتری از سوی CPU نیاز دارند. در این برنامه امکانی وجود دارد که به کمک آن میتوانید تصاویر بیتمپ را به صورت گیف ، پشت سر هم نمایش دهید تا متحرک بنظر برسند. هرگز از تعداد زیادی گیف در یک صفحه استفاده نکنید.


Windows Metafile

متا فایلاین فرمت تصویری به طور عمومی برای نمودارها به کار میرود. شما میتوانید تصاویر خود را با کمک برنامه های ویرایشی مانند CorelDraw رسم و با فرمت متا فایل ذخیره کنید.

این نوع تصاویر ، هر اندازه که بزرگ شوند از کیفیت آنها کاسته نمیشود.

برنامه ی مالتی مدیا بیلدر از این فرمت پشتیبانی میکند. شئ متا فایل نیمتواند فعال باشد و همچنین پنجره ی خصوصیات ندارد.

نحوه ی درج متافایل در صفحه :

از نوار ابزار یا منوی Object ، Metafile را انتخاب کنید.

حال با کلیک روی صفحه ، یک چهار ضلعی رسم کنید. در کادر باز شده فایل خود را انتخاب کنید.

در صورت نیاز شئ را برای بهترین حالت تغییر اندازه دهید.
VR Panorama

پانوراماتصاویر پانوراما 360 درجه که توسط دوربین های دیجیتال مخصوص گرفته شده اند. این برنامه امکان پخش این فایلهای استوانه ای شکل را به صورت یک شئ پانوراما دارد.
ListBox Object

جعبه لیستلیستی از اشیاء یا گزینه ها که این هم توسط شما قابل تنظیم است. این قسمت اصولا برای نمایش لیست پخش Winamp ایجاد شده است. هر چند برای کارهای مختلف میشود از آن بهره برد. این لیست قابلیت تشخیص دابل کلیک و درگ را دارد. دستورات مختلفی برای تنظیم این شئ به کمک اسکریپ وجود دارد. در پنجره ی خصوصیات جعبه لیست ، امکان تنضیم رنگ متن ، رنگ پس زمینه ی متن ، نمایش یا حذف نوار اسکرول (افقی و عمودی ) ، تغییر سبک حاشیه ی جعبه لیست ، انتخاب نوع قلم ، نوشتن اسکریپت برای عمل انتخاب ، دابل کلیک و درگ کاربر.

Style : تنظیمات ظاهری جعبه لیست. فقط تغییر دهید و نتیجه را ببینید.

Properties :

Drag&Drop : این گزینه برای فعال یا غیر فعال کردن عمل درگ در جعبه لیست بکار میرود.

Search for ID tags (MP3, OGG only and video files) : با این گزینه هنگامی که یک لیست پخش در این شئ نمایش داده میشود برنامه به جستجوی مدت زمان هر یک فایلهای صوتی می پردازد.

این گزینه به FMOD audio library نیاز دارد.

Hide Numbers : شماره هایی که در کنار گزینه ها وجود دارند را بر می دارد.

Hide : Time : مدت زمان فایلهای صوتی را مخفی میکند.

MPEGAccurate : این تنظیم برای درج دقیق زمان در جلوی هر کدام از فایلهای صوتی بکار میرود ولی بارگذاری فایلها در جعبه لیست را کند میکند.

برای کارهای پیشرفته با جعبه لیست ، قسمت اسکریپت نویسی را مطالعه کنید.
Primitive Object

اشیاء اولیه
Rectangle

مربعبرای پر کردن قسمتی از صفحه با یک حاشیه یا بدون حاشیه و یا همانند حاشیه های معمول ویندوز به صورت برجسته یا فرو رفته.Circle

دایرههمانند مربعPolygon

چند ضلعیامکان رسم چند ضلعی با حاشیه یا بدون آن.Line

خطخط ، یک شئ غیر فعال است و نمیتوان آنرا فعال کرد.توضیح : برنامه های چند رسانه ای محبوبی وجود دارند که فقط توسط همین اشکال اولیه و متن ساخته شده اند.
HotSpot

ناحیه ی فعالاشیاء فعال به اشکال مستطیل و چند ضلعی. این اشیاء نامرئی هستند ولی هنگامی که کاربر در جایی از صفحه برود یا کلیک کند که این شئ قرار دارد ، میتواند یک فرمان باشد. بطور مثال ما یک تصویر در پروژه خود قرار داده ایم که در آن سه توپ به رنگهای مختلف وجود دارد. حال برای اینکه مثلا به توپ زرد یک عملیات اختصاص دهیم از HotSpot کمک میگیریم. آنرا در ناحیه توپ تنظیم می کنیم و دستورات مورد نظر را به آن اختصاص میدهیم. حال آنکه کاربر برنامه را اجرا و به خیال خود روی توپ زرد کلیک میکند. اما ما میدانیم که در واقع روی شئ نامرئی Hotspot کلیک کرده است.
زمانی که بخواهید برنامه ای فراتر از یک Autorun عادی بسازيد این اسکریپتها هستند که شما را پیش میبرند . بسیاری از اين اسکریپتها از اطلاف وقت و پیچیده شدن برنامه شما جلوگیری میکنند . با هم به بررسی اين اسکريپتها ميپردازيم :

RunScript : با این اسکریپت يک آبجکت اسکريپت را فراخوانی میکنيد . اهميت این اسکريپت زمانی ديده ميشود که چند دکمه در يک صفحه کار مشابه انجام دهند ، آنوقت کافی است دستورها را در يک آبجکت اسکريپت بنويسيم و فقط دستور RunScript را در دکمه ها قرار دهیم .
روش استفاده : از پنجره انتخاب اسکريپت ها RunScript را انتخاب کنید . در بخش Object نام آبجکت اسکریپت مورد نظر را انتخاب کنيد .

ُScriptTimer : اين اسکريپت هم شبيه مورد قبل برای اجرای يک آبجکت اسکریپت به کار ميرود با اين تفاوت که در اين جا برای اجرای اسکریپت زمانی را در نظر میگیریم . برای مثال ميخواهيد 5ثانیه پس از کليک کاربر روی يک دکمه برنامه به صفحه بعد برود و يا لوگوی شما برای مدت چند ثانيه نمايش داده شود.
روش استفاده : مانند قبل ، فقط در قسمت After [ms] زمانی را که بايد سپری شود تا اسکريپت شما اجرا گردد وارد کنید ( نکته : زمان بر حسب ميلی ثانيه است در نتيجه هر 1000 ms برابر با يک ثانيه است .

LoadText : با استفاده از اين اسکريپت مينوانيد به راحتی متن يک آبجکت متنی ، يک دکمه و ... را به متن دلخواه خود تغيير دهيد . متن دلخواه شما میتواند يک فايل متنی باشد . اين اسکريپت کاربردهايی با متغيرها نيز دارد که بعد ها به آن ميپردازيم .
روش استفاده : در قسمت Object/Variable$ نام آبجکتی را که بايد تغيير کند را وارد کرده و در قسمت Path/Variable$ متن مورد نظر و يا محل فايل بر روی هارد را وارد کنيد .

InstallFont : به کمک اين اسکريپت قلم ( Font ) مورد نظر خود را بر روی کامپيوتر کاربر نصب کنيد تا برنامه شما با فونت مورد نظر خود شما اجرا گردد .
روش استفاده : در قسمت Path مکان فونت را از روی هارد انتخاب کنيد . ( ميتوانيد از SrcDir و SrcDrive استفاده کنيد . )

Volume Up & Down : اگر يک برنامه پلير مولتی مديا ميسازيد به کمک اين دو اسکريپت ميتوانيد کنترل صدای کامپيوتر را در دست بگيريد . يعنی با Volume Up افزايش صدا و با Volume Down کاهش صدا را باعث ميشويد .
روش استفاده : در قسمت [Volume 0-100] کافيست مقداری را بين 0 تا 100 وارد کنيد تا با هربار اجرای اسکريپت ( مثلا کليک روی دکمه ) به همان مقدار به صدای کامپيوتر اضافه يا کم شود 
 


 

اما طريقه ساخت اتوران براي تحقيق

 

برای دریافت آموزش حرفه ای این برنامه اینجا کلیک کنید. 

خرداد
6
1390

بررسي ريشه هاي تاريخي سياسياجتماعي فقر

 

عنوان :

بررسی ریشه های تاریخی سیاسی فقر

 

پژوهشگر :

مهدی توکلی

 

 

مقدمه

فقر قوي ترين وعمومي ترين مصيبت بشر است .ريشه دردهاي بسيار زيادي است ،از گرسنگي وبيماري گرفته تا مناقشات داخلي وجنگ.فقرپدیده ای پیچیده و گسترده می باشدکه ازقرن های گذشته تاکنون مورد توجه جامعه شناسان و پژوهشگران بوده است.فقر باعث شده که فاصله میان کشور های جهان سوم و کشورهای صنعتی  روزبه روز بیشتر شود .این به این معنا است که سیستم اقتصادی ، شیوه بهرگیری از سرمایه طبیعی و روش سازمان دادن و دارابودن نیروی انسانی دائما روبه پیشرفت و افزایش است .

فقربا توجه به شرایط زمانی و مکانی تعاریف گوناگونی از آن شده است.اگر فرد فقیر فردی درستکارپرهیزکار باشدیک نوع برداشت ازآن می شود واگر فرد معتاد و فاقد ارزشهای اخلاقی باشد برداشت دیگری از فقر می شود..بهترین مکان برای مطالعه و بررسی فقر می توان محله های فقیرنشین در شهر یا روستا را درنظر گرفت .در این محله ها فرهنگ خاصی حاکم است که از آن به عنوان فرهنگ فقر یاد می شود.فرهنگی که سالها با آنها بوده و نسل به نسل به یکدیگر منتقل می کنند.این فرهنگ برای عده ای که خود رابا آن مطابقت داده اند یک نوع وسیله سازش محسوب می شود.اما برای عده ای دیگر که آن را نپذیرفته اند به منزله نا امیدی از رسیدن به هدف ها و ارزشهای ولای انسانی می باشد.افراد با زندگی در خانواده یا محله فقیر نشین ارزشها و طرز تفکر فقیرانه را به خود جذب می کنند .این امر باعث می شود که افراد مقابله با فقر و ریشه کن کردن آنرا غیر ممکن بدانند.برای تغییر  این طرز فکر بایستی یک سیستم آموزش و پرورش مفید را بوجود آوریم.

یکی از ویژگی بارز مردم فقیر نداشتن سواد و دانش کافی در جهت بهتر زندگی کردن و مقابله با فقر است .از اثرات بیسوادی در میان افراد این است که طرز فکر و قدرت فکری آنان در جهت سازش و تطابق با فرهنگ فقر است.افراد بیسواد از پیشرفت و توسعه و مشارکت در فعالیت های اجتماعی و سیاسی  رغبتی از خود نشان نمی دهند .زیرا همیشه درحال انجام کارهایی با دستمزد پایین هستند. این امر باعث می شود که بیشتر وقتشان صرف انجام کارگری شود.این مسائل موجب تداوم فقر در یک حالت همیشگی و دورانی می شود.

 

 

اهداف

 

 هدف کلی این تحقیق ریشه یابی دلایل عمده فقرمی باشد.همچنین اثراتی که فقر در سح فردی ،خانواده و در سطح جهانی به جای می گذارد .

ریچارد فالک در اثر معروف خود به نام «استضعاف پنهان »اولین گام در راه مبارزه بافقر را آگاه ساختن مردم از شرایطی که در آن به سر می برند .

هدف عمده تحقیق شناخت و بررسی شرایطی که منجر به  فقرمی شود.شناخت و بررسی روش های گریزو رها یی از فقر و راه های مبارزه بافقرو چگونگی گسترش توسعه در جامعه در سطح فردی و اجتماعی می باشد.

 

ضرروت و اهمیت تحقیق

      چرا بعضی کشور ها با داشتن انواع ذخایر زمینی از قبیل طلا،نفت و خاک حاصلخیز همچنان فقیر مانده و سیستم اقتصادی وتوسعه کشورشان  پیشرفت چندانی نداشته است.در مقابل بعضی کشورها با نداشتن ذخایر زمینی و حتی باداشتن جنگ های طولانی و سنگین بسیار پیشرفته و دارای اقتصاد شکوفا هستند.چرا بیل گیتس بدون هیچ گونه زمین و مایملک و کارخانه ،یکی از  ثروتمند ترین مردان جهان لقب گرفته است .در حالی که تنها دارایی وی فقط علم و دانش وی می باشد.

       به خاطر عدم هماهنگی و انسجام جامعه توزیع درآمد ها و تولید در کشور های جهان سوم عادلانه نیست . این کشور ها همیشه در جهت دو قطب سرمایه داری و قشر فقیر حرکت می کند.

در این مقاله ریشه های تاریخی و سیاسی که از دیر باز پیکره جامعه را در بر گرفته ،از نظر جامعه شناسان و پژوهشگران مورد بررسی قرار دادم.

 

بیان مسئله

در جامعه شناسي فقر را معمولاً «برآورده نشدن نيازهاي اساسي بشر به حد كفايت» تعريف كرده‌اند

فقر به عنوان يكي از مسائل اجتماعي، در وقوع انحرافات و افزايش ميزان آن به ويژه در زمينه جرائم زنان(فقر وفحشا)، اعتياد و سرقت تأثير گذار است.

از نظرعموم افراد جامعه، فقر عامل جنايت، سرقت، فحشا و بسياري از كجروي‌ها در جامعه است. برخی  پژوهش‌ها هم اين نظر را تأييد مي‌كنند و فقر و ناتواني اقتصادي را عامل مستقيم كجروي‌ها قلمداد مي کنند.‎

در پدیده فقر چند عامل نقش دارند.آشفته تهرانی در کتاب جامعه شناسی جهان سوم به رابطه فقر با مسئله انفجار جمعیت ،رابطه فقرو صنعتی شدن ،رابطه فقر با فرهنگ فقر یاد می کند

جان کنت گالبرایت اصلی ترین دلیل فقر را نداشتن دانش و تکنولوژی نوین می داند.وقتی که دانش و تکنولوژی در جامعه گسترش یابد موارد دیگر از قبیل :سرمایه ،نیروی انسانی و سازماندهی افراد در جامعه نیز به کار گرفته می شوندو موجب رشد و توسعه اقتصادی کشورها می گردد.ازهدف های توسعه در کشور های جهان سوم می توان به از بین بردن:  فقر وناداری ،بیکاری و حرکت به سوی اشتغال کامل ،موفقیت در رفاه همگانی و تامین اجتماعی  نام برد. بدیهی است که شاخص فقر در هر دوره و زمانی فرق می کند .گاهی بر خوراک (در آفریقا) و گاهی بر مسکن و گاهی بر بیکاری واشتغال تکیه می کند.

   با توجه به هر دوره و زمان شاخص سرمایه در کشورها تغییر می کند.در یک زمان شاخص سرمایه زمین و کارخانه ها،در دوره دیگری نفت و در حال حاضر منظور از سرمایه همان دانش فنی و تخصصی است.

 

 

 

 

 

تعریف کنونی فقر

عده اي اعتقاد دارند كه در كشورها وجوامع فقير غالب مردم به اموركشاورزي اشتغال دارند واز آنجا كه اصولا بازده عوامل توليد سرمايه وكار در صنعت بيشتر از كشاورزي است اما دچار فقر شده اند (گالبرایت 1366،12)

بنا به تعريف سازمان ملل :« فقير كسي است كه حداقل سطح زندگي در مقام ومنزلت انساني مرحوم باشد» و يا فقير عبارت است از بر آورده نشدن نياز هاي بنيادي انسان به اندازه بسنده ولازم، و اين پرسش پيش مي آيد كه نياز هاي بنيادي چه هستند ؟ و اندازه بسنده ولازم چقدر بايد باشد ؟ آيا نياز هاي بنيادي تنها در حد سير كردن شكم براي زنده ماندن است؟ و يا اينكه مفهوم مسكن مناسب مشخصاً‌چه چيزي را در ذهن روشن مي سازد؟ محاسبه عددي فقر بسيار دشوار است

تعريف ديگراز فقر مي گويند: فقرر عبارت است از نداشتن حداقل زندگي مادي و معنوي براي زندگي كردن .

فقير بودن از نظر بسياري كه دچار آن هستند و غالب كساني كه گرفتار آن نيستند چيز ناخوشايندي است .چنانچه در اين  مورد ميان فقرا واغنيا اختلاف عقيده اي باشد ناشي از عمق ودر جه احساس اين حالت است  زيرا تجربه عملي فقر حساسيت روي آن را افزايش مي دهد اگر چه نمي توان هميشه به اين امر يقين كامل داشت .احتمال بسيار زياد در بسياري جوامع فقرا نسبت به اوضاع اقتصادي نگراني وحساسيت كمتري در مقايسه با ثروتمندان نشان مي دهند اين نكته اي است كه بعدا به آن خواهم پرداخت

البته هنوز عده معدودي اعتقاد دارند علت فقر برخي افراد اين است كه سرنوشت الهي آنان چنين رقم زده شده كه فقير باشند يا علت آن نقص وعدم كارايي خودشان است ودر واقع سزاوار فقر هستند

موضوع مورد نظر من علل فقر در آن دسته از جوامع اي كه عملا شكل روستايي داشته و تقريبا همه آنها فقير هستند جوامعي كه رفاه وثروت به صورت استثنايي وبراي تعداد محدودي وجود دارد .برعكس فقر موردي،علل اين نوع فقر ،يعني فقر عمومي ،روستايي مورد تحقيق وبررسي زيادي قرار نگرفته است

يكي ازمعمول ترين توضیحاتي كه براي فقر عمومي داده مي شود ودر تمام سطوح حرفه اي پيشرفته نيز مورد استفاده قرار مي گيرد اين است كه يك جامعه ويا يك كشور به اين دليل فقير است كه ازنظر طبيعي فقير مي باشد ،يعني فقر از نظر منابع طبيعي. اين فقر در واقع به معني فقر فيزيكي محروميت از نعمت ها وموهبت هاي طبيعي است .البته این امر اشتباه است زيرا ژاپن كشوري است كه ازمجموعه اي از جزاير كوهستاني تشكيل شده كه داراي خاك مناسب بسيار كم معادن محدودي مي باشد .اين كشور فاقد نفت بوده اما جمعيت زيادي دارد حال كسي از وضع تأسف آور منابع طبيعي آن سخني به ميان نمي آورد چون كشوري است غني و پیشرفته .

انواع فقر

اندیشمندان اجتماعی، فقر را از منظر دامنه و قلمرو، به دو دسته تقسیم کرده اند:

1 . فقر موردی .(فقر فردی) (case poverty): فقر موردی یا فردی، عبارت است از فقری که در برخی از جوامع، دامنگیر عدّه کمی از افراد می گردد. در حالی که سایر افراد جامعه با آن بیگانه اند. ریشه این نوع از فقر را می توان در خصوصیات شخصی و خانوادگی و نژادی این افراد جستجو کرد

2 . فقر فراگیر (فقر اجتماعی)(mass poverty): این نوع فقر، عکس مورد بالاست. فقر فراگیر، فقری است که همگی افراد یک جامعه ـ جز عده اندکی ـ با آن، دست به گریبان اند، و این بدان معناست که منابع و توانمندی های جامعه، به میزانی نیست که پاسخگوی همه اعضای جامعه باشد. (گالبرایت 1366،)

 

شرایط اقلیمی وتوجیه عقب ماندگی

هانتينگتون در دهه هاي اول قرن حاضر در كتاب خود به نام (تمدن و آب وهوا) و نيز نويسنده ديگري به نام اس .اف .ماركام .در كتاب خود به نام (آب وهواونيروهاي ملتها)در اين مورد توضيح داده اند و در اين باره هم عقيده اند كه منطقه معتدل وخنك زمين –يعني مناطقي كه داراي آب وهواي متغيير وفصول مختلف هستند –استعداد هاي بيشتري پرورش داده ومردم اين مناطق زمينه فعاليتهاي فيزيكي ورشد ابتكار را در خود دارنددر مقابل ،در مناطق استوايي زندگي ساده تر وهمراه با سستي است وجمعيت در معرض بيماريهاي بومي قرار دارد. (گالبرایت 1366،)

دليل جديدي كه توسط رائول پربيش براي توجيه عقب ماندگي كشورهاي جهان سوم ارائه مي شود اين است كه كشورهاي فقير عمدتا توليد كننده مواد خام ومحصولات كشاورزي مي باشد ولذا از رابطه مبادله خوبي با شورهاي صنعتي بر خوردار نبوده وازاين بابت  رنج مي برند بخش كشاورزي ومواد اوليه بيش ازآنچه نياز دارند نيروي كار ايجاد مي كنند ،در صورتي كه ،بخش صنايع توليدي كمتر از آنچه كه نياز دارند نيروي كار ايجاد  مي کنند (گالبرایت 1366،)

فقر و سیستم اقتصادی وآموزشی

از جمله علل بديهي فقر كه مي بايست مستثني مي شد عبارت بود از سيستم اقتصادي . اگر علت فقر دسته جمعي و عمومي ،وجودسيستمهاي اجتماعي يا اقتصادي استثمار گرانه يا ظالمانه بود چاره آن هم در از بين بردن آن سيستمها نهفته باشد به اين ترتيب لازم بودكه مالكين زمين سرمايه دارها ،فئو دالها و طبقات استثمار كننده ،كه مردم را در فقر نگه مي دارند حذف شوند. (گالبرایت 1366،)

متخصصين تعليم و تربيت حر فه اي مانند روساي باز نشسته دانشكد ههاي تعليم و تربيت علت فقر را به عدم وجود يك سيستم آموزشي نسبت مي دهند متخصصين اداري نيز ،آن را ناشي از فقدان يك سيستم اداري كار آمد مي دانند .(گالبرایت 1366،)

بر اين اساس علت فقر عمومي در عقب ماندگي فني در شيوه هاي توليد ديده مي شد اين موضوع به عنوان يك علت فقر نظر زيادي را به خود جلب نمود.اقدام درمان كننده آن عبارت بود از عرضه مهارت فني كه در اوايل كار گران تلقي نمي شد اما يكي از وجوه رفاه كشورهاي غني اين بود كه آنها داراي سرمايه بودند وبه هرحال بهبود وتوسعه توليد بدون سرمايه گذاري مالي ممكن نبود.ص (گالبرایت 1366،)

در كشورهايي هنوز فقر عمومي وجود دارد مانند هند ،پاكستان، بنگلادش،اندونزي وبخش وسيعي از افريقا و آمريكاي لاتين محروميت فقر به قوت خود باقي مانده وتغييري در آن بوجود نيامده است.(گالبرایت 1366،)

اولين ويژگي يا خصوصيت آشكاري كه در بحث فقر عمومي مورد تاكيد قرار دارد، عدم وجود امكانات اوليه رفاهي در روستاها است از اين رو، روستائيان زندگي سختي را مي گذرانند اگرچه غذا ،لباس وسرپناه را از زمين بدست مي آورند.(گالبرایت 1366،)

فقر در روستا علل دوراني را كه قبلا به آن اشاره كرديم در بر مي گيرد از آنجا كه زندگي در روستا در سطح بسيار ابتدايي است و امرار معاش بسيار دشوار مي باشد لذا هيچگونه پس اندازي وجود ندارد وبدون وجود پس انداز سرمايه اي حاصل نمي شود وبدون سرمايه نيز نمي توان از اقتصاد كشاورزي توقع داشت كه تكنو لوژي كشاورزي رابهبود بخشد آبياري ،بذر اصلاح شده ،كود شميايي ،سموم دفع آفات وماشين آلات كشت وبرداشت را به روستا بياورد بدون چنين سرمايه گذاري هايي نمي توان سطح درآمد ها را طوري افزايش داد كه بتواند ايجاد پس انداز ودر نتيجه سرمايه گذاري بنمايد.(گالبرایت 1366،)

 

فقرروستایی و کشاورزی

اما واقعيت اين است كه در حال حاضر رشد وپيشرفت مستلزم ريسك وخطر كردن است .براي يك كشاورز مرفه وثروتمند غربي از بين رفتن محصول به معني از دست دادن در آمد است . اين حادثه براي او قابل قبول نيست ،اما به هر حال اين مسائل اغلب به محروميت كلي فيزيكي يا به قيمت تمام زندگي او تمام نمي شود از اين رو كشاورزان غربي چه آنها كه حرفه اي هستند وچه آنها كه كشاورزي را در عمل پياده مي كنند ريسك پذيرفتن واجرا كردن تو صيه مشاورين حرفه اي را براي بهبود روشهاي فني كار قبول مي كنند اما براي خانواد هاي كه در مرز مرگ و زندگي و امرار معاش قرار دارد ،شكست به معني گرسنگي و احتمالا مرگ است .(گالبرایت 1366،)

اما فقر روستايي داراي بعد مهم ديگري نيز هست كه در خور تاكيد بيشتري است . اگر تعادلش به هم بخورد به طور طبيعي تعادل خود را (تعادل فقر ) باز خواهد يافت .اگر سرمايه گذاري جديد يا تكنولوژي جديد به دست آورده شود وبه اين ترتيب درآمد افزايش يابد ،نيروهايي خود به خود به حركت در خواهند آمد وسطح ثابت ديگري از محرميت وفقر را دوباره به روستا باز خواهند آورد.بهبود سطح درآمد  باعث افزايش پس انداز و سرمايه گذاري مي شود اين پس انداز توسعه پيدا مي كند و افزايش مي يابد زيرا در دسترس نيست و براي مصارف شخصي مورد استفاده قرار گيرد.در كشور فقير هر نوع اضافه در آمدي تحت فشار بسيار شديد مصرف قرار مي گيرد بديهي است فشارها تا بي نهايت ايجاد فقر مي كنند لذا پس انداز و سرمايه گذاري به حد اقل مي رسد در حالي كه همانطور كه اشاره شد ارتقاي سطح تكنولوژي معمولا نيازمند سرمايه گذاري است .(گالبرایت 1366،)

 

تطابق و سازگاری با فقر

در يك كشور ثروتمند در صد عمده اي از  مردم به طور عادي توقع كسب درآمد زياد وراحت را دارند مردم فكر و توقعات خود را با اين شرايط تطبيق داده و ساز گار ساخته اند لذا فرض بر اين است كه براي كسب در آمد بالاتر ،نياز به كوشش عمومي وجود دارد .اين مطلب توسط اقتصاددان و محققين نيز پذيرفته شده است .در جوامع روستايي فقير ،وجود چنين آرزوهاو اميدها يي با يكي از عميق ترين و مشخص ترين عناصر رفتار بشري در تعارض قرار مي گيرد اين عنصر عبارت است از خودداري از مبارزه عليه غير ممكن ها تمايل و ترجيح به تسليم و واماندگي و ثبات در زندگي.مردمي كه قرنها در فقر ودر يك حالت نسبتا منزوي در دهكدههاي دور افتاده زندگي كرده اند ،با اينگونه حيات سازش كرده اند .ويژگي خاص اين سازش پذيري كه به طور عميقي عقيدتي نيز به نظر مي رسد لااقل  تا حدودي به تعليمات اساسي اديان جهان بر مي گردد.مدتها است كه اين شك و سؤظن در مورد اديان وجود دارد كه قناعت ورضامندي تلقين شده بوسيله مذهب طرحي است براي منحرف كردن توجه از واقعيت مربوطبه استثمار طبقات و از همين روست كه گفته مي شود مذهب ترياك مردم است به طور مشخص تر مي توان گفتكه مذهب فرمولي براي بهترين بهره داري از يك مجموعه شرايط نااميد كننده مي باشد.(گالبرایت 1366،)

قضاوت اخلاقي در باره جامعه مرفه وغني يا اقتصاد آن جامعه مي تواند براي جامعه فقير صادق باشد . بر اين اساس و به طور طبيعي جامعه ثروتمند نسبت به سازش پذيري و تطابق فقير با فقرش به طور موهن آميز  وخفت باري عكس العمل نشان مي دهد مي گويند اين مردم مستحق هيچ نوع همدردي نيستندچرا كه به خود زحمت سعي كردن و آزمايش كردن را هم نمي دهند .چگو نگي وكيفيت روحيه تطابق و ساز گاري باي كار توسعه خدمات كشاورزي و همچنين براي مؤسسات بهبود امور زراعي در كشورهاي پيشرفته ساله مهم تلقي مي گرديد .(گالبرایت 1366،)

در كشورهاي مرفه و ثروتمند مردم غني مدتها قناعت مردم فقير را  ،توجيه كننده نظام موجود تلقي مي كردند  آنها استدلال مي كردند كه فقرا با تنگدستي خود خوشبخت بوده  وانتظارات كمي دارند  اگر به آنها كمك كنيم ممكن در آنها ايجاد نارضايتي بنمايد . به علاوه ممكن است گران هم تمام شود .البته افراد با مروت ومتمدن طبعا سعي دارند خود را با اينگونه افكار وايدهها آلوده نكنند .چنين افزايش درآمدي به سرعت توسط نيروهايي مانند نرخ بالا تر  زندگي و توالد و تكاثر بيشتر جذب شده  وباعث بر گرداندن تعادل قبلي مي گردد سازگار ي وتطلبق با فرهنگ فقرهمچنان دست نخورده باقي مي ماند اين مطلب به نوبه خود باعث تقويت تعادل فقر شده و از ايجاد اميد و اميدواري به آينده جلوگيري مي نمايد .(گالبرایت 1366،)

واقعيت اين است كه نياز به تهيه پوشاك ،ذخيره كردن مواد غذايي  و ساختن سر پناه در مناطقي كه از نظر آب و هوا مساعد نيست مردم را وادار مي سازد كه در جهت تامين اين نياز ها تلاش كرده و نوعي تجربه عملي و فكري به دست آورند كه زمينه هاي قبول و پذيرش  سازگاري و تطابق را از ميان بر مي دارد يكي از اين تفاوتها ي حياتي كشورهاي فقير وثروتمند در همين تعداد كساني است كه تطابق با تعادل فقر را رد مي كنند . (گالبرایت 1366،)

در واقع اين اقليت جامعه است كه سازگاري با فقر را مردود دانسته ودر جستجوي راه  حليبراي مسأله فقر مي باشد براي بسياري ازاين افراد تا كنون بهترين راه حل ترك محل زندگي خود بوده و هنوز هم بهترين راه حل به نظر مي رسد .در جوامعي كه زنجيرههاي تعادل فقر با حلقه هاي محكم نظام حكومتهاي وابسته مستحكم شده فرار از جامعه شايد ساده ترين راه گريز از تعادل فقر و سازگاري و تطابق با آن به شمار مي رود.(گالبرایت 1366،)

راه های گریز از فقر

دو راه مبارزه وسيع با فقر وجود دارد . راه اول مبارزه با تطابق و سازش پذيري از طريق افزايش تعداد مردمي است كه در برابر آن مقاومت كرده و از سازش پذيري خود با فقر امتناع مي ورزد و براي گريز از تعادل فقرداراي انگيزه هستند . راه دوم اين است كه راههاي گريز را تسهيل كنيم.سياست تسهيل گريزاز تعادل فقر و شكست تطابق و سازگاري با آن داراي دو جنبه ديگر است كه به يكديگر كاملا وابسته مي باشد :يكي تلاش براي تسهيل گريز از فقر در چا چوب تعادل فقر و فرهنگ و جامعه آن و ديگري حمايت از گريز از آن فرهنگ و جامعه است.(گالبرایت 1366،)

واقعاً انسان از اینکه یشر درقرن گذشته در عین بی سواد یک حرکت موثری رابه سوی اقتصادی آغازنمایید ومتعجب می شود دران زمان وقایع جالبی اتفاق افتاد که شایسته دقت وتوجه وتحلیل ماست . تاکید زیاد برحمل ونقل به عنوان یک وسیله ابزار توسعه اقتصادی یک نمونه آن می باشد. توجه به آموزش اجباری ورایگان یکی دیگر از این موارد است آموزش اجباری شد زیرا متوجه شدند که چیزی کمتر ازان نمی تواند پدیده سازش پذِيری وتطابق را درخانواده های فقیر ازبین ببرد. نیم قرن پیش درمناطق روستایی اونتاریو برخی خانواده ای کشاورز به استثنایی چند مورد به منظور آنکه به سطح زندگی قبلی باز گردند وآنرا حفظ کنند و در برابر درخواست های مقامات آموزش وپروش محلی که می خواستند فرصت های تحصیلی در اختیار آنان بگذارند مقاومت می کردند زیرا که باعث می شد جوانان  آنها از زمین و کار درآن ناراضی شوند واین درست عملی بود که دقیقاً علیه تطابق وسازگاری صورت می گرفت .(گالبرایت 1366،)

 

 

راه گریز صنعتی شدن

صنعتی شدن نه تنها سطح زندگی را به سطحی بالاتر از محرومیت جامعه ای فقیر سوق می دهد بلکه به همان اندازه می تواند به عنوان یکی از راه های زندگی در برابر زندگی در چهار چوب فرهنگ فقر تلقی شود.امروز مهمترین تضاد طبقاتی در کشورهای فقیر جهان بین نیروی کار وسرمایه ویا طبقه کارگر وسرمایه دار نیست ، بلکه  بین طبقات روستایی وشهری است بخش روستایی اکثریت فقر رادر بر گرفته وبیشتر منابع کم هزینه را که بالقوه می توان پیشرفت کنند در استخدام خود در آورده است درحالیکه بخش شهری در برگیرنده بیشتر سازمان ها و قدرت هاست  فکر اولویت دادن به صنعتی شدن یک فکر ونظر درست ومعتبری است . صنعتی شدن در همه زمینه های توسعه اقتصادی به شیوه مدرن فرصت بسیار خوبی به کسانی می دهد که درجستجوی گریز از فقر روستایی هستند .صنعتی شدن راه دیگری ازراههای فراراز تطابق و سازگاری از تعادل فقر است. هدف نخست صنعتی شدن این است که به هرکس انگیزه گریز دارد کمک شود فرار وگریز خود موجب می شود که وسایل لازم در دسترس قرار گیرد. (گالبرایت 1366،)

درخلال دو قرن گذشته راه گریزی از تعادل فقر بوده وتطابق وسازش پذیری را رد کرده بودن همواره یک منبع مطمئن وقابل توجهی پیدا کرده بودند. برای بسیار از کسانیکه این کار راامتحان کرده بودن نتیجه مثبت گرفته بودند. این کار برای کسانیکه دست رد بر فرهنگ تطابق وسازگاری می زنند ومی خواهند از کشور فقیر خود به یک کشور پیشرفته صنعتی بروند مهاجرت به عنوان درمانی برای فقر ، بادقت بر کسانیکه اجرای این سیاست برای ایشان میسر است .نیز برآنهایی که باید موضوع این کار باشند تاکید می کند. انها ی که موضوع این کار قرار می گیرند کسانی هستند که تطابق وسازگاری را رد کرده وبرای بهبود بخشیدن به اوضاع اقتصادی خود انگیزه دارند دراین سیاست پول وتلاش نباید برای آنها ی که هنوز انگیزه ای برای این کار ندارند صرف گرد.(گالبرایت 1366،)

راه گریز مهاجرت

مهاجرت قدیمترین اقدام وراه حل دربرابر درفقر است . مهاجرت کسانی روبرمی گزیند که به آناه بیشترین نیاز وجوددارد هم برای کشور میزان دبر دارنده فایده است وهم موجبات شکسته شده تعادل فقر رادر کشوری که از آنها می ایند فراهم می کند.(گالبرایت 1366،)

 

هدف های فقر زدایی در جامعه

توجه به هدف هاي  فقر زدايي ، بر پايه نظريه هاي اقتصادي كلان و كاربرد الگوو هاي اقتصاد سنجي ، سه تعادل اصلي در نظام اقتصادي كشور ها جهان سوم مورد نظر است :

1-تعادل سرمايه گذاري و بكار گرفتن پس اندازها

2- تعادل تراز پرداخت هاي خارجي

3- تعادل بودجه دولت ها

با رسيدن به اين تعادلها ، ارز بيشتري براي كشور ها فراهم مي آيد تا در اختيار بخش صنعت بكار رود و با تهيه مواد خام براي صنايع ، همه ظرفيت هاي بخش صنعت بكار گرفته مي شود. اگر توسعه اقتصادي با افزايش جمعيت هماهنگ نباشد،‌در اين حالت محروميت و تنگدستي و يا بهتر بگوئيم فقر به معني وسيع واژه پديد مي آيد

با وجود اينكه نيروي انساني ،در حد بالا، در اين دسته از كشورها يافت وي شود ولي اين نيروي كار،‌توانمندي خود را در حد كوشش خلاق و سازنده همراه با استعداد و نبوغ فني و دانش نشان نمي دهد و لذا كيفيت كار در فرآوري كشاورزي و صنعتي و حتي در بخش خدمات در تراز گاه پائيني جاي دارد . .(تهرانی،1383،)

راههاي مبارزه با فقر

در رشد و گسترش اقتصادي و اجتماعي موارد زير بايستي مورد توجه قرار گيرد :

1-افزايش دادن توليد و توانمندي كردن صادرات كشور تا از اين راه خود كفايي فراهم آيد و صدور ارز براي وارد كردن كالا كاهش پيدا كند .

2- گسترش آموزش كارشناسي و فني و توسعه پژوهش هاي دانشي به منظور افزايش كارايي سازه هاي فرآوري و افزودن بازدهي فعاليت ها.

3- توجه به بازدهي اقتصادي از راه بكار انداختن سرمايه ها.

4- توجه به بازدهي اجتماعي از راه فعال كردن نيروي انساني .

5- مبارزه با بيسوادي با استفاده از نيروي كار كارمندان بخش عمومي و خصوصي و دانشجويان و فرستادن آنان به كلاس هاي درس در شهرو روستا براي باسواد كردن بيسوادان، زيرا كه عامل فرهنگي و معنوي در گسترش اقتصادي و اجتماعي داراي اهميت بسيار است .

6- توجه به ميزان رشد توليد ملي كه تابعي است از نرخ نيروي انساني و نرخ رشد سرمايه ها . .(تهرانی،1383،)

 

دانش ونقش آن درپیشرفت و توسعه

دانش و تكنولوژي فرايند توسعه را شتاب مي بخشد و در اين راه شرايط پيشبرد هدفها فنی اهميت پيدا مي كند . توسعه يك فرايند مجموعه است و بسستگي به سازه هاي متعدد دارد كه عبارتند از : مواد خام،‌امكانات سرمايه اي ، فرهنگ و باور هاي مردم،‌وجود صنعت و افزار هاي فني، برنامه ريزي هاي دورنگر بسيار سنجيده در امور اقتصادي و اجتماعي ، وجود نظام سياسي مناسب و انساني، تسلط جو آزاد يخواهي و انسان دوستانه،‌استفاده از پژوهش در فن و دانش ها كاربردي ، پديده آوردن شرايط مناسب اجتماعي و رواني در جامعه ،‌آموزش نيروي انساني ،‌اراده و تصميم به منظور انجام دگر گون يگسترده د رسطح ملي، گذر از اقتصاد متعارف به اقتصاد صنعتي و... 

پيشرفت در توليد ( فرآوردن و ساختن) بر پايه پيشرفت هاي صنعتي و فني استوار است و اين خود وابسته به پيشرفت هاي دانش است صنعت و فن مستلزم كاربرد عملي آگاهي هاي نوين است كه همراه با سرمايه گذاري هاي لازم انجام مي گيرد و كشور هايي كه سرمايه مورد نياز را در اختيار ندارند نخواهند تواست به صنعت و فنون كاربري دست يابد.

در ايران، مانند همه كشورهاي جهان سوم، كار توسعه به چندين عامل نيازمند است از آن ميان راده ملي و عامل زمان در شتاب بخشيدن براي گذر تاريخي از دوران نيمه صنعتي به دوران صنعتي داراي اهميت ويژه اي است . كشورهاي پيشرفته اكنون به سوي دوران فرا صنعتي با شتاب در حال حركت اند،‌در حالي كه كشور هاي جهان سوم هنوز به دوران نيمه صنعتي گذشته دست نيافته اند. (تهرانی،1383،)

در طول تاريخ بشر همواره منابع طبيعي، سرچشمه موفقيت بوده اند،طلا ونفت .ناگهان دانش ،كليد حل معما شده است. بيل گيتس، ثروتمند ترين مرد جهان دارايي قابل ذكري ندارد نه زمين نه طلا نه نفت و نه كارخانه ،براي نخستين بار در تاريخ بشر تنها دارايي ثروتمندترين مرد جهان دانش است .در گذشته هرگاه سرمايه داران صحبت از ثروتشان مي كردند ،مرادشان مالكيت كارخانه ماشين آلات ومنابع طبيعي بود. در آينده، هرگاه صحبت از ثروت سرمايه داران به ميان آمد،منظور كنترل دانش است .(کارل تارو،1383، )

انقلاب صنعتي به هشت هزار سال توليد  كشاورزي ثروت از طريق كشاورزي پايان داد.فعاليت كشاورزي كه تنها فعاليت اقتصادي 98./.جمعيت در قرن هجدهم بود، در پايان قرن بيستم ،به منبع درآمد كمتر 2./.جمعيت امريكا تبديل شد ماشين بخار ،منبع توليد انرژي بسيار بيشتر از انرژي حيوانات يا انسان ،امكان انجام كارهايي را در اختيار بشر گذارد كه پيشتر ناممكن شمرده مي شد.صنايع جديدي پديد آمدند: تلفن،سينما،آلومينيم.صنايع قديمي هم تغييرشكل دادند.به يمن برنامه ريزي ونه به صورت اتفاقي ،مرزهاي فناوري بسيار سريعتر ازگذشته گسترش يافت. اقتصاد محلي از بين رفت واقتصاد مالي جديد جاي آن را گرفت.جنگ جهاني دوم به امريكايها نشان داد كه اگر دولت در زمينه پيشرفت بنياني علم سر مايه گذاري كند. فناوري جهش هاي عظيمي خواهد كردوتحقيق وتوسعه صنعتي بسيار سازنده تر خواهد شدوكالاهاي جديد با سرعتي بسيار بيشتر از آنچه در تصور امريكاييان مي گنجد به بازارسرازير خواهد شد.امروز انقلاب صنعتي سوم در راه است .ميكر الكترونيك، رايانه ،ارتباطات راه دور و فناوري زيستي باعث تحول همه وجوه زندگي، آنچه انجام مي دهيم چگونگي انجام آن، شده است. .(کارل تارو،1383، )

در قرن بيستم برتري اقتصادي به معني سرمايه گذاري سازمان يافته در زمينه تحقيق وتوسعه براي ابداع آگاهانه فناوريهاي جديد بود.سرمايه گذاري روي قابليت جديد،مستلزم تغيير نظام آموزشي ،وتربيت تعداد زيادي دانشمند، مهندس، تكنسين مدير آموزش ديده ،ودر نهايت كارگر ماهر –نه مانند گذشته تربيت نخبگان سياسي يا مذهبي –بود براي پذيرش تحولات سريع فني ،بايد فرهنگ بازسازي مي شد. .(کارل تارو،1383، )

برقي كردن باعث ظهور صنابع جديد شد وروند توليد در صايع قديمي را كاملا متحول كرد .در عصر بخارموتور عظيمي ميله  مركز دوران را كه ماشين هاي ابزار به واسطه قرقه هاي به آن متصل بودند در كارخانه هاي خطي به حركت در مي آورد.در اگوي جديد توليد الكتريكي موتورهاي كوچك به هر ماشين ابزار متصل مي شدند وبه اين ترتيب ايجاد مجموعه هاي كارآتري در كار خانه ميسر شدبا اختراع لامپ برق ،شب به روزتبديل شد. .(کارل تارو،1383،17)

توانايي ادامه كار پس از تاريك شدن هوا،باعث تغيير عادات دايمي مردم شد .آنان كمتر خوابيدند. ميانگين نه ساعت خواب،به كمي بيش ازهفت ساعت كاهش يافت .اكتريسته باعث پيداشدن سيستم هاي  حمل ونقل ،ودر نتيجه ظهور شهر هاي بزرگ شد ارتباط تلفني را ميسر كرد وبه اين شكل با زارهاي كوچك محلي به بازارهاي بزرگ ملي تبديل شدند. .(کارل تارو،1383، )

بزرگترين تغييري كه انقلاب صنعتي سوم به وجود مي آورد ،به احتمال زياد در عرصه خرده فروشي است .انقلاب صنعتي سوم ممكن است به تاريخ پنج هزار ساله خريد مايحتاج زندگي از مغاره پايان دهد .فروش اينترنتي ،هرپنج سال ده برابر مي شود اگر مسئله خريد ارزان بود خريد اكترونيكي هميشه ارزانتراز خريد سنتي است زيرا به محل هاي گرانقيمت ، ساختمانهاي شيك،انبارهاي بزرگ يا نيروي فراوان خدمات دهنده به مشتري نياز ندارد. فرهنگ ،بزرگترين صنعت جهان است.(کارل تارو،1383، )

معنا وهدفهاي توسعه

معنای توسعه اقتصادی از دید گاه تاریخی ،همواره به معنای تحولی ژرف در ساخت اقتصادی ،اجتماعی و سیاسی نظم حاکم بر تولید،توزیع و مصرف جامعه است.کار توسعه اقتصادی را همواره طبقات و گرو هایی که در حفظ نظم نوین اجتماعی و اقتصادی ذی نفع بوده اند به دوش گرفته اند و پیوسته با اشکالتراشی و کارشکنی کسانی که در حفظ وضع موجود ذی نفع بوده اند مواجه گردیده اند.(پل باران،1359،)

براي آنان كه مي خواهند نابرابري اقتصادي فزاينده ميان افراد،شركت ها وكشورها را كاهش دهند هيچ چيز به اندازه شناخت چگونگي ساخت هرم ثروت در اقتصاد مبتني برعلم اهميت ندارد. .(کارل تارو،1383، )

ساخت هرم ثروت با سازماندهي اجتماعي آغاز مي شود سازماندهي اجتماعي سنگ بناي هرم است. سازماندهي اجتماعي سنگ بناي اوليه قاعده هرم ثروت است اما در هر مرحله از توليد به ثروت نيز نقش موثري دارد. .(کارل تارو،1383، )

پيش درآمد توسعه اقتصادي توانايي سازماندهي تجهيز منابع است . .(کارل تارو،1383، )

در مرحله دوم توسعه اقتصادي رشد بهره وري آغاز مي شود. .(کارل تارو،1383، )

در مرحله سوم توسعه اقتصادي نقش گسترش دانش در موقعيت اقتصادي نقش اساسي دارد كالاهاي جديد با قابليت غير قابل تصور ساخته مي شود راههاي جديدي براي متحول كردن شيوه توليد پيدا مي شود رشد بهره وري سرعت مي گيرد.با ظهور فناوريهاي جديد ماهيت هرم ثروت تغيير مي كند در روزگار باستان عنصر اصلي زمين بود ثروت با در اختيار داشتن پايگاهي كشاورزي بدست مي آمد كه بتواند با مازاد محصول خود جمعيت شهري را تغذيه كند. در نخستين انقلاب صنعتي زغال سنگ عامل تعيين كننده بود .يكي از دلايل آغاز انقالب صنعتي دسترسي آسان به معادن زغال سنگ بوددر انقلاب صنعتي دوم توليد انبوه از طريق سرمايع گذاري فراوان كليد موفقيت اقتصادي بود برنده كسي بود كه سرمايه بيشتري داشته باشد.(کارل تارو،1383، )

در پویش توسعه، مازاد اقتصادی نیز لازم است.مازاد اقتصادی بالفعل عبارت است از تفاوت محصول بالفعل جامعه با مصرف بالفعل جامعه بنابر این مقدرآن برابر است با پس انداز جاری یا انباشت سرمایه و به شکل دارائیهای گوناگون  متجلی می شود.مانند امکانات و تجهیزات تولید،مو جودی انبار،موجودی ارز خارجی و ذخیره طلا .لازمه تحقق این مازاد ،تغییر در سازمان تولید و توزیع  محصول اجتماعی و تغییرات ژرف در ساخت جامعه است . (پل باران،1359،9)

مازاد اقتصادی در کشاورزی در کشور های عقب مانده بخش اعظم آن به مصرف  توسعه و اصلاح کارخانه ها و امکانات تولیدی نمی رسد سهم عمده این مازاد خرج خود زمیندار می گردد .این امر موجب ثروت بخش زمینداران بزرگ و فقیر شدن قشر کارگر کشاورزی می شود. (پل باران،1359)

پیشرفت وتوسعه اقتصادی در کشور های نفتی پایین است.زیرا  1-  در آمد های نفتی موقعیت اقتصادی کشور مزبور را تا حدی بهبود می بخشد2- پیشرفت اقتصادی  این کشور ها به نحو مایوس کننده ا ی کند  است(پل باران،1359،) .شاید به همین دلیل است که کشور های عربی نفت خیز با وجود داشتن نفت فراوان پیشرفت و توسعه چندانی نداشته اند.

هدف هاي توسعه در كشور هاي جهان سوم عبارتند از :

1-از ميان بردن ناداري و تنگدستي .

2- مهار كردن بيكاري و حركت به سوي اشتغال كامل .

3- موفقيت در پديد آوردن رفاه همگاني و تامين اجتماعي از لحاظ خوراك ، مسكن ،بهداشت ، درمان ، آموزش وپرورش و... (تهرانی،1383،)

نقش آموزش و پرورش در توسعه

آموزش وپرورش بعنوان يك استراتژي كه مي تواند كشور هاي جهان سوم را از بند توسعه نيافتگي و فرو ماندگي ونا برابري وبيدادگري رها سازد شناخته شده است . (تهرانی،1383،)

بزرگترين اختراع اجتماعي بشر آموزش عمومي اجباري بوده است .(کارل تارو،1383، )

همين سيستم آموزشي عمومي زير بناي بهبود دائمي استاندارهاي زندگي وثروت رو به افزايشي است كه براي ما امري بديهي به شمار مي آيد .تا بيش از پايه گذاري سيستم آموزش همگاني فكر پيشرفت مداوم اقتصادي هم به ذهن كسي نرسيده بود به اينكه واقعيت بيابد.بسياري ازاين مهارتها بايد به وسيله تلاش مشترك كارگر و كارفرما ،در جريان آموزش حين كار كسب شود . .(کارل تارو،1383، )

پيشرفت در زمينه دانش بنيادين و فناوري پايه ،به خودي خود رخ نمي دهد،بلكه بايد كشف وابداع شود .(کارل تارو،1383، )

بررسي آماري نشان مي دهد كه رابطه مستقيم ميان نسبت بي سوادي در سطح ملي و روستا نشينان بيسواد (در مقايسه با شهرنشينان بيسواد) برقرار است يعني هر چه بيسوادي در سطح ملي بيشتر باشد ، نسبت روستا نشينان بيسواد بالاتر است . بيسوادي وتنگدستي وناداري همراه يكديگرند . هرجا بيسوادي هست، تنگدستتي هست و هر اندازه دامنه بيسوادي فراختر باشد،‌دامنه ناداري و تنگدستي هم گسترده تر است . آموزش ابتدايي بمنزله جنگ افزار در برابر فقر است . نقش بنيادي آموزش ابتدايي وهمگاني، سواد آموزي است . جامعه هوشيار و پويا، جامعه اي است كه همه بيسودان خود را سوا بياموزد . كوچكترين كاهلي در اين زمينه به زيا ن كشور و جامعه جهان سوم است و كاري است نابخشودني . (تهرانی،1383،)

آموزش وپرورش همچون يك استراتژي عمل مي كند و مي ت.اند كشورهاي جهان سوم را از بند توسعه نيافتگي برهاند. كارشناسان كشورهاي جهان سوم ( هندوستان، برزيل، ونزوئلا،نيجريه، پرو ،آرژانتين ، مكزيك و...) بر اين باورند كه توسعه از را ه آموزش وپرورش امكان دارد و اين پديده مي تواند توسعه و پيشرفت اجتماعي، اقتصادي، صنعتي را هر چه بيشتر در يك جامعه شتاب بخشد. (تهرانی،1383،71)

بيسوادي به مانند يكي از نشانه هاي عقب مانندگي است كه پيوند مستقيم با اوضاع كلي اجتماعي اقتصادي و شرايط سياسي هر جامعه را دارد . در واقع چنين مي نمايد كه همه برسي ها پيرامون سواد آموزي به اين حقيقت پيوسته اند كه جستار سواد آموزي هيچگاه نبايد جدا از ساير جستارها و دشواريها مورد توجه قرار گيرد . (تهرانی،1383،)

کیفیت و نوع جمعیت

جمعيت بخودي خود عامل پيشرفت به شمار نمي آيد ،بلكه كيفت علمي و فني كه به جمعيت داده مي شود عامل كارساز است و كشور هاي  جهان سوم و در راه رشد بايد تا آنجا كه درتوان دارند در بالا بردن كيفت جمعيت خود بكوشند تا بتوانند به ياري سرمايه گذاري ، تكنولوژي و مدريت در انجام برنامه هاي پيشرفت و توسعه موفق شوند . رسانه هاي گروهي پيوند جامعه ها را با يكديگر آسان مي سازند . افزايش جمعيت ، مسئله بيكاري و بيسوادي و اجراي خدمات دولتي را با دشواريهاي چشمگير روبرو مي سازد، كمبود اعتبارات و تنگناهاي اقتصادي ، از سوي ديگر، اجراي برنامه هاي زير بنايي و آباداني و توسعه فيزيكي و خانه سازي و عملي ساختن برنامه هاي توليدي و خدماتي و بهداشتي را در كشور هاي جهان سوم دشوار وبلكه ناشدني مي كند. (تهرانی ،1383،)

گسترش و دگر گوني اجتماعي و اقتصادي در جامعه هاي پر جمعيت جهان سوم هنوز مسئله روز است . از آنجا كه كشور هاي جهان سوم نزديم به 1223' type="#_x0000_t75"> جمعيت جهان را در خود جاي داده اند، موضوع عقب ماندگي اين كشور ها از جامعه جهاني نمي تواند مورد فراموشي نگره پردازان و جامعه شناسان قرار گيرد . (تهرانی ،1383،)

در جامعه هاي جهان سوم دو پديده مورد توجه قرار مي گيرد:

1-متحول ساختن جامعه و پديده آوردن و علمي كردن آموزش وپرورش نوين كه در نتيجه موجب دگرگوني ساختار هاي جامعه مس شود .

2- نوسازي جامعه با بكار گرفتن تكنولوژي،‌به اين منظور، كه بازده سرانه افزايش پيدا كند. در واقع اين اصطلاح ما را به مفهوم صنعتي شدن يا « گسترش ساختار صنعت » نزديك كند . در واقع اين اصطلاح ما را به مفهوم صنعتي شدن يا «گسترش ساختار صنعت » نزديك مي سازد . (تهرانی ،1383)

پايين بودن سطح مصرف ، آلودگي هوا، نبودن بهداشت در شهر و روستا، آلودگي محيط زيست، تباهي اجتماعي كجروي و انواع جرايمو تنش هاي مضمن اجتماعي ،‌زاغه نشيني ،‌از ديگر ويژگي هاي كشور هاي جهان سوم است.جمعيت جهان در حال گرسنگي هميشگي به سر مي برند.بيشتر مردم كشور هاي جهان سوم با تنگدستي وناداري روبرو هستند . اين پديده با بيكاري و بي دستمزدي همبستگي دارد . افزايش شتابان در آمد سرانه بخودي خود قادر نيست در كاهش تنگدستي و بيكاري كارساز باشد حتي فرايند هايي از رشد به آساني مي تواند در برخي موارد بيكاري را افزايش دهد . اگر رشد اقتصادي با عدم تمركز درآمد ها همراه همراه شود در اين صورت ناداري و تنگدستي زود تر از ميان مي رود. روي هم رفنه اقتصاد وابسته و فقر توده هاي مردم از جمله ويژگي هاي ملموس و محسوس جامعه هاي جهان سوم است . (تهرانی ،1383)

ده ويژگي مشترك کشور های توسعه نیافته(فقیر):

1-زياد بودن نسبت نوزادان

2- زياد بودن نسبت مرگ ومير .

3- كوتاه بودن عمر متوسط افراد .

4- تغذيه ناقص يا كم خوراكي .

5- بالا بودن نسبت بي سوادان .

6- فزوني شمار كشاورزان به شماركارگران صنعتي .

7- بيكاري ( بيكار مزمن ، بيكاري پنهان ،‌كم كاري)

8- عدم گسترش طبقات متوسط .

9- بكار گماردن كودكان كمتر از سني كه قانون هاي كار تعيين كرده است.

10- عدم شركت مردم دركارهاي عمومي .

تنها عاملي كه در سالهاي اخير درايران و كشور هاي مانند ايران و مقدارمحسوس تغيير يافته است كم شدن ميزان مرگ و مير جمعيت است و همين امرسبب افزايش بي سابقه جمعيت شده است. (تهرانی ،1383،)

به طور كلي افزايش جمعيت در كشور هاي در حال توسعه چون با وضع اقتصادي و توان مالي كشور با توليد مواد خوراكي و گسترش صنعت همانگي ندارد،‌موجب پديدهايي مانند :

بيكاري پنهان ،‌بيكاري،‌افزايش جمعيت در شهرها ،ايجاد شهرهاي اقماري و خانه هاي پست (مانند حلبي آباد ‌،حصير آباد ، بشگه آباد)در پيرامون شهر هاي بزرگ شده است و از لحاظ اجتماعي آمار وجرائم و تبهكاريها را بالا برده است . (تهرانی ،1383،)

در ايران باروري كل يك زن 6/6فرزند است و زود درسي سن باروري موجب جواني جمعيت است كه 45%  جمعيت كمتر از 15 سال دارند. جواني جمعيت در كشور ها جهان سوم امكان باروري را فزونتر مي سازد . (تهرانی ،1383،)

 

اصلاحات کشاورزی و زمینداری

منظور از «اصلاحات ارضي» : ‌مجموع كارهايي است كه براي تغيير شكل ساختار قانوني زمين از ديدگاه يك دولت يا يك منطقه انجام مي شود و اين در سايه دگرگوني روابط اجتماعي به منظور بهبود فنون فرهنگي و افزايش فرآوردهاي كشاورزي است .  . (تهرانی،1383،)

براي دارنده زمين خيلي سو دآور است كه آن را به طور اجاره در اختيار مستقيم يك كارگر كشاورز بگذارد . از اين رو جاره دادن مالك بهتر بوده است و اجاره درا به وضعيتي حتي پايين تر از وضععيت يك كارگر كشاورز مي افتد . اين ساخت باعث تراكم ثرورت دردست اقليت سود برنده بزرگ زمين مي گردد، حال آنكه توده روستاييان تدريجاً خود را محروم از دارايي مي يابند. .ميزان زيان آور بودن نظام بزرگ مالكي زمين هاي كشاورزي از لحاظ اجتماععي كمتر از ميزان زيان آور بودن آن در زمينه اقتصاد همگاني يك كشور نيست و همين نظام است كه سياست مالتوسي را پديد مي آورد: زيرا نه تنها زمين تا اندازه بسيار موضوع كم بهره وري است بلكه هنوز هم درآمد بدست آمده بشكل جريان هاي توليد مانند بهره برداري از زمين با هزينه هاي نمايشي و يا با سرمايه گذازي غير كشاورزي انجام مي گيرد ، زيرا كه رد ررشهر معمولاً مالك داري يك محل اقامت ثانوي است و عملاً‌جاي اصلي زنگي وي بشمار مي رود .نظام بزرگ مالكي زمين هاي كشاورزي نابرابر مضاعفي را در زنگي روستايي پديد مي آورد : يكي در ميان دسته هاي سياسي كه به شدت مخالف يكديگر هستند . دو ديگر درر روابط شهر – روستا و سه اينكه مراكز شهري به نوبه خود بخش كمايش بزرگ درآمد هاي كشاورزي را بخود جذب مي كند. (تهرانی،1383،)

اصلاحات ارضي استراتژي ديگري است كه در نوسازي ساخت اجتماعي – اقتصادي سرزمين هاي روستايي كارساز است . روشن است كه اين سياست بايد با مداخله و نظارت دولت همراه باشد تا وضع مالكيت زمين ها و اجاره داري سر و سامان يابد عدم توجه به اين موضوع موجب هدر رفتن نيروي كشاورزان و ناتواني قدرت توليد خواهد شد .(تهرانی،1383،)

نتیجه گیری

فقردر اشکال مختلف و به درجات متفاوت، در همه جوامع انسانی یافت می شود و در جوامع توسعه یافته، از دامنه گسترده تری برخوردار است. از سوی دیگر، وجودفقر خصوصاً اگر گستردگی زیادی نیز داشته باشد غالباً زمینه ساز بروز انحرافات اجتماعی و بستر مناسبی برای وقوع جرم و جنایت است.

فقر ناشی از محرومیت می باشد.محرومیت به دلایل محیطی اجتناب ناپذیر است زیرا در محیط شخص همیشه عواملی موجود است که مانع ازبرآورده شدن تمام احتیاجات او میشود. محرومیت درونی همان طوریکه از نامش پیداست ازدرون فرد سرچشمه میگیرد که در نتیجه ناتوانی در براوردن احتیاجات تولید میشود و منجر به عواقب شدیدی چون ترسها تعارضات وقیودات اخلاقی واجتماعی خواهد شد که بمراتب خطر آن محرومیت بیشتر متوجه پایه های های شخصیتی فرد خواهد شد ازدست دادن سکان تعادل زندگی ، یاس ونومیدی عدم علاقه به ادامه زندگی وانباشته شدن فشارهای روانی ودرآخرمنجر به انحرافات اجتماعی از قبیل خود کشی ،فحشا،دزدی ،اعتیاد ،فروش مواد مخدر و کارهای خلاف قانون می شود .فقراز دو عامل معنا و مفهوم پیدا میکند:  کمبود و مالکیت. بدین معنا که در بسیاری از جوامع، همه چیز به قدر وفور وجود ندارد و تقاضا بیش از عرضه است. در نتیجه، هر چه که برای زندگی، ضروری است، ارزش اقتصادی پیدا می کند. از طرف دیگر، به

اردیبهشت
9
1390

مونوگرافی روستای اشکهران

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

مو نو گرافی روستای اشکهران (این تحقیق با مطالب جدیدتر باز هم بروز رسانی می شود )

 

 با تشکر از زحمات استاد ارجمند وفرزانه ام جناب آقای جوانبخت که در نوشتن این تک نگاری (مونو گرافی )مرا یاری دادند .

 

------------------------------------------------------------------------------------

 برای آشنایی کامل(عکس فیلم و ....)   مونوگرافی روستای اشکهران بر روی این آدرس کلیک کنید.

http://www.oshkohran.com/

        

  شناسائي وموقعيت جغرافيايي روستاي اشكهران

     قبل از بررسي موقعيت جغرافيايي ، شرح مختصري از اصفهان را بيان مي كنيم :                                                                                                                                  

 شهرستان اصفهان با مساحتي حدود 16104كيلومتر مربع و جمعيتي حدود 1609983را دارا می باشد. اين شهرستان داراي 11شهر و19 دهستان و6بخش مي باشد.

    شهرستان اصفهان داراي شش بخش مي باشدكه عبارتند از:

                1.بخش بن رود

                2.جرقويه عليا

                3.جرقويه سفلا

                4.كوهپايه

                5.جلگه

                6.مركزي

روستاي اشكهران يكي از روستاهاي بخش بن رود،وتوابع شهرستان اصفهان مي باشد.اين روستااز شرق به شهرستان ورزنه وتالاب گاو خوني،از غرب به بخش جلگه،از شمال به رودخانه زاينده رود ومنطقه كوهپايه وازجنوب به اراضي جرقويه منتهي مي شود.                                                                                  

            در باره ي وجه تصميه اصفهان ،مورخان وجغرافي دانان مطالب زيادي گفته اند  از جمله حكايت ها وافسانه هايي كه به ثبت رسانده اند. اما اغلب معتقدند كه در دوران باستان (پيش از ورود اسلام به ايران ) اصفهان مركز تجمع سپاه مناطق جنوبي ايران مانند كرمان و فاس بوده وحالت پادگان نظامي داشته است. به همين دليل آنجا را سپاهان يعني محل استقرار سپاهيان نظامي مي گويند

    اصفهان از دير باز مورد تهاجم سلاطين بزرگ بوده است .ما دراينجا به منظور آشنايي بيشتر با گذشته ي اصفهان  ذكر نمونه اي از حوادث تاريخي اصفهان در دوره ي آق قويو نلو هارا مفيد مي دانيم : 

 (( زناني كه سرهايشان را بريدند وموهايشان را تراشيدند))

هر چند كه در دوره ي  آق قو يو نلوها ، اصفهان رونق مختصري داشت ولي در زماني كه اصفهان تحت فرمان تركمنان چادر نشين (قرا قو يونلوها و آق قو يو نلوها )بود آسيب هاي فراواني ديد وجمعيت آن به شدت كاهش يافت . در اين زمان مردم اصفهان در اثر ستم فراوان دست به طغيان زدندازآن جمله در زمان جهان شاه قراقويونلوها ، مردم اصفهان سر به شورش برداشتند واز اطاعت آنها سر پيچي كردند . در پي اين امر جهان شاه سپاه بزرگي به اصفهان فرستاد وفرمان داد كه شهر را بسوزانند ومردم را قتل عام كنند. او به سربازان گفت :اصفهان را بسوزانيد و مردان آنجا را از دم تيغ بگذرانيد و هر كس بايد حداقل سر يك نفر از مردان را به نزد من آورد.

با اين فرمان سپاه به اصفهان هجوم برده وهمه مردان اين شهر را كشتند . جمع زيادي از سربازان توانسته بودند سري را به نزد شاه ببرند .ولي آنهايي كه نتوانسته بودند سري ببرند زنان بي دفاع را مورد هجوم قرارداده وسرآنها را تراشيده وچنين وانمود كردند كه سر مردي را ازتنش جدا كرده وبه نزد شاه آورده اند.طي اين حمله سربازان، شهر اصفهان خسارت مالي وجاني فراواني را متحمل شد.]

 

وجه تصميه اشكهران «اشكهران از ديد تاريخ نويسان»  

            فبل از هر چیر باید بگویم که خود مردم روستای اشکهران به زبان محلی شان به اشکهران «شُگورُن » می گویند.به گفته قدمای روستا در ابتدا نام روستا «اشکاوران»و سپس «اشک هران»بوده و کم کم به اشکهران تغییر نام داده است.                     

       حمدالله مستوفي درباره ي ناحيه رويدشت كه يك از نواحي اصفهان در قرن هشتم به حساب مي آمده گفته است كه منطقه رودشت شصت پاره ديه (ده) داشت كه از بين آنها  ورزنه ، اشكهران (اشكهران ) ، قورتان ( قولفان )و كمندان ، معظم  قواي آن  بوده است.(مستوفي حمدا لله –قدهه القلوب،صفحه 51)

      در هر يك به گفته مستوفي كمابيش هزار خانه وجود داشته است. همچنين بازارها ومساجد ومدرسه وحمام وخانقاه در هر كدام از روستاهاي مزبور ساخته شده است (كه هنوز آثاري از انبارها وقلعه هاي آن زمان در اين روستا به جاي مانده است كه خود صحت اين مطلب را تائيد مي كند .)

 

 

بناهاي قديمي روستاي اشكهران                                       

 

1.   قلعه

 

    قلعه اشكهران بزرگترين عامل در جلوگيري  از تهاجم قبيله ها وديگر قشرها بوده است . در گذشته به علت اينكه جمعيت روستاها كم ووسايل دفاع  ابتدايي شامل اسلحه هاي سرد بوده  است .
 مردم روستا جهت مقابله با خطرات ومقابله با راهزنان كه گاه وبيگاه به جان ومال روستائيان دستبرد مي زدند ،به صورت اجتماعي در داخل اين قلعه ها ودژهاي بلند زندگي مي كردند .
    در قسمت غربي روستاي اشكهران يك قلعه بسيار بزرگ بنا شده است كه در چهار گوشه آن چهار برج قرار گرفته است.در اطراف اين برجها سوراخهايي جهت تير اندازي ونظارت به اطرا ف ايجاد شده است. ارتفاع برجها در حدود12 متر است . يك درب بسيار بزرگ در قسمت شرقي اين قلعه واقع شده است كه به درون آن راه دارد.قطر دیوار قلعه  در پایین بیش از یک متر می باشد وهر چه به طرف بالامیرود از قطر آن کم می شود.  الان نيز اين قلعه خالي از جمعيت است ولي ازبناهاو اتاق های بجا مانده جهت  نگهداری علوفه و کاه جهت زخیره زمستان استفاده می شود.این امر باعث می شود که از تخریب قلعه جلوگیری شود و همچنان سالم پا برجا بماند.اما بعضی از افراد روستا در آن دخل و تصرف کرده و شکل بعضی از اتاق های داخل آن را تغییر داده و ان را به دامداری تبدیل کرده اند.این وظیفه سازمان میراث فرهنگی می باشد که از این عمل افراد جلوگیری کند وگرنه از قلعه به جز دیوار آن چیزی باقی نمی ماند.
 

       لازم به ذكر است كه بزرگترين قلعه در يك كيلو متري اشكهران در روستای قورتان  واقع مي باشد .این قلعه دومین ارگ بزرگ ایران بعد از ارگ بم می باشد که هر ساله پذیرای توریست ها و دانشجویان رشته آثار باستانی ازگوشه وکنار ایران می باشد.درگذشته هنگام هجوم راهزنان ، مردم روستاهاي اطراف به آن قلعه پناه مي بردند.گر چه بعضی از جاهای این قلعه تخریب شده اما از زمان غزنویان تا کنون پابرجاست .مردم روستای قورتان برای این قلعه علاقه واحترام خاصی قائل هستند.و به ان افتخار می کنند. چون راهزنان از نفوذ به این قلعه عاجز بوده اندوهیچ گاه نتوانسته اندبه آن نفوذ کنند و جان خیلی از روستاییان اطراف را از هجوم و غارت راهزنان نجات داده اند.

 

 

2.   انبار آب

 

 

يكي از بناهاي قديمي اين روستا ،انبار قديمي مي باشد كه به شيوه اي خاص وزيبا ساخته شده است .چون اين منطقه  از روزگار قديم با مشكل كم آبي مواجه بوده است ، لذا انبارهايي در روستا بنا مي كردند ودر مواقع لزوم آن را پرآب مي كردند ودر مخزن انبار تا چندين ماه ذخيره مي كردند . انباري كه در حال حاضر در روستا به شيوه سنتي  بنا شده است درساخت وساز آن از مصالحي چون آجر،گل ومواد ديگري استفاده شده  و به صورت گنبدي آن را بنا كرده اندتا نور و گرما را منعکس کند. از اين نمونه فقط يك مورد بيشتر ساخته نشده است .علت آن شايد به خاطر كمي جمعيت وكوچك بودن روستا بوده است . البته اين انبار از نظر  بهداشتي داراي مشكلات زيادي بوده است. نكته جالب در بناي اين انبار اين است كه ساختمان انبار طوري بنا شده است كه آب آن هميشه خنك وسرد است وبر فراز اين انبار بادگيرهايي جهت خنك نگه داشتن آب انبار ساخته شده است. در حال حاضر ازاين انبارآب استفاده نمي شود وقبل ازاينكه روستا از آب آشا ميدني لوله كشي بهره مند شوداين انبارها به وسيله تانكرهاي آب پر ميشد وآب آن مورد استفاده قرار مي گرفت.نکته جالب توجه این که فقط دختران به انبار آب مراجعه می کردند و به ندرت اتفاق می افتاد که زنان به آنجا مراجعه کنند.زمان مراجعه ساعت 10 الی 11صبح و بیشتر 4 الی 5 بعدازظهر بود. مردان و پسران حق رفتن به انبار آب را نداشتند. در واقع انبار آب مرکز تجمع دختران بود.در آنجا دختران با همدیگر در مورد مسائل گوناگون از قبیل :ازدواج ،سریال های تلویزیونی ،پیرامون کار قالیبافی شان و ..... صحبت میکردند.با اجرای طرح لوله کشی آب ، دیگر انبار آب کنار گذاشته شد.همچنین با کنار گذاشته شدن حمام عمومی زنان ودختران روستا برای تعامل و برخورد اجتماعی جای دیگری را انتخاب کردندیعنی، مرکز تعامل وبرخورد اجتماعی خود رابه مسجد منتقل کردند.برای یک فرد غریبه هجوم دخترتان وزنان هنگام اذان به طرف مسجد جالب توجه است .اما بیشتر به خاطر بحث و گفنگو، ملاقات و دیدن همدیگر است نه به خاطر کارکرد اصلی مسجد.در واقع مسجد همان کارکرد انبار آب وحمام عمومی را ادامه می دهد.

 

3.   پل قديمي

 

پلي كه به دست يك معمار يزدي و باهمكاري مردم روستا تقریبا در سال1367 برروي رودخانه  زاينده روددركنارروستاي اشكهران ساخته شد،درعرض چند روز توسط سيلاب ويران شد وبه گفته قدماي محل  اين پل هنوز به طور كامل ساخته نشده بود كه به دليل كوتاه بودن ستونهاي آن وفاقد استحكام بودن در اثر سيلابي كه در اين رودخانه جاري شد ،فرو ريخت كه چندی بعددر نزدیکی همین پل خراب شده ، با همکاری جهاد سازندگی  پل بتنی یا سيماني ديگري بادقت و استحکام بیشتری ساخته شد.این پل اکنون برای عبورکشاورزان از رودخانه به زمین های کشاورزی صورت میگیرد.

 

 

4.   برج هاوكبوترخانه ها 

 

تقربيابيشترروستاهاي قديمي توابع اصفهان داراي برج هاوكبوترخانه هايي مي باشندكه اشكهران نيز يكي از اين روستاهامي با شدكه در آن كبو تر خا نه ديده مي شود.وجوداين برجهاوكبوترخانه ها مزايائي داشته است.ولي الان هيچ استفاده اي ازاين كبوترخانه هانمي شود.چون اين كبوتر خانه هابيشتر در مزارع ساخته مي شد،مي توان فهميدكه ازفضله آنهابه عنوان كود استفاده مي شد. اين برجهارافقط به كبوتران اختصاص مي دادندتاكبوتران ازمزارع به راحتي غذاي خود را تامين كنند واز طرف ديگر كشاورزان بتوانند از فضولات آنهابه عنوان كوداستفاده كنند.به گفته قدماي روستااستفاده هاي ديگري كه ازاين برجهامي شد ،اين بودكه عده اي ازروستائيان درداخل اين برجهابه نگهداري از مزارع و روستامي پرداختندوبه همين خاطراين كبوترخانه ها بيشتر درسر راه اصلي ورود به روستابنامي شد.زيراهمان طوركه گفته شد در قديم الايام غارت ودزدي بسيار رايج بوده است .

 

 

5.   امام زاده بابا شيخ علي

 

 

اين امام زاده با قدمت نسبتاً زياد در نزديكي گلستان شهدا واقع شده است.طبق مندرجات كتيبه اي كه اخيراًدر زمین های کشاورزی اطراف امام زاده پیدا شد اطلاعا ت بيشتري را دراختيار ما قرار مي دهد. شجره نامه این امام زاده در موزه امام رضا (ع) در معرض دید عموم افراد می باشد.  

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

موقعيت عمومي- خصوصي

 

·      وجه تسميه ي بن رود

 

 بن به معني ريشه وانتها و به دليل قرار گرفتن در انتهاي رود خانه ي زاينده رود،بن رود نام گرفته است.

جمعيت اين بخش در حدود 27000نفر است  بخش بن رود داراي يك شهرستان به نام ورزنه ،دو دهستان و17 روستا است .اين بخش در حدود4/13 درصد از وسعت شهرستان اصفهان را به خود اختصاص داده است.

        روستاي اشكهران كه يكي از روستاهاي اين بخش مي باشد به علت واقع شدن در مجاور رود خانه زاينده رود از يك طرف ونيز احاطه شدن به واسطه باغهاودشتهاي اطراف از طرف ديگر،از طبيعتي بسيار سبز بر خوردار مي باشد.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

آب وهوا

 

ميزان متوسط بارندگي ساليانه اين روستا با ميزان متوسط بارندگي شهر ورزنه كه در فاصله 5كيومتري اين روستا واقع شده است،تفاوت محسوسي دارد .اين ميزان بارندگي در حدود 85 ميلي متر است.(هواشناسی ورزنه )

آب و هواي گرم وخشك به علت مجاورت با كوير داراي تابستان هايي خيلي گرم وزمستان هايي نسبتا سردي مي باشد.به همين علت اختلاف درجه حرارت در شب و روزمتفاوت مي باشد .خشك ترين ماههاي اين بخش در ماههاي تير ومرداد مي باشدكه مي توان گفت بارندگي اصلا وجود ندارد.

 

 

پوشش گياهي

 

 

شرايط نسبتا مساعد آب وهوايي وجنس مرغوب خاك در اين منطقه پوشش گياهي خوبي راايجاد كرده است ،به علت كم بودن بارندگي در اين منطقه وواقع شدن دركنارمنطقه كويري كشت ديم اصلا صورت نمي گيرد. بيشتر محصولاتي از قبيل گندم وجو ،چغندر قند پنبه ،يونجه و محصولاتي جاليزي مانندخربزه ، هندوانه ،گوجه ، خيار…رامي توان نام برد.كه ازاين قبيل ميوه ها نيز درحداستفاده عموم روستابه عمل مي آيد.

بقولات وسبزيجاتبزيجات اين روستا شامل محصولات زير است :شاهي،تره،تربچه،ريحان نعناع، شنبليله جعفري، چغندر، زردك (هويج)،بادمجان، شلغم،كدو، پياز كه بيشتراين محصولات به اندازه نياز ومصرف خانواده ها به عمل مي آيد.

 

 

محصولات كشاورزي وميوه ها    

سابقاگندم روستاي اشكهران ومنطقه «بن رود»چندان خوب نبوده است.به همين جهت از نان محلي آن هيچ وقت تعريف نمي شد. ولي درحال حاضرگندم این منطقه با کوشش و اقدامات فعال خدمات جهاد کشاورزی ورزنه (روستای اشکهران و بخش بن رود زیر نظر جهاد کشاورزی ورزنه)، دراين بخش وبلوك رويدشت ، ازنوع بهترين گندم محسوب مي شود.از سايرحبوبات ومحصولات پنبه ،جو، ارزن ذرت ، كنجد ، شاهدانه وسياهدانه مانند ساير نقاط بخش  به عمل مي آيد.يونجه سهم عمده غذاي حيواتات در اين روستا مي باشد .يونجه اي كه دراين روستا كاشته ميشود تا 11 مرتبه چيده ميشود ودوام آن تا 7 الي10 سال مي باشد. دراين روستاعلف شيرين بيان به مقدار فراوان به چشم مي خورد. به طوري كه سال قبل مقدار زيادي از اين گياه جمع آوري شد وبه شهرستان هايي مانند شيراز فرستاده شد. به زبان محلي، اين گياه ‎‏‏ًٌُُ‏‎«چيله» يا« آند» نام دارد.

  اقسام ميوه ها

از درختان ميوه اي كه در اين روستا زياد به چشم مي خوردمي توان به درخت توت واناراشاره كرد.در گذشته درختان ديگري مانند زردآلو ،آلوچه ،شكرپاره ،سنجد ،پسته، انار، انگوروانجيردر باغهاي اين روستا وجود داشتند. به خاطرحرص و طمع مردم روستا و علاقه به زیاد کردن زمین ،صاحبان باغها درختان را همه نابود کردندو در حال حاضر از باغ ها چیزی جز دیوار آنان باقی نمانده و مانند زمین کشاورزی در آنها محصولات کشاورزی کشت می شود.تنها درخت انار،توت ،انگور وانجیر  آن هم در خانه ها یافت می شود.

 

درختچه هاي گل

از درختان گلي كه در اين روستا پرورش داده مي شوند فقط به درختان گل سرخ،آتشي وگل محمدي مي توان اشاره كرد.ازگل محمدي بيشتر درتهيه گلاب استفاده مي شود. فصل گل دهي اين درختچه ها در فصل بهار  به مدت كوتاهي مي باشد.این درختچه های گل هم فقط در حیات خانه ها یافت می شود.  

 

 

پرندگان

اين روستا به دليل سرسبز بودن و خوش آب وهوا بودن واز همه مهمتر قرار گرفتن در كنار رود خانه زاينده رود زيستگاه پرندگان بسياري بوده است .از پرندگان در اين بخش مي توان كبوتر خانگي و صحرائي ،گنجشك وسارا رابه تعداد بيشمار يافت .يك نوع گنجشك در اين منطقه "كاكلي " نام دارد كه مانند خروس تاج دارد .نوع ديگر آن كلاغ وزاغ كه به آنها كلاغ زنگي نيز گفته مي شود در اين منطقه ديده ي شوند .در اطراف رود خانه پرندگاني به نام هاي لاشخور و لك لك نيز ديده مي شوند.از انواع پرندگان مي توان غاز،اردك،پرستو ،عقاب وجغد را نام برد.

 

حيوانات وحشي واهلي

روستاي اشكهران همانطوركه قبلا  گفته شد  به علت مجاوربودن با رود خانه زاينده رود ونزديك بودن با باطلاق گاو خوني در طول فصل هاي سال كما بيش محل زيست بيشتر حيوانات اين باطلاق بوده است از جمله :گرگ، شغال، روباه، گراز، كفتارو … .

 

حوادث تاريخي

 

 

.1شكسته شدن سد شانزده ده

سد شانزده ده كه فعلا در بين مردم روستا ومنطقه به بند شانزده ده معروف است در حدود 10كيلو متري غرب روستاي اشكهران ودر حدود 15كيلومتري ورزنه واقع شده است .

   همان طور كه از نام آن پيداست شانزده ده در پايين اين بند واقع است كه از آب آن استفاده مي كننند. اين سد درنزديكي روستاي فارفان قرارگرفته است . اين سد توسط اهالي شانزده ده ساخته شده است كه آب آن جهت بهره برداري اززمينهاي كشاورزي مورد استفاده عموم بوده است ومي باشد.اين سددرسال1347ه. ق برابر با 1357ه.ش بر اثر فشار شكسته شدواثرات نامطلوبي بر روي مناطق زير دست خود گذاشت .

 

.2ناپديد شدن شهر سبا

شهر سبا در جنوب شرقي ورزنه ودر جنوب تالاب گاوخوني واقع شده است كه توسط يك توده ماسه  به طول بيش از 40كيلو متر وعرض 20 كيلو متر پوشانده شده است والان هيچ اثري از اين شهر به چشم نمي خورد .

اين شهر به ريگسرا معروف است وبه گفته قديمي ها، مردم آن در اثر كفران نعمت دچار عذاب الهي شده اند . جابربن  انصاري در( تاريخ اصفهان و ري)نوشته است كه حدود ورزنه ورويدشت( كه اشكهران يكي از نواحي رودشت محسوب مي شود)جايي است كه آنرا شهر سبا مي نامندوامروزه ويرانه است ودر آنجا گلرنگ شبيه زعفران بسيار يافت مي شود .

 

 

مكانها ومحله هاي كوچك روستا         

همانطوركه گفتيم باواقع شدن رودخانه ي زاينده روددرجنوب اين روستا  بيشتربناهاي مسكوني نيزدرطول اين رودخانه واقع شده است. در نتيجه روستا دستخوش تغييراتي شده است .ولي درقديم بناهاي مسكوني بيشتردرمجاورت خانه ي ارباب واقع شده بود وبيشتر زمين هاي فعلي كشاورزي نيزبه آن ارباب تعلق دارد و اين خانه تجملي كه زبانزدعام و خاص بودالان تبديل به يك ويرانه شده است وتنها زمين هاي زراعي آن ارباب مورد استفاده ي كشاورزان قرار مي گيرد.دركنارخانه ي ارباب يك باغ واقع شده كه الان به باغ« اربابي» معروف است .درحال حاضرتعدادانگشت شماري ازدرختان آن باغ باقي مانده است.با رشد جمعيت وگسترش زمين هاي زراعي آن، روستاي اشكهران وسعت چنداني پيدا كرده است . اين عامل باعث شده است كه بيشتر مردم در قسمت غرب روستا اقدام به ساختن خانه هاي جديد نمايند .اين قسمت روستاكه كاملاً ازبناهاي قديمي آن مجزاست شامل مساكن جديدي است كه شهرك ناميده مي شود .واين شهرك به فاز1و2 تقسيم شده است.

 

خطوط ارتباطي با روستا هاي اطراف وشهر ها :

 

 1- اصفهان –كوهپايه- هرند –هاشم آباد- باقرآباد - قورتان-–اشكهران (150 كيلو متر )

 2- اصفهان – اسلا م آباد – اژيه – كفران – سهران– اشكهران (145كيلو متر )

3- نائين- تودشك- كوهپايه- هرند- اشكهران (120كيلومتر)

4- ورزنه- اشكهران (5كيلو متر)

5- نائين - گردنه ملا احمد- ورزنه - اشكهران (90كيلومتر)

 

روستاي اشكهران از شرق به شهرستان ورزنه با مسافتي حدود5كيلومتر ،از غرب به روستاهاي قورتان وبلان ،از جنوب به روستاهاي سهران وقلعه امام (هركدام به فاصله2كيلومتر)و از شمال به رودخانه زاینده رودومناطق بیاباني منتهي مي شود.

همچنين راه آهن سراسري نیز می توان اشاره کرد که از 20كيلومتري شمال روستا عبوركرده است.

 

 

مسكن وبناهاي مسكوني 

 

 بناهاي مسكوني در روستاي اشكهران وروستاهاي اطراف آن از دير باز تا كنون تغييرات بسياري كرده است .در قديم الايام سا ختمانها به شيوه قلعه اي بوده است و همان طور كه قبلا اشاره كرديم ودر اين تصوير هم ديده مي شود با برجها و ديوارهاي بلند حفاظتي كه خود يادگار آن دورانها مي باشد ساخته شده است. در ساخت اين قلعه ها ازنوع گل ورزيده استفاده مي شد.

    بعد از اين نوع بناها ، بناهاي گنبدي جاي آن قلعه ها را گرفت .مردم به صورت خانوادگي در اين خانه هاي مستقل دركنار هم زندگي مي كردندواين بناها با طرح ونقشه مشابه به هم ساخته ميشدند. مثلا سقف هاي آن هلالي ودر هاي نسبتا كوتاه داشتند .درساخت اين خانه هامصالحي چون خشت وكاه گل بكار ميرفت. (خشت يك نوع مصالح بودكه با استفاده از گل ورزيده شده درداخل قالبهاي چوبي  به دست مي آمد.)  

                   

     علت گنبدي سقفها  هم به خاطر آن است كه گرماي خورشيدراتاحدودي منعكس مي كند.لازم است كه اشار ه اي به طرز زندگي دراين خانه هاي مستقل،ازآن زمانهاي قديم داشته باشيم:در قديم الايام به دليل كم بودن امكانات و نفرات خانواده مجبور بودند سالهاي عمر خود را در اطاقهاي گلي به سر برند.به عنوان مثال جهت طبخ غذا از هيزم درگوشه اي از همين اطاقها استفاده مي كردند.براي اين منظوركانالهاي كوچكي ازمطبخ به پشت بام،درون ديوارها ايجادمي شدتادود وحرارت اضافي ازاين مسيرخارج شودواين نمونه اي اززندگي درشرايط سخت آن زمان است. اشاره به این مطلب که خانوداه ها در آن زمان از نوع خانواده گسترده و چندین نفر با هم در یک خانه زندگی می کردند .نوع روابط در آن ازنوع رابطه پدر سالاری و بعد از ازدواج پدر مکانی (زندگی در خانه پدر شوهر) بود.

 

 

 جمعيت روستا

 بنا بر سر شماري جمعيت در سال 1385 بخش بن رود ، جمعيت بخش بالغ بر 23517 نفر بوده است كه از آمار  اين جمعيت  9946 نفر جمعيت شهري و13577 نفر به جمعيت روستايي اختصاص دارد . در اين بخش از جمعيت سرشماري شده از دهستان گاو خوني در سال 1385 كل جمعيت اين دهستان 8279 نفر بوده است كه 3186 نفر مرد و3093 نفر زن بوده است .

اما جمعيت روستاي اشكهران بنابرسرشماري درسال  1385بالغ بر1346نفر بوده است كه تعداد199خانواده بوده است ودرطي5سال جمعيت روستانسبت به ديگر روستاها افزايش داشته است .

 

نهادهاي اجتماعي

 

1.   خانواده

 انسان موجودي اجتماعي است وبراي درك بهتر محيط خود وپديده هاي موجوددرآن به طور مداوم درحال تكاپومي باشدواولين مكاني كه هرانسان جهت رشدوتكامل خوددرآنجا مستقر ميشود ودر آنجا پرورش مي يابد خانه است،كه شالوده حيات اجتماعي به شمارمي رودودرآنجافعاليتهاي اقتصادي،آموزش وپرورش افرادصورت مي گيرد.

در روستاها نيز  ها از قديم به صورت گسترده وجود داشتند.كم كم اين خانواده هاسنت هاي خودشان را ازگذشته به حال انتقال دادندكه دليل آن رامي توان به محدود بودن محيط زندگي،گويش ولهجه محلي مردم وپائين بودن سطح فرهنگ آنهااشاره كرد.

در گذشته ، در روستا كارهاي سنگين كشاورزي رايج بوده است كه در اين كارزنان ومردان دركنارهم ديگر به اشتغال مي پرداختنددوپسران دركار كشاورزي پدرخودراياري مي كردندوكمترازامكانات تحصيلي برخوداربودند.

 دختران وزنان نيزعلاوه بركاركشاورزي درخانه به تهيه آب وغذاوكارهاي ديگر خانه مانند قالي وقاليچه بافي،شيردوشي و… مشغول مي شدند.كه مي توان نتيجه گرفت كه اين اعتقادات وتعصبات قومي ريشه درتاريخ زندگي آنها دارد. حجم خانواده از 7 یا 8 نفر کمتر نبود وتا 11 نفرنیزادامه داشت .

 

درقديم (زمانی که در قلعه زندگی میکردند)تعدادكمتري ازمردم به تحصيل مي پرداختند . بدين صورت كه در مكتب خانه ها به يادگيري درس قرآن مشغول مي شدند. که این درس خواندن ها همرا با تنبیهات بدنی سخت وشدید همراه بوده است .و از دفتر وقلم خبری نبودو با ذغال بر روی حلبی می نوشتند . در همین راستا زنان حق درس خواندن و تحصیل نداشتند.با یک اجبار قوی و نیرومند ناشی از محیط جامعه و روستا مجبور بودند دركارهاي كشاورزي شريك شوندو سال هاي سال  پشت دارقالي عمر خود راسپري نمايندبدون آنكه تحول فكري،فرهنگي واجتماعي در بينش و طرز فکر آنها به وجود آيد. باپيشرفت علم وتكنولوژي ،گسترش رسانه هاي ارتباط جمعي ،همگرایی با شهرهای اطراف نوع زندگي مردم روستا متحول شد.كم كم آن تعصبات قومي كمتر شدوباگذر زمان وآگاهي مردم مشكل تحصیل زنان ازبين رفت وكم كم خواهران نيزتوانستندپابه عرصه علم ودانش بگذارندوبه مدارس راه يابند.در مورد دبيرستان دخترانه باید گفت که هیچ اقدامی  صورت نگرفته است وبه همين علت دانش آموزان دختر به علت نبود اين امكانات و مهمتر از آن به علت فرهنگ غلط روستا نتوانسته اند در زمينه علمي ، فرهنگي پيشرفتي داشته باشند.

 

2.   دبستان ومدارس راهنمائي

 

اولين دبستان پسرانه در سال………. در روستاي اشكهران احداث شدو مورد اسقبال زيادي جهت ثبت نام فرزندان پسر قرارگرفت.خواهران هم با وجود مشكلات زيادي از قبيل نبودن دبستان وامكانات تحصيلي،مجبور شدند در خانه یکی از اهالی روستا در نزدیکی دبستان پسرانه به تحصيل مشغول شوند.تا سال 1378 دختران روستا فقط تا پنجم دیستان تحصیل می کردند. بعد از گرفتن مدرک پنجم ابتدائی در محیط خانه به پشت دار قالی منتقل می شدند.اعتقاد عموم روستا بر این بود که تحصیل برای دختران هیچ نفعی تدارد و با مهارت در قالی بافی با ارزش ترین کار را به خانه شوهران می برند.این طرز فکر مربوط به زمانی بود که روستا یک محیط بسته بود.کم کم با رفت وآمد به شهرهای اطرف ،تاثیر تلویزیون ،ماهواره ،اینترنت و طرز فکر هایی که دختران  تحصیل کرده  دانشگاهی برای دوستان خود به ارمغان می آوردند،زمینه و شرایط مناسب برای تحصیل دختران برای مدارک عالی تر مهیا شد و محدودیت تحصیل دختران از بین رفت.اکنون ثمره تلاش خود روستائیان به بار نشسته و از میان معلمان خانم که در روستا تدریس می کنند 5 نفر آنها از خود روستا هستند. بوجود آمدن قشر "کارمند معلم زن " در روستا باعث شده که الگویی برای دیگر دختران و خانوادها باشند تا جایی که تعداد دانشجویان دختر در سال 1390  از 70نفر بالاتر  است . 

در سال 1367 مدرسه راهنمامي پسرانه تاسيس شد وبا تلاش و كوشش مسئولين ومردم روستا توانسته اند بيشتر مشكلات آن را حل كنند .

اسامي آموزشگاه هاي روستا به قرار زيز است :

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نام و نوع مدرسه -سال تاسيس   

 

دبستان پسرانه تربيت اشكهران - سال تا سيس 1357  

 

مدرسه پسرانه راهنمائي توحيد اشكهران - سال تا سيس1365

 

دبستان دخترانه  شهيداسماعيلي اشكهران - سال تاسيس1372

 

مدرسه راهنمایی  دخترانه خروش  - سال تاسیس  1384

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

عقايد ومذهب

 

بعضي آداب ورسوم خاص كه در اشكهران وجود دارد وبه وجود روابط اجتماعي اين مردم اشاره مي كند را بيان ميكنيم. اين آداب ورسوم هنوز سنت ديرينه خود را حفظ كرده است.مثلاٌمردم اين روستاعقيده دارند كه به هنگام تولد نوزاد بايد در گوش راست اواذان ودر گوش چپ اواقامه گفته شوديادر نامگذاري فرزندان خود بيشتر از اسامي امامان واهل بيت استفاده كنند. نمونه ي ديگري كه رابطه ي اجتماعي ومسئله ي مذهب وعقايد آنها را نشان مي دهد مسئله ي مرگ و مير است كه به هنگام فوت هر كسي تمام مردم روستا ، در اين باب ابراز همدردي مي كنند كه نبودن اختلافات قومي وقبيله اي در روستارا نشان مي دهد . در عيد نوروز تمام مردم در اولين روز عيد به خانواده هاي شهدا مي روند و با تبريك گفتن به خانواده هاي شهدا سال نو را آغاز مي كنند.

 

شهداي اشكهران

 

در طول هشت سال دفاع مقدس ،ما شاهد فعاليت چشمگير جوانان اين روستادرصحنه ي نبرد بوده ايم.درطول جنگتحميلي برادران رزمنده جهت اعزام به جبهه از سوي حوزه مقاومت بسيج ورزنه معرفي مي شدند. روستاي اشكهران در طول جنگ وبعد از آن چهار شهيد در راه اسلام وقرآن تقديم كرد كه علاقه واشتياق مردمررادرحفظراين جامعه ي اسلام نشان داده و همچنين حضورفعالانه ي مردم درجبهه رابه اثبات مي رساند.اسامي اين چهار شهيد به قرار زير است:

 

نام ونام خانوادگي

محل شهادت

شهيد شيخ محمد اسماعيلي

موسيان

شهيد محمد اكبري

عمليات خيبر

شهيد خسرو اكبري

شلمچه

شهيد فضل الله اسماعيلي

جانباز

 

 

 ساخت اقتصادي روستا

 

 منابع آب

 

همان طور كه قبلا  گفته شد به علت  پايين بودن ميزان بارندگي ساليانه منبع تامين آب كشاورزي منطقه، شامل آب زاينده رود ونهرهاي جاري از بند شانزده ده وآبهاي سطحي وزير زميني(چاهها) مي باشد .كه منبع سطحي، آب زايند رود ميباشد .

 

زاينده رود يا زنده رود

 

مهمترين رود خانه اي كه در مركز ايران جاري است زاينده رود مي باشد كه از مغرب به مشرق تا باتلاق گاو خوني جريان دارد . طول اين رود خانه با پيچ وخم هاي ان حدود 400 تا 480 كيلو متر نوشته اند . ولي اين فاصله به خط مستقيم 2701 كيلو متر است . عرض آن تا 200 متر كم وزياد مي شود . بستر اين رود خانه از از سه چشمه تا مصب، از خود  زايش آب مي كند وبه همين جهت زاينده رودنام دارد. انتهاي اين رود خانه به باطلاق گاو خوني منتهي ميشود. (شهراصفهان،شهرهاوقصه هاازعلي معصومي)

 

 باتلاق گاو خوني

 

 روستاي اشكهران در 35 كيلو متري اين باتلا ق در نزديك ورزنه قرار دارد . حمد الله مستوفي مورخ ونويسند ايران در قرن هشتم هجري درباره ي زاينده رود خلاصه اي نوشته كه ذكر آن را مفيد مي دانيم:رود خانه اصفهان امروز به زنده رود موسوم است آن را زاينده رود و زرين رود نيز نوشته اند . از زرد كوه سرچشمه مي گيرد . آن گاه پس از عبور از اصفهان وسيراب شدن نواحيهشتگانه آن اندكي به سمت خاور رود دشت پيچيده وبالاخره در باتلاق گاوخوني در 30كيلو متري ورزنه كه در حاشيه كوير قرار دارد فرو مي رود . خاقاني شاعر ايراني درباره زاينده رود چنين گفته است :

 

رودي است كه كويرش عديلست                            آبش سلسال و سلسبيل است

نه  بلكه  زرشك  او  همه  سال                              شيداي  مسلسلست  سلسال

 آبش    بدل   گلاب  دانند                                  رو  درد  سر  سران   نشانند

گر شيشه كند حباب شايد                    شيشه  ز پي  گلا ب   بايد ياد آن عهدي كه دور از از چشم زخم آسمان

با تو بودم در كنار زنده رودو مرز جي

 

 تقسم آب زايند ه رود

 

تقسم آب زاينده رود طبق طوما ر شيخ بهائي  در دوره صفويه تنظيم شده است.طبق طومار شيخ بهائي همه آب زاينده رود از تاريخ پانزدهم  ارديبهشت تاآخر آن برج مخصوص بلوك رودتشتين است. (رودشت عليا وسفلي آخرين قسمت هاي آبخور زاينده رود است )واز آخر آذر ماه تا پانزدهم ارديبهشت آب زاينده رود آ زاد است وهمه آباديها مي توانند از آب آ ن استفاده كنند . طبق اين طوما ر آب زايند رود به 33 سهم تقسيم مي شود كه به وسيله نهرهايي كه از رود خانه منشعب مي شود وآنها را مادي مي نامندآب را به قراءودهات مي رسانند.سهام مزبور به قرار زير است:

در توضيح اين بلوك ها فقط به شرح بلوك رودشت كه روستاي اشكهران  نيز آن را شامل مي شود مي پردازيم :

 ابتداي اين بلو ك در 50 كيلومتري مشرق اصفهان و انتهاي آن باتلاق گاو خوني درفاصله160كيلومتري شهر است.دهات اين بلوك عبارتنداز:ابوالخير، اَشكُهران (در حال حاضر به آن اُشكُهران مي گو يند)باجيك آباد ، بلان،جمبزه ،جندان ،خورچان(كه تلفظ آن خَرُچوم)، خويا،شاه تور، شهرستان تهمورثات فارفان (يك قلعه نظامي از دوره ساسانيان دارد وآخرين نقطه رودشت در نزديكي باتلاق گاو خوني است )،كفران، كفرود كلمان ،وَرَزنه و هراتچي .(کتاب« اصفهان»، دكتر لطف الله هنرجو )

 

آبهاي زير زميني

 

 درمناطق كم عمق،كشاورزان جهت تامين آب براي كشاورزي مجبور به حفرچاه هاي آب مي شوند.عمده ترين منبع تامين آب جهت بهره برداري از زمينهاي  زراعي همين چاه هايي هستندكه ممكن است به چندصورت حفرشود ،كه آب دهي اين چاه ها متاثر از وجود رود خانه زاينده رود و ماديها «نهر هاي آب» مي باشد .

يك نمونه از اين چاه ها كه با مته و  دست  حفر مي شود، به عمق 12 الي 14 متر وشايدبيشترهم مي باشد . نوعي ديگر از اين چاه ها كه بدون ماشين هاي مكانيكي انجام مي شود قطر آن حدود 90 الي 110 سانتي متروبه عمق 12 الي 15 متر حفر مي شود .مزيت اين چاه ها نسبت به چاه هاي مته اي در اين است كه آب اين چاه ها بيشتر است و لايه روبي اين چا ها آسانتر است . نوع ديگر ،چاه عميق ناميده مي شود كه به علت هزينه بالا يي كه دارد  به ندرت در اين منطقه حفر مي شود . عمق اين چاه هاي عميق در اين منطقه      حدود 300 الي350 متر است .

براي كشيدن آب از چاه ها از موتور هاي ديزلي و لوله هايي به قطر 3 الي 4 اينج استفاده مي شود.(شكل زير)لازم به ذكر است كه از آب قنات در اين روستابه واسطه قرار گرفتن آبهاي  زير زميني در عمق كم استفاده نمي شود . اما در روستا هايي نظير هاشم آبادو شريف آباداز قنات استفاده مي شود.

 در امتداد زمين هاي زراعي ، به ويژه در اطراف زمين هايي كه لايه سطحي آن شور مي باشد زه آب هايي ايجاد شده است ، به علت عدم وجود سيستم مناسب جهت جمع آوري سطحي ونيز نفوذ آب از بدنه ماديهاو نهرها به داخل قشر سطحي خاك درزمين هاي كشاورزي ايجاد مي شوند . بيشتر اين  زه آب ها در جنوب روستاي اشكهران ديده مي شود ووجود آن به علت نا مرغوب بودن زمين هاي كشاورزي و كويري بودن خاك اين قسمت است .عرض اين زه كش ها حدود 3 الي5  متر وبه ارتفاع 3 الي 5/3متر است.  بزرگترين زه كش از خًندق بزرگ بابا شيخ علي مي گذرد كه از يك طرف به رود خانه زاينده رود واز طرف ديگر به زمين هاي زراعي جنوب روستا كه در آن جا به دوشاخه تقسيم مي شود و بيشتر زمين هاي زراعي صحراي لا شور را در بر مي گيرد.

                                                                                                               

 

وضعيت توليدات كشاورزي

 

گرچه دراين چندسال اخير،كشاورزان بخش بن رود بامشكل كم آبي مواجه بوده اندولي مجبور به زيركشت بردن زمينهاي كمي از اين اراضي بوده اند.در اين دوره خشكسالي درموردآب دهي اراضي بايدگفت فقط از طريق چاههاي حفر شده ميسر بوده است.ميزان متوسط زمين هاي زراعي در اين چند سال به قرار زير است :

 

 

 

كل اراضي

گندم

جو

پنبه

چغندرقند

يونجه

باغها

زمين هاي زير كشت روستا(درهكتار)

320

200

20

40

30

15

15

 

در مورد  خدمات و پشتيباني از  محصولات  كشاورزي و زمينهاي زراعي بايد گفت كه بيشتر خدمات اين روستا از خدمات كشاورزي ورزنه تامين  ميشود وكشاورزان با توجه به مساحت زمينهاي زراعي خود مي توانند در اين شركت تعاوني سهيم باشند .اما همواره مسائل و مشكلاتي مانند خشكسالي وآفات نباتي باعث شده است كه بازدهي محصولات در سالهاي 78،79،80و81 از كيفيت خوبي برخوردار نباشد .درمورد فعاليتهاي كشاورزي روستا از قبيل كاشت و زمان كاشت محصولات ، سمپاشي وبرداشت مي توان چنين پيشنهادي را ارائه داد:

 

 

نام محصول

زمان كشت

زمان سمپاشي

برداشت محصول

گندم وجو

آبان تا بهمن ماه

فروردين وخرداد

اواخر خرداد و اوايل مرداد

چغندر قند

اسفند وفروردين

فروردين(زمان سه برگ شدن)

آبان وآذر

پنبه

ارديبهشت

خرداد

آذرو دي

يونجه

فروردين تامهر

فروردين (زمان 5 برگه شدن)

فروردين به بعد

 

 

منابع گياهي

 

گندم(روش كاشت)

 

 چون اكثر مردم روستا به كشاورزي مشغولند وبا روشهاي كاشت وبرداشت گندم آشنايي دارند، ميزان توليد در هكتار در ا

اردیبهشت
8
1390

راهنمای خرید لپ تاب

راهنماي خريد لپ تاپ

 

به دنبال لپ تاپ مناسب برای نیازهای خود می گردید؟
باارائه  راهنمای خرید لپ تاپ، انتخاب بهترین دستگاه را برای شما آسان کرده ایم. شما در اینجا، تمامی اطلاعات لازم و راهنمایی های مورد نیاز برای بهترین تصمیم گیری را خواهید یافت.

 • ·                       لپ تاپ چیست؟

لپ تاپ ها سیستم هایی با قابلیت حمل و نقل بالا و قیمت پایین هستند که به دلیل اهداف در نظر گرفته شده برایشان به این نام خوانده می شوند. این سیستم ها، کاربران را به سرعت و بدون هیچ زحمتی به شبکه اینترنت وصل می کنند. سایز آنها از 9/8 اینچ تا 4/18 اینچ متغیر است و اغلب قیمتی بین 300,000 تومان تا حدود  3,000,000 تومان دارند.

 • ·                       منظور از لپ تاپ های ارزان (اقتصادی) چیست؟

همانطور که از نام آنها پیداست، این لپ تاپ ها، مدل هایی هستند که با هدف جذب خریداران کم بودجه طراحی شده اند و برای کسانیکه نیاز دارند با پرداخت هزینه کم یک کامپیوتر ابتدایی داشته باشند مناسب است. به تعریف ما، لپ تاپ های با قیمت کمتر از 1،000،000 تومان در این دسته قرار می گیرند. اما شما می توانید در حدود قیمت 800،000 تومان تا 900،000 تومان هم گزینه های خوبی را برای انتخاب پیدا کنید.

 • ·                       لپ تاپ های چند منظوره کدامند؟

لپ تاپ های چند منظوره حیطه جذاب صنعت تولید لپ تاپ هستند. این گروه شامل مدل های باریک و سبک با صفحه نمایش های 3/13 اینچ تا 14 اینچ و دستگاههای قابل حمل mainstream با صفحه نمایش هایی با مکزیمم سایز 4/15 اینچ هستند.

 • ·                       لپ تاپ های تجاری کدامند؟

لپ تاپ های تجاری در واقع مدل های باریک و سبک یا mainstream هستند که شامل ویژگیهای امنیت، اتصال و دوام مناسب برای یک کاربر حرفه ای می باشد. لپ تاپ های مناسب برای استفاده در ادارات تمامی خصوصیات ذکر شده به علاوه ویژگی قابلیت اداره و یک پلت فرم پایدار را دارا می باشند بنابراین تصویر OS این دستگاهها که اینک ارائه شده است با دستگاههایی که برای 6 تا 9 آینده سفارش داده شده اند همخوانی خواهد داشت.

 • ·                       لپ تاپ های Ultraportable کدامند؟

لپ تاپ های باریک تر و سبک تر از لپ تاپ های باریک و سبک به نام Ultraportable خوانده می شوند و دستگاههایی هستند که کمتر از 1.81Kg وزن دارند اما عملکرد یک PC را ارائه می دهد. در این دستگاهها صفحه نمایش کوچکتر، صفحه کلید فشرده تر و پردازشگر معمولاًکم قدرت تر از یک نوت بوک معمولی می باشد.

 • ·                       لپ تاپ های جایگزین کامپیوترهای خانگی کدامند؟

این دستگاهها، لپ تاپ هایی با صفحه نمایش 17 اینچی یا حتی بزرگتر هستند. با اینکه چند سال پیش قرار دادن پانلی با این اندازه در یک بدنه قابل حمل و نقل غیر قابل تصور بود اما امروزه این دستگاهها کاملاً عادی به حساب می آیند و حتی برخی لپ تاپ ها صفحه نمایش های LCD با ابعاد 19 یا 20 اینچ دارند. با توجه به اینکه صفحه نمایش مرکز عطف این لپ تاپ ها هستند، اغلب این دستگاهها روی ویژگیهای ویدئویی، مولتی مدیا و انجام بازی تمرکز دارند.

 • ·                       لپ تاپ های ویژه بازی کدامند؟

یک لپ تاپ ویژه بازی، عملکرد سه بعدی کارت گرافیک را در اولویت قرار می دهد. این مساله منجر به استفاده از یک ( یا دو) کارت گرافیکی قدرتمند و یک پردازشگر عالی به علاوه زیر مجموعه های پر سرعت حافظه و هارد درایو می شود. وجود یک LCD بزرگ با زمان پاسخ سریع و عملکردخوب سیاه و سفید یک الزام است و سیستم صدای خوب هم یک مزیت به حساب می آید.

 • ·                       کامپیوتر های شخصی Tablet کدامند؟

کامپیوترهای Tablet در واقع تطبیق پذیرترین دستگاههای موجود در بین لپ تاپ ها هستند. صفحه نمایش آنها به ورودی های ایجاد شده توسط یک انگشت یا قلم سوزنی واکنش نشان می دهد و به شما اجازه وارد کردن نوشته ها و طرح ها را بدون واسطه می دهد. وزن سبک و دوام باتری طولانی ،آنها را تبدیل به همراهان خوبی می کند.

 • ·                       لپ تاپ های نیرومند کدامند؟

لپ تاپ های نیرومند، دستگاههایی هستند که در مقابل محدوده ای از خطرات محیطی و وضعیتی، مقاومت زیاد دارند. این لپ تاپ ها برای کار در شرایط سخت مثل کارخانه ها یا مکان های ساخت و ساز پر از غبار، محیط های خارجی گرم، سرد یا مرطوب و وسایل نقلیه در حال حرکت که آنها را در برابر شوک و لرزش قرار می دهد طراحی شده اند.

 • ·                       لپ تاپ های دانش آموزی به چه کسانی اختصاص دارند؟

لپ تاپ های دانش آموزی به خاطر دانش آموزان و محصلان کالج طراحی شده اند. این دستگاهها را هم برای انجام امور درسی و هم برای بازی می توان استفاده کرد و بنابراین به قدرت مناسب و اجزاء کافی نیاز دارند تا بتوانند آنها را به عنوان آرشیو موزیک، سیستم استریو، DVD Player و ایستگاههای ساخت ویدئوهای Youtube فعال نمایند.

 

راهنمای خریدلپ‌تاپ‌ها

(كامپيوترهاي قابل حمل) به دليل افزايش توانايي‌ها و نيز قابليت جابجايي روز به روز در بين مردم محبوبيت بيشتري پيدا مي‌كنند. اين راهنما شما را در يافتن بهترين Laptop متناسب با نيازتان ياري مي‌كند.
اين راهنما از هشت قسمت تشكيل شده است كه در صورت نياز به راهنمايي بيشتر در هر كدام از قسمت‌ها مي‌توانيد با ما تماس بگيريد تا راهنمايي‌هاي بيشتر را به شما بدهيم.

اندازه و وزن
مطمئناً اندازه و وزن يك كامپيوتر همراه مهمترين موضوع در انتخاب يك Laptop مي‌باشد. تعداد زيادي Laptop بسيار كوچك و سبك وجود دارند. اما بخش‌هايي از رايانه (مانند درايوهاي نوري) نيز فداي اندازه مي‌شوند. Laptop هايي كه به جاي كامپيوتر روميزي استفاده مي‌شوند( به اصطلاح Desktop replacements ) داراي همان قدرت كامپيوترهاي روميزي هستند. اما مطمئناً جابجايي اين سيستم‌ها به علت بزرگ و سنگين بودن مشكل‌افرين است. هنگاميكه قصد انتخاب يك Laptop را داريد، به اين نكته به خوبي توجه كنيد كه امكانات و لوازم جانبي براي شما مهمتر است يا حجم و اندازه دستگاه. هر چند در حال حاضر و با استفاده از تكنولوژي موسوم به Centrino محصول اينتل شما مي‌توانيد در يك Laptop هر دو گزينه را در اختيار داشته باشيد. پيشنهاد ما به شما اينست كه در صورت توان حتماً از Laptop هاي داراي تكنولوژي Centrino استفاده نمائيد. در قسمت‌هاي بعد باز هم به توضيح مزيت‌هاي اين تكنولوژي مي‌پردازيم.

پردازشگر( CPU )
سرعت Cpu هاي Laptop همواره با اندكي فاصله به دنبال سرعت كامپيوترهاي روميزي حركت مي‌كند. اما با اين قابليت كه توان استفاده بهينه از انرژي را دارند. انتخاب سرعت CPU ، بسته به هدف شما از خريد Laptop دارد.
اگر قصد شما از خريد يك Laptop استفاده از اينترنت، دريافت نامه‌هاي الكترونيكي( E-Mail )، استفاده از يك واژه‌پرداز و حتي تماشاي يك فيلم DVD باشد، استفاده از يك CPU با سرعت 800مگاهرتز و يا اندكي بيشتر نياز شما را رفع خواهد نمود. ولي اگر قصد جايگزيني آن را به عنوان كامپيوترتان داريد، نبايد به سرعت‌هاي زير 2گيگاهرتز فكر كنيد.توضيح اينكه CPU هاي Centrino در هنگام نوشتن اين مقاله داراي سرعت 1.6 مي‌باشند

حافظه( RAM )
حافظه قابل نصب در سيستم‌هاي قابل حمل( Laptop ) به طور كلي كمتر از سيستم‌هاي روميزي است. هنگام خريد يك Laptop حتماً در مورد حداكثر RAM پشتيباني شده در دستگاه اطلاعات لازم را از فروشنده دريافت كنيد.
در ضمن بد نيست ببينيد كه آيا خودتان هم مي‌توانيد RAM دستگاه را افزايش دهيد، يا حتماً بايد توسط آن شركت و متخصصينش انجام شود.

نمايشگر( Display )
هنگامي كه قصد خريد يك Laptop را داريد به قدرت تفكيك‌پذيري( Resolution ) صفحه نگاه كنيد. معمولاً صفحه‌نمايش بزرگتر ترجيح داده مي‌شود. اما بعضي از صفحه نمايش‌هاي بزرگ كه داراي Resolution بالاتري نيز هستند، خواندن متن را دشوار مي‌كنند. در ضمن اندازه صفحه نمايش رابطه مستقيمي با اندازه Laptop خواهد داشت. سيستم‌هاي جديد با مونيتور 17 اينچ نياز به دقت بيشتر در نگهداري خواهند داشت. علاوه بر اينكه جابجايي آنها نيز مشكل‌تر خواهد بود.

درايو‌ها
اندازه Hard Drive يك موضوع مهم تلقي مي‌شود. اما انتخاب يك درايو نوري نيز به همان اندازه مهم است. يكي از قابليت‌هاي مهم Laptop هاي موجود قابليت استفاده به عنوان يك پخش‌كننده DVD قابل حمل است. بوسيله يك درايو DVD -ROM و يا يك درايو Como CD-RW هر شخصي مي‌تواند يك فيلم DVD را به مثابه يك تئاتر كوچك بر روي سيستمش تماشا كند.
تعداد زيادي از سيستم‌هايي كه تحت عنوان Ultraportable شناخته مي‌شوند، قابليت استفاده از يك درايو نوري داخلي را ندارند. كه اين عمل به خاطر كاهش وزن و اندازه دستگاه صورت گرفته است.

شبكه
توانايي اتصال به شبكه نيز يكي از خصوصيت‌هايي است كه هنگام خريد يك Laptop بايد مد نظر داشته باشيد. به دنبال سيستم‌هاي بگرديد كه حداقل داراي يك مودم 56 Kbps و يك اترنت( Ethernet ) سريع باشند. اين‌ها به شما اجازه مي‌دهند تا با اكثر سيستم‌ها اتصال برقرار كنيد و به تبادل اطلاعات بپردازيد.
اگر نياز به بيشترين بازده از شبكه را داريد، مي‌توانيد به دنبال Laptop هايي با مشخصه (802.11 b wireless adapter ) باشيد. با انتخاب سيستم‌هاي داراي اين گزينه به راحتي و بدون نياز به سيم قابليت اتصال و تبادل اطلاعات را خواهيد داشت.

طول عمر باطري
به نظر شما سيستمي كه با هر بار شارژ كردن فقط 30 دقيقه مي‌تواند كار كند چطور است؟ طول عمر باطري نيز به نياز شما بستگي دارد. ولي به دنبال سيستم‌هايي بگرديد كه حداقل 2 ساعت بدون نياز به شارژ مي‌توانند كار كنند. در صورت نياز بيشتر مي‌توانيد به دنبال Laptop هايي باشيد كه امكان استفاده از باطري جانبي را براي شما فراهم مي‌كند.

ولي يك‌راه ديگر...
باز هم استفاده از تكنولوژي جديد اينتل موسوم به Centrino . اين تكنولوژي به دليل مصرف كم باطري قابليت استفاده تا 6 ساعت را براي شما فراهم مي‌كند.

گارانتي
و آخرين مورد (نه كم ‌اهميترين مورد) نوع و طول مدت گارانتي سيستم خريداري شده مي‌باشد. Laptop ها ممكن است بيشتر از سيستم‌هاي روميزي دچار مشكل شوند و اين مورد نيز به خاطر قابليت جابجايي آن‌ها است. هنگام خريد يك سيستم مطمئن باشيد كه حداقل از 1 سال گارانتي بهره‌مند مي‌شويد. اگر قصد استفاده زياد و يا ناشيانه از Laptop را داريد سيستم‌هايي با 3 سال پشتيباني (با وجود قيمت بالاتر) انتخاب بهتري براي شما محسوب مي‌شود.
سيستم‌هايي كه توسط شخص ثالث (فروشنده) گارانتي مي‌شود، انتخاب خوبي نيست مگر اينكه به نمايندگي از شركت سازنده دستگاه باشد.

منبع :

www.7laptop.com

فروردین
28
1390

خلاصه مطالب سايت

اشكهران، مونوگرافي و بيو گرافي ،مونوگرافي اشكهران،هوشيار سنج رانده ،وب سايت ،نكات ترفندي،سرعت كامپيوتر،راهنماي خريدلب تاپ،اينترنت سريع ،اينترنت موبايل،كد خطا مودم،ميكس فيلم ،روان سناسي ،تالع بيني،مخفي كردن فايل ،دختر ،پسر،اعتياد،طلاق ،دوستيهاي خياباني،چهارده معصوم،انحرافات اجتماعي،آموزش كامپيوتر،نصب ويندوز،روشهاي مطالعه،جلوگيري از خراب شدن ويندوز،پشتيبان گيري اطلاعات،عشق ،داستان،اس ام اس،حكايت،پزشكي،بيماريها،سايت دوست يابي،آمار ،علوم اجتماعي ،جامه شناسي،فايل نصب،فرد موفق ،فيلم ،جهان بيني،روابط دختر وپسر، ،زندگي نامه

فروردین
27
1390

داشتن وب سايت

وب سايت

همانطور که هر شرکت يا هر شخص داراي مشخصاتي يکتا نظير : اسم، آدرس و يا آرم مي باشد، هر فرد حقيقي يا حقوقي جهت حضور در اينترنت مي بايست يک نام و آدرس مجزا براي خود داشته باشد. اين آدرس مجزا و انحصاري اصطلاحاً با نام  Domain

یا دامنه شناخته می گردد.هر دامنه داراي 3 قسمت اصلي است که با نقطه از هم جدا می شود.

بخش اول : Host

:بيانگر ميزبان صفحات سايت شما مي باشد که کاربر را به سمت صفحات طراحي شده جهت معرفي شرکت شما سوق مي دهد. همچنين اگرسايت شما دارای زير سايتهای مختلف باشد از اين بخش ميتوانيد به زير سايت مربوطه برويد.

بخش دوم : Domain : نشان دهنده نام شما مي باشد.اين نام نمي بايست قبلا توسط فرد ديگري دريافت شده باشد، بدين منظور قبل از ثبت Domain

 مي بايست نام انتخابي خود را چک کنيد .

بخش سوم : Zone : این بخش بيانگر محدوده فعاليت شرکت شما مي باشد. مثلاً .com نشاندهنده تجاری بودن سازمان شما می باشد. هر پسوند نشاندهنده زمينه کاري و محدوده فعاليت سايت يا صاحب آن Domain

مي باشد . در ذيل جهت آشنايي با هر يک از پسوندها به شرح آنها مي پردازيم :

 

COM. ( به معني Commercial ) اين پسوند جزء متداولترين پسوندها مي باشد و نشاندهنده اين است که سايت ، مربوط به يک شرکت تجاري بين المللي است. امروزه اين پسوند به قدری متداول مي باشد که اکثر مردم تصورشان اين است که تنها اين پسوند وجود دارد و مي بايست از طريق اين پسوند Domain

خود را ثبت کنند.

.NET ( به معني Network ) و نشاندهنده شرکتهايي مي باشد که در زمينه خدمات دهي سرويسهای اينترنت يا ISP فعاليت مي کنند.

.ORG (به معني Organization

)  و نشاندهنده سازمانهاي غير دولتي مي باشد.

از دیگر پسوندهای متداول عبارتست از :

 

.biz

business

.ir

iran

.co.uk

company,england

.info

information

.co.ir

company,iran

.ca

canada

.ws

web site

.tv

television

.us

united stat

 

 

فروردین
27
1390

هك شدن كامپيوتر شما

 

با آرامش خاطر به اينترنت وصل شويد.

 هيچگاه با كامپيوتري كه عكس و فيلم و اطلاعات كاري شما در آن ذخيره است ، به اينترنت وصل نشويد .چون هكر ها به دنبال چنين موقعيت هايي هستند تا ، اطلاعات شما را سرقت كنند و بعد كارهايي كه نبايد پيش بيايد ....مانند اخاذي ،از بين رفتن آبروي خانوادگي تان .........

تروجان ها : كارشان جمع آوري اطلاعات از هارد شما و به محض اتصا ل به اينترنت به بهانه آپديت شدن يا هر چيز ديگر اطلاعات را براي مقصد مي فرستد..........

 ----------------------------------------------------------------------------------------------

اطلاعات خود را بر روي DVDرايت كنيد و آنها را از حافظه كامپيوتر(هارد) پا ك كنيد. 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------

در دنياي مجازي اينترنت هيچ چيز غير ممكن نيست. تازه اين امر كه يك مسئله قديمي است .

فروردین
27
1390

افزايش سرعت كامپيوتر

 

سرعت کامپیوتر

در نظر بگیرید که سرعت کامپیوتر شما مرتباً کمتر و کمتر می شود، برنامه های نرم افزاری زمان زیادتری برای اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به یک سایت در اینترنت، بسیار طولانی می شود. اتصال به شبکه اینترنت، همیشه مقصر و علت اصلی در پایین آمدن سرعت کامپیوتر نیست، بلکه خود کامپیوتر، مهمترین علت آن است. تعداد برنامه ها، فایل های قدیمی و حتی تنظیمات اشتباه، از دلایل کم شدن سرعت کامپیوتر هستند. ۱۰ نکته مهم ذیل به کامپیوتر شما سرعت می بخشد

۱) استارت سریع!

اگر عمل Shutdown در کامپیوتر درست انجام نشود، کامپیوتر در استارت بعدی، برای اینکه هارد را از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چک کند، با برنامه Scandisk استارت می شود که مستلزم صرف زمانی طولانی است. برای اینکه از اجرا شدن Scandisk جلوگیری کنید، به ترتیب زیر عمل کنید:

از منوی استارت بر روی Run کلیک کرده و بعد دستور msconfig را اجرا کنید. سپس قسمت system configuration programs را باز کنید و در قسمت Register، general کلیک کنید و سپس فرمان “ Scandisk after error by shutdown disabled “ را فعال کنید. در آخر، همه پنچره ها را با دستور ok ببندید و ویندوز را دوباره استارت کنید.

۲) از کار انداختن پخش آهنگ هنگام بالا آمدن سیستم

اگر کامپیوتر شما هنگام بالا آمدن سیستم، آهنگ پخش می کند، در صورتی که آن را از کار بیندازید، کامپیوتر سرعت بیشتری خواهد داشت. برای این کار، به ترتیب از Start/Settings/Control Panel، قسمت Sounds and Multimedia را انتخاب کنید. پس از آن، پنچره ای باز می شود. در آنجا مشخص شده است که کدام قسمتها به همراه پخش آهنگ عمل می کنند. قسمتهایی که با پخش آهنگ همراه هستند، علامت بلند گویی را در کنار خود دارند بر روی قسمتهایی که می خواهید پخش آهنگ آنها را غیرفعال کنید، مارک بزنید. سپس از منوی Name که در زیر آن قرار گرفته است، دستور None را انتخاب کنید.

۳) لغو دستور اجرای اتوماتیک برنامه ها

بسیاری از برنامه هاهنگام استارت به طوراتوماتیک اجرامی شوند. آیا شما واقعاً به همه آنها احتیاج دارید؟ برای اینکه از استارت شدن اتوماتیک این برنامه ها جلوگیری کنید، از منوی استارت، Run را انتخاب کرده و سپس دستور msconfig را اجرا کنید. از طریق Register و بعد “ Auto Start “ قادر نخواهید بود که برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب کنید، بلکه فقط می توانید علامت تیک (P) یا ضربدر (×) را از جلوی برنامه هایی که نمی خواهید اجرا شوند، بردارید.

۴) پاک کردن برنامه ها

شما همواره برنامه هایی را از اینترنت Download می کنید. برای پاک کردن آنها از برنامه Uninstall استفاده کنید، که آن را می توانید به ترتیب از Start/Settings/Control Panel تحت نام Add/Remove Programs پیدا کنید.

برنامه ای را که می خواهید پاک کنید، مارک بزنید و بعد بر روی آیکون Add/Remove کلیک کنید. بدین ترتیب، برنامه به طور کامل از کامپیوتر شما پاک می شود

۵) ایمیل های قدیمی را پاک کنید

ایمیل هایی که به خصوص با فایل های پیوست شده ( عکس، فیلم و فایل های موسیقی ) ارسال شده اند، سرعت و قدرت کامپیوتر را کاهش می دهند. به همین دلیل، تمام ایمیل های خود را به طور کامل بررسی کنید و آنهایی را که دیگر احتیاجی ندارید، پاک کنید.

۶) Defragment کردن هارد

با دستور Defragment، هارد کامپیوتر خود را مرتب کنید. خود این کار، زمان می برد، ولی در عوض، سرعت کامپیوتر شما را بالا خواهد برد. برای این کار از منوی استارت Programs/Accessories/System tools/Disk Defragmenter را کلیک کنید.

نکته: پس از شروع عمل Defragment، کامپیوتر را به حال خود بگذارید و هیچ کار دیگری با آن انجام ندهید.

۷) عکس زمینه را غیر فعال کنید.

این عکسها با وجود همه جذابیتی که دارند قدرت و سرعت کامپیوتر را کم می کنند. بنابراین، بهتر است که عکس پیش زمینه را بردارید. برای این کار با کلیک راست ماوس بر روی صفحه Desktop، Properties را انتخاب کنید و در قسمت Background، دستور None را انتخاب کنید.

۸) فایل های موقت و آدرس های اینترنتی موجود در حافظه موقت را پاک کنید

در حالی که در اینترنت مشغول جستجو هستید، Browser مثلاً (Internet Explorer) کپی سایت های بازدید شده را بر روی هارد قرار می دهد. این کار، عمل جستجو را تسریع می کند، اما به تدریج مقدار زیادی اطلاعات جمع می شود که سرعت کامپیوتر را کم می کند. بنابراین، بهتر است که این فایل ها را پاک کنید. در Browser، از منوی بالای صفحه، Tools و سپس Internet Options را انتخاب کنید و آن گاه بر روی Delete Files، Delete Cookies کلیک کنید.

۹) کاهش ظرفیت فایل ها و آدرس های اینترنتی که در کامپیوتر ذخیره می شوند.

پاک کردن هر روز فایل های موقت و آدرس های اینترنتی ، واقعاً اعصاب را خسته می کند. شما می توانید Cashe خود را طوری تنظیم کنید که فقط اطلاعات کمی را بتوانید ذخیره کنید.

برای این کار در Browser، Tools و سپس Internet Option را انتخاب کنید. در پنجره باز شده بر روی قسمت Settings کلیک کنید. در آنجا قسمت Amount of disk space to use را برابر مقدار ۱MB تنظیم کنید.

۱۰) روزآمد کردن ویندوز

شرکت مایکروسافت به طور مرتب نسخه های update ویندوز خود را برای کاربرانش ارائه می دهد. در نتیجه، قادر خواهید بود که درایوها و فایل های جدید را به صورت رایگان Download کنید. از منوی استارت، قسمت Windows update را انتخاب کنید. با این کار، ویندوز نصب شده بر روی کامپیوتر شما update خواهد.

● مراقب ویروسها باشید

بعضی از ویروسها اثر بسیار مخربی بر روی سرعت سیستم شما دارند به همین دلیل باید همواره یک آنتی ویروس قوی را بر روی سیستم خود نصب نمائید و دقت کنید داشتن قویترین آنتی ویروس بدون Update کردن آن عملاُ هیچ ارزشی ندارد. به زودی یک ویروس شایع را که اثر بسیارمخربی را بر روی سرعت سیستمها دارد را به شما معرفی مینمائیم.

.aftab.ir

 

فروردین
27
1390

چند نكته جالب

 

چند نکته جالب

برای پر رنگ کردن Bold و خمیده نوشتن Italic کلمات در مایکروسافت ورد راههای فراوانی مانند Ctrl B و Ctrl I وجود دارد. ساده ترین روش پر رنگ نوشتن کلمات و جملات تایپ علامت ستاره (شیفت و عدد 8) بدون فاصله دقیقاً در ابتدای کلمه و جمله و تایپ مجدد و بدون فاصله آن در انتهای جمله است. خمیده کردن کلمات هم با قرار دادن علامت خط تیره (شیفت و علامت منها) در اول و آخر کلمات انجام میشود.

● کیبورد مجازی در ویندوز XP و ME

همه ما نمی توانیم و یا نمی خواهیم با کیبورد تایپ کنیم. با کیبورد مجازی ویندوز و کلیک ماوس میتوان در نرم افزاری تایپ کرد. برای راه اندازی کیبورد مایکروسافت ابتدا با دگمه استارت شروع کرده و سپس Run را از آن انتخاب کنید در محل مخصوص دستور اجرای فرامین 3 حرف osk که کوتاه شده On Screen Keyboard است را وارد کرده و سپس دگمه OK را فشار دهید تا کیبورد ویندوز در مانیتور ظاهر شود. حالا با استفاده از ماوس و کلیک بر روی حروف میشود به راحتی تایپ کرد.

● جلوگیری از قطع شدن مودم

ارتباط با اینترنت اگر با خطوط تلفن و مودم ایجاد شده باشد به دلایل گوناگون قطع و وصل خواهد شد. انجام تغییر کوچکی در تنظیم مودم سبب خواهد شد تا مودم در صورت عدم دریافت علایم مخابراتی از کامپیوتر پس از گذشت 50 ثانیه فعال شده و از قطع ارتباط جلوگیری نماید.

▪ ویندوز 98 یا ME:

Control Panel >Modem >General >Properties >Connection > Advanced
سپس در قسمت Extra Settings کد S10 50 را وارد کنید 9642 ویندوز XP Control Panel gt Phone and Modem Options gt Modem gt Properties gt Advanced سپس در بخش Extra Settings کد S10 50 را وارد کنید در صورتی که در قسمت Setting کد دیگری دیده میشود کد جدید را باید با تایپ یک کاما از کد قبلی جدا کرد پر کردن صفحه در WORD پر کردن صفحه ای مملو از نوشته های نامفهوم با تایپ دستور rand انجام میشود در این حالت 3 پاراگراف جمله تکراری The quick brown fox jumps over the lazy dog را نشان خواهد داد با تغییر در پارامترهای داخل پرانتز میتوان به تعداد جملات و پاراگرافها افزود به طور مثال با دستور rand 6 4 تعداد 6 پاراگراف که هر یک از آنها 4 جمله دارند نشان داده خواهد شد جلوگیری از نمایش پنجره خطای ویندوز هنگام استفاده از ویندوز XP در صورتی که سیستم با مشکلی مواجه شود در مانیتور پنجره ای مشاهده خواهد شد که Error Reporting نام دارد و همه با دو دگمه Send و Do not Sent آن آشنایی دارند در این پنجره کامپیوتر علاوه بر نشان دادن مشکل سیستم از شما میخواهد در صورت اتصال به اینترنت این ایراد را به مایکروسافت ارسال کنید برای رهایی از نمایش و ارسال Error و پیام خسته کننده آن ابتدا Control Panel را باز کرده و از میان آیکانهای آن System و سپس در بخش Advanced دکمه Error Reporting را فعال کرده و در مقابل عبارت Disable error reporting و But notify me when Critical errors occur علامت بگذارید به این ترتیب این پنجره موقتا از کار باز مانده و از نشان دادن پیام ایراد و ارسال آن به مایکروسافت خودداری خواهد کرد یافتن آدرس آی پی بجز ویندوز اکس پی هر استفاده کننده از اینترنت دارای کد مخصوصی است که به آن آی پی میگویند آی پی Internet Protocol است و بر اساس آن هویت آدرس هر شخص در شبکه و اینترنت شناسایی می شود برای یافتن آی پی خود کافی است در داخل پنجره Run دستور winipcfg را تایپ کرده و بعد دگمه OK را بزنید Start gt Run gt type winipcfg in command line then press OK تغییر حروف از بزرگ به کوچک چنانچه بخشی از متن و یا تمام آن به اشتباه و یا عمدا با حروف بزرگ انگلیسی تایپ شده و تصمیم دارید آنها را به حروف کوچک تغییر دهید کافی است پس از انتخاب نوشته دکمه های Shift F3 را همزمان فشار دهید تا متن به حروف کوچک تبدیل شود استفاده مجدد از همان کلیدها بخش های لایت شده را به حروف بزرگ تبدیل خواهد کرد تایپ اعداد کسری برای وارد کردن اعداد کسری مانند و که در کیبوردهای کامپیوتر دیده نمیشوند میتوان به ترتیب کدهای Alt0188 Alt0189 Alt0190 را به کار برد برای تایپ اعداد حتما باید از قسمت Numeric Pad که در سمت راست کیبورد قرار گرفته است استفاده شود خاموش کردن کامپیوتر با اسم رمز ابتدا یک اسم رمز برای کامپیوتر خود انتخاب کنید سپس از My Computer Control Panel آیکان System را کلیک کنید در محل مشخصات و نام کامپیوتر این دستور را تایپ کرده و با فشار دادن دکمه OK از آن خارج شوید کامپیوتر شما پس از آن برای خاموش کردن نیز به دانستن اسم رمز نیاز خواهد داشت Shutdown r m computer name t 300 ا متغیرهای این دستور به این صورت است Computer name اسم رمز کامپیوتر که شما آن را انتخاب کرده اید R Restart S Shutdown L Log off T300 نشان دهنده زمان خاموش شدن اتوماتیک به ثانیه است و میتواند با عدد دیگری جایگزین شود جابجایی عکسها در پاور پوینت برای حرکت جزیی عکسهایی که در اسلاید پاور پوینت قرار دارند نگاهداشتن کلید Ctrl و استفاده از فلش های چهار طرفه اجازه خواهد داد تا تصاویر در مقیاس بسیار کم تغییر مکان پیدا کنند از بین بردن پیام غیر ضروری در ویندوز اکس پی استفاده کنندگان ویندوز اکس پی میدانند هرگاه ظرفیت هارد دیسک آنها به اندازه مشخصی رسید به طور مدام پیامی در مانیتور ظاهر می شود و در مورد کاهش حجم قابل استفاده هارد دیسک هشدار میدهد جهت رهایی از این پیام مراحل زیر را دنبال کنید 9642 HKEY_ CURRENT_USER SoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExpl orer 9642 Right click Explorer and select New and DWORD Value 9642 In the right pane rename the new value NoLowDiskSpaceChecks Double click it 9642 In the editing window set the data value to 1 the number one 9642 Click OK to finish یافتن لینک ها در نمایشگر اینترنت در صورتی که ماوس را در صفحات اینترنت بر روی برخی از عکسها و یا نوشته ها حرکت دهیم به شکل دست تغییر شکل میدهد که اصطلاحا لینک نامیده می شود پیدا کردن لینک های یک صفحه اینترنت و یا حرکت از یک لینک به لینک دیگر بدون استفاده از ماوس با زدن یک ضربه بر روی دگمه TAB میسر می شود استفاده همزمان از کلیدهای Shift TAB لینک قبلی را پیدا خواهد کرد دانستن نام و دنباله فایل ها با انتقال آیکان هر فایل به داخل پنجره Run نه تنها نام فایل بلکه کلیه اطلاعات مربوط به محل بایگانی و نام شامل دنباله فایل نیز دیده خواهد شد بایگانی و بستن همزمان چندین فایل باز در ورد معمولا برای بایگانی و یا خروج از چندین فایل باز باید هر یک از آنها را به تنهایی بست اگر چندین فایل همزمان باز است قبل از خارج شدن کلید Shift را نگاهداشته و منوی مایکروسافت ورد را کلیک کنید دو انتخاب دیگر به نامهای Close All و Save All به منوی فایل اضافه میشود و با استفاده از آنها میتوان تمام فایلها را همزمان بست و یا بایگانی کرد

آفتاب

javanemrooz.com

 

فروردین
25
1390

زمان معين براي فرزندان در استفاده از كامپيوتر

 

اگر می خواهید کامپیوتر شما مدت زمان مشخصی روشن باشد این کار را انجام دهید:

 

مثلا فرزند شما 1ساعت با کامپیوترکار کند؟

 

روی desktop راست کلیک کنید گزینه new و دوباره گزینه shortcut را انتخاب کنید

 

در کادر باز شده بنویسید

Shutdown –s –t 60

 

توجه داشته باشید به جای 60 می توانید زمان دیگری را انتخاب کنید در اینجا منظور 60 ثانیه است

 

برای خنثی کردن همان کا رها را انجام دهید و ای دفعه بنویسید

 

Shutdown -a

 

فروردین
25
1390

داشتن وب سايت

 یک سایت داشته باشید بدون هیچ تخصص در برنامه نویسی .(حرفه ای شوید) 

 

با استفاده از سیستم ایجاد و مدیریت سایت هاستکاران می توانید براحتی و در زمان کوتاهی یک پایگاه اینترنتی راه اندازی کنید . برای استفاده از سایت ، نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارید قالب های رایگان ، فضای  و ابزار موجود در سیستم تمامی امکانات لازم جهت مدیریت یک سایت را برای شما مهیا می کند !

سایت هاستکاران ، شما را قادر می‌سازد در هر سطحی از دانش كامپیوتری باشید برای خود یک پایگاه اینترنتی راه  اندازی کنید . علاوه بر سادگی كار با آن ، سایت تولید شده داری قابلیت های پیچیده و حرفه ا‌ی بیشماری است كه با چند کلیک آماده استفاده می‌شوند . به طور مثال یك سایت تولید شده با هاستکاران در زمان یك روز ، حداقل سه تا چهار ماه وقت یك فرد حرفه ا‌ی را خواهد گرفت . پیاده‌ سازی قابلیت هایی چون مدیریت كاربران ، تالار گفتمان ، مدیریت محتوا ، بلوک ها ، جستجو ، قالب های زیبا و سایر امكانات موجود برای یك فرد بسیار مشكل است . 

پس بدون هیچ گونه مهارتی یک سایت برای خود داشته باشید.

 

برای داشتن یک وب سایت به آدرس http://www.hostkaran.com/ بروید در آنجا ثبت نام کنید .مانند سرویس های وبلاگ دهی به شما یک سایت  ارائه خواهد داد . برای مدیریت آن بعد از ثبت نام به ایمیل خود سر بزنید رمز عبور و پسورد را در ایمیل خود دریافت کنید .

به یک نمونه از سایت  ساخته شده از این شرکت به این آدرس مراجعه کنید : http://www.oshkohran.com/  

 مبلغی که در سایت هاستکاران پرداخت می کنید ارزان تر از بقیه سرویس های ارائه دهنده سایت می باشد.

 سايت وب چيست؟
سايت وب، مجموعه ي از صفحات مرتبط به يکديگر است که انبوهی از اطلاعات را در قالب متن، تصوير، صدا، و فيلم در اختيار بيننده قرار می دهد.  

     
چه کسانی می توانند سايت وب داشته باشند؟
تمام اشخاص و سازمانها می توانند سايت وب داشته باشند. به جرات می توان گفت که سريعترين و بهترين راه معرفی فعاليتها، محصولات، و شرکتها سايت وب است. در واقع وب نقش کاتالوگی اينترنتی را برای شما بازی می کند  

 
سايت وب چه مزايايی دارد؟
با داشتن يک سايت وب ميتوان کليه اطلاعات مربوط به يک سازمان، مانند بيوگرافی، حوزه فعاليت، و محصولات را در قالب يک کاتالوگ جامع ايجاد کرد، با اين تفاوت که بر خلاف کاتالوگ های عادی نيازی به چاپ و توزيع اين کاتالوگ نخواهد بود و به سهولت و در کمترين زمان برای کليه افرادی که به اينترنت متصل هستند، قابل دسترس خواهد بود. در ضمن افراد با ديدن سايت وب و در صورت نياز برای دريافت اطلاعات بيشتر می توانند از طريق اينترنت و با ارسال نامه با سازمان ارتباط برقرار کنند   

 
مراحل ايجاد يک سايت وب چيست؟
برای اينکه يک سايت وب داشته باشيد، ابتدا بايد برای سايت خود نامی انحصاری به ثبت برسانيد که اصطلاحا دامنه (
Domain  ) ناميده میشود. سپس بايد برای سايت خود فضايی در اينترنت اجاره کنيد، و نهايتا بايد نسبت به طراحی صفحات سايت خود اقدام کنيد.     

فروردین
21
1390

هوشيار سنج راننده

 

 

 

 

بررسي رابطه بين تصادفات جاده اي و آسيب هاي اجتماعي .

........

.......

..................... دانشجويان رشته مهندسي كامپيوتر كه اداعاي علم و تكنو لوژي مي كنند.وزرات دفاع و سپاه پاسداران ،ارتش و تمام گروه و سازمانهايي كه به دنبال يك پروژه و ايده عالي براي اختراع هستند و هدفشان خدمت به خلق و سعادت آنهاست.

 

دستگاه هوشيار سنج راننده :

 

آيا مي توان تصادفات رانندگي و تلفات انساني را با كار گيري تكنولوژي و علم كاهش داد .؟ «فرضيه» «سوال»

 

اين دستگاه مي تواند جان خيلي از راننده ها رانجات دهد و از ضررهاي جاني مالي ،روحي ، ورواني كه تصادفات بر خانواده ها و اجتماع مي گذاردجلوگيري كند.

عمق فاجعه تصادفات محدودبه موارد خاص نمي شود .يك تصادف زمينه فرو پاشي يك يا چندخانواده ، زمينه در هم شكستن خانواده و گرايش به مشاغل كاذب فقر و فحشا ،اعتياد و آسيب هاي اجتماعي ايجاد مي كند .آسيب هاي اجتماعي خواه نا خواه دامن گير افراد بي گناهي نيز مي شود كه شايد ربطي به انها نداشته و دامن گير آنها شده است .ضرب المثل‌" نزديك آتش نباشيم دودش تو چشم ما نيز مي رود".آسيب هاي اجتماعي مانند زنجير با يك سري مسائل ارتباط دارد مثلا يك راننده معتاد با نداشتن وضعيت سالم براي رانندگي كه جان افراد ديگر را نيز به خطر مي اندازد ......

...

...

...

 

 

نحوه كار اين دستگاه :

داخل كاميون هاي سنگين، اتو بوس هاي مسافر بري نصب مي شود.تقريبا چيزي شبيه به

GPRS GPS كه هم اكنون داخل كاميون ها نصب شده

 

اين دستگاه داراي يك صفحه شيشه اي، جلو راننده به شيشه جلو ماشين چسبيده مي شود.اندازه آن {60×60} اين صفحه شيشه اي مجهز به سنسور حساس به مردمك چشم مي باشد كه به محض بسته شدن چشم راننده بعد از 3 ثانيه ، بوق بلند آن به كار مي افتد و راننده از خواب بيدار مي شود(يك بوق بلند ).در واقع به راننده هشدار مي دهد كه خسته است و نياز به استراحت دارد .در واقع با اين دستكاه مي توان راننده هاي حريص و پر طمع كه براي پول به جان خود و ديگر افراد كاري ندارند ،آنها را شناسايي كرد.

 

 

داراي يك آي سي برنامه ريزي شده است .كه قوانين داخل آن بار گذاري مي شود

 

داراي يك حافظه مي باشد كه تعداد خواب رفتگي يا بسته شدن چشم راننده براي 3 ثانيه(يا هر زمان ديگر) را در خود ثبت مي كند.راننده در هر پليس راه بايد فلشي كه هميشه به اين سيستم وصل است را تحويل و مطابق با تعداد خواب رفتگي ،راننده جريمه مي شود.جريمه شدن به خاطر به خطر انداختن جان خود و ديگر راننده هاي جاده .

 

 

اختراع اين دستگاه از اختراع "در هاي ورودي "ساختمان هايي كه به سنسور هاي چشم حساس هستند منشا گرفته . اين ايده نياز به همكاري يك تيم حرفه اي مهندسي كامپيوتر (نرم افزار ،سخت افزار و..........).شايد عده اي بگويند كه اگر فرد به خواب رفت ديگر با آژير خطر اين دستگاه بيدار نشوند .مي توان يك لرزاننده قوي در صندلي راننده هم كار گذاشت كه به كمر رانند شوك وارد كند و از خواب بپرد.اگر بيدار نشد شايسته مردن است چون خود راننده بايد بداند كه وقتي خسته است بايد ماشين را متوقف و كمي استراحت كند .

 

دستگاه مه شكن رادار ياچيزي شبيه به آن :

ايده ديگر در بكار گيري تكنولو‍ژي علم در طراحي و ساخت ماشين ،دستگاهي است كه در مواقع مه كاربرد زيادي دارد. اگر بتوان دستگاهي را اختراع نمود كه به مواقع مه در جاده :

 

ال سي دي كه مجهز به رادار است و جلو ماشين را (تا 100 الي 150 متر ) نشان مي دهد.راننده با زدن يك دكمه آنرا روشن مي كند و راننده به فضاي جلو خود تسلط پيدا مي كند .مقدار مسافت خود را با راننده جلويي مي سنجد و .............. اين تكنولوژي قبلا در جت هاي جنگنده كه در شب هدف گيري مي كنند ساخته شده ولي براي ديد در شب .اما اين تكنولوژي براي ديد در مه .

 

 

هر چيزي قبل از اختراع آن يك رويا بود . همه اختراعات امروزي يك زماني در ذهن افراد بودند و امروز به يك نياز تبديل شدند .مانند ماشين رانندگي ، پرواز ،موبايل و............

 

فروردین
17
1390

از عوامل موثر در طلاق

 

از عوامل موثر درطلاق :

1-نداشتن پختگی فکری و روحی  (اینکه مدتی از ازدواج نگذشته و کار به طلاق می کشد،این راچه می توان نامیددر شهرها که ادعای فرهنگ و تمدن آنها تا ....... می رود .طلاق بر سر مسائلی که وقتی از بیرون به آنها می نگری خیلی بچه گانه و احمقانه است.)

2-دخالت های بیجای مادران دو طرف در زندگی زوجین  می باشد ................ ادامه مطلب بزودی .....

 

فروردین
17
1390

دوست یابی اینترنتی

 

برای انتخاب همسر هیچ وقت به سراغ سایت های دوست یابی نروید .هیچ کس خوشبختی شما را نمی خواهد مگر والدین شما .درست است که عصر تکنولوژی است و حصار مرزها و در و دیوار را می شکند و این یعنی  بیشتر از همیشه در معرض خطر هستید........................

اگر هدفتان سر گرمی و گذران وقت است باز هم در اشتباه هستید.زیرا چت و گفتگو اینترنتی آسیب های روانی و اجتماعی را به شما وارد می کند که تا سالیان درازاثرات آن .......

 

مطالب بزودی آماده و آپلود خواهد شد. 

فروردین
17
1390

جلوگیری از سرقت اطلاعات

 

 هکرها وسرقت اطلاعات شخصي با استفاده از صفحه كليد

خبرگزاري فارس: كارشناسان امنيتي در كنفرانس بلك هت نسبت به دور جديد سوءاستفاده از كليك هاي كاربران براي شناسايي كلمات عبور شخصي آنان هشدار دادند.

به گزارش فارس به نقل از اينفوورلد، حاضران در اين همايش تاكيد كردند كه خطر موسوم به clickjacking روز به روز در حال افزايش است و بسياري از هكرها با طراحي بدافزارهايي تلاش مي كنند با استفاده از كليك هاي كاربران بر روي صفحه كليد به كلمات عبور آنها پي ببرند.
استفاده از ترفند Clickjacking از سال 2008 آغاز شد اما استفاده از آن در مقايسه با ترفندهاي مبتني بر مرورگرها اندك بوده است. با اين حال متخصصان امنيتي مي گويند كه Clickjacking يكي از روش هاي هك است كه به طور روزافزوني مورد توجه قرار گرفته و با توجه به آنكه اطلاعات بسياري از كاربران در اين زمينه محدود است، سوءاستفاده هاي اين چنيني نيز رو به افزايش است.
كارشناسان امنيتي كنفرانس بلك هت با بازسازي چند نمونه ازا ين حملات تلاش كردند كاربران را با ماهيت آن آشنا كنند. آنان هشدار دادند كه در آينده استفاده از برنامه هاي تحت وب براي انجام چنين حملاتي نيز افزايش مي يابد.

پایگاه اینترنتی پرشین

 

فروردین
17
1390

پوسیدگی دندان

 

 

نقش دندانها برای یک فرد

 1. درقشنگ صحبت کردن و درست ادا کردن حروف و کلمات نقش موثر دارند
 2. در زیبایی ظاهری صورت یک فرد بسیار تاثیر گذار است .بعضی افراد به علت دندان های فاسدشده و بد نما از نظر اجتماعی گوشه گیر و جدا مانده اند. این امر بیشتر در دختر ها خود را نشان داده است در حالی که دندان های سفید و خوش نما  موجب محبو بیت فرد در جامعه می شود.بشتر بازیگران دارای دندان های زیبا و سفید هستند.
 3. بعضی از سر درد هاو بوی بد دهان در افراد به خاطر فاسد بودن دندان. 

ساختمان دندان دارای دو قست می باشد :

 1. تاج دندان
 2. ریشه دندان

ریشه دندان رگها و اعصاب را در خود جای می دهد که مو جبات تغذیه و حساسیت دندان را فراهم می کندقسمت بیرونی دندان با بافت سختی به نام مینا پوشیده شده است .با تخریب این سطح، فاسد و خراب شدن دندان بسیار سریع صورت میگیرد.در صورتی که به آن توجهی نشود.این قسمت عاج دندان نام دارد.شدت پوسیدگی دندان تا سن 25 سالگی است و از این سن کمتر می شود. سرعت پوسیدگی از 10 تا 16 سالگی پیشرفت فوق العاده ای دارد .

نشانه و علائم پوسیدگی دندان

نشانه اصلی:خال و لکه های قهوای روی سطح دندان که نشانه شروع پوسیدگی است.علائم دیگر می توان حساس شدن دندان به آب سرد و گرم ، مواد شیرین و .... است .   

علت پوسیدگی :

علت پوسیدگی تشکیل پلاک میکروبی بر سطح دندان است .این پلاک ها از مواد قندی و نشاسته ای تغذیه کرده و تولید اسید و باعث تغییرPHو فعل و انفالات محیط اطراف خود می شوند. به تدریج موجب بوجود آمدن رسوب های آهکی که در اصطلاح به آنها "جرم دندان " میگویند. در زیر این پلاک ها گروه عظیم و وحشتناک میکروبها نهفته است که منشا اصلی بیماریهای دهان ودندان و تا حدودی بوی بد دهان است .

بوی بد دهان سه علت عمده دارد :

 1. وجود بیماری در دهان ودندان
 2. وجود بیماری در دستگاه گوارش
 3. مصرف مشروبات الکلی ،شراب ، استمعال دخانیات ومصرف بعضی ا زداروها

 با مسواک زدن نمی توان  جرم و رسو بات روی سطح دندان را پاک کرد.باید توسط دندان پزشک انجام گیرد.با ابزار و وسایل مخصوص .

خرابی دندان باعث بیماریهای لثه نیز می شود و چون بیماریهای لثه درد ندارد اغلب افراد خیلی دیر متوجه می شوند.

چگونه از پوسیدگی دندان جلو گیری کنیم:

 1. از مواد شیرینی و مواد نشاسته ای کمتر استفاده کنیم
 2. استفاده از نخ دندان به طور صحیح و مداوم و مسواک زدن صحیح و اصولی (حداقل 4 دقیقه)
 3. استفاده از روکش و مسدود کردن شیارها ی دندان های آسیاب
 4. استفاده از محلول فلور که سرعت پوسیدگی را تا نصف کاهش می هد.
 5. غرغره کردن آب ونمک در سفید شدن دندان ها بسیار موثر است.این کار در آخر شب هنگام خوابیدن .چون نمک میکروبها را از بین می برد.
فروردین
17
1390

کاربرد جمعیت شناسی

 

مظالب را در برنامه ورد كپي كنيد تا بصورت منظم ديده شوند.

بسم الله الر حمن الرحيم

 

 

 

 

 

موضوع : كار برد جمعيت شناسي

 

پژوهشگر :مهدي توكلي  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست

 

 

 

 

مقد مه ...........................................................................................3

ارزيابي داده هاي جمعيتي......................................فصل اول.....................5

اصلاح و هموار سازي گزارش سن در سر شماري ....... فصل دوم.....................7

باروري.........................................................فصل چهارم...................

 

 

مقدمه

 

 

 

ما در اين تحقيق سعي كرديم از روش هاي مختلفي كه بر اي  جمعيت شناسي كاربرد بيشتري دارند استفاده كنيم كه   به چند مورد ازاين  روش ها را در اينجا اشاره مي كنيم   (  فرمول رشد جمعيت ،نسبت جنسي ، سني ، مايرز ، ويپل ، هموار ه  سازي و غيره ) كه در طول تحقيق با آنها اشنا مي شويم .

وا‍ ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژه گان كليدي :  نسبت جنسي و سني ، باروري

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رشد جمعیت  برای سرشماری  سال های( 1385-1375 )برابر با 1.20می باشد.که در عدد100 ضرب شده است جمعيت 1385(857910)و 1375(761168) مي باشند

تفاضل نسبت جنسی85،75

نسبت بازماندگی

نسبت جنسی 75

نسبت جنسی85

 

نسبت  سنی 75

نسبت

سنی 85

سنین

...

104/10

104/55

….-

-….

4-0

...

104

103

….

-….

کمتراز1ساله

 

...

105/12

105/78

….

….

ساله1

 

….

...

104/65

104/41

….

….

ساله2

 

...

105/11

105/41

….

….

ساله3

 

….

...

102/14

104/27

….

….

ساله4

 

….

...

104/23

103/32

113/21

85/02

ساله9-5

 

1

1/0499

104/47

103/47

118/99

97/32

ساله14-10

 

5/85

/9932

98/63

101/48

95/08

119/16

ساله15-19

 

7/89

/9000

86/36

94/25

88/06

107/44

ساله20-24

 

/52

1

99/28

99/80

101/40

152/49

ساله25-29

 

-2/74

1

105/25

102/51

96/87

96/33

ساله30-34

 

-3/44

/9798

105/52

102/08

101/09

98/43

ساله35-39

 

3/55

/9768

99/85

103/40

99/81

97/50

ساله40-44

 

13/13

/9570

91/13

104/26

101/58

99/92

ساله45-49

 

4/89

/9555

91/55

96/44

76/30

100/72

سال50-54

 

-16/86

/9299

104/94

88/08

101/85

98/46

ساله55-59

 

-32/23

/9675

121/5

89/27

103/46

80/68

ساله60-64

 

-18/81

/8918

122/21

103/40

….

….

ساله65-69

 

 

شاخص نسبت سنی برای سال 1385در کلیه  سنین به استثناء گروه سنی (49-45)و(54-50) انحراف از رقم 100را نشان  داده است.بالاترین  انحراف را ما در گروه سنی(29-25)با رقم (49/152)را می بینیم و وپس از این گروه سنی  بیشترین انحراف را در گروه سنی (64-60)بارقم(68/80 ) مشاهد می شود .

و برای سال 1375 در کلیه سنین به استثناء گروه سنی(44-40)ا نحراف از رقم 100را نشان  داده است.بالاترین  انحراف را ما در گروه سنی(14-10) با رقم (99/118)رامی بینیم  وپس از این گروه سنی  بیشترین انحراف را در گروه سنی(54-50)بارقم (30/76) مشاهد می شود .

مابرای سال1385نسبت بازماندگی را حساب کردیم  که تقریبا برای گرو های سنی(19-15،29-25،34-30،39-35،44-40)ساله به عدد 1 نزدیک می باشندو بقیه گرو های سنی از عدد 1 فاصله دارند.

شاخص ویپل

 شاخص ویپل  برای سال1385 حساب کردیم که از مجمو عه عدد83678را برعدد77432.2 تقسیم کردیم عدد  1.08066ا جواب آن ست که در عدد 100ضرب کردیم جواب آن 07/108 بدست آمده  که برای شاخص ویپل نسبتاٌ دقیق است.

و برای سال  1375 شاخص ویپل54926  را بر عدد 51715.5 تقسیم کردیم و عدد به دست آمد 21/106  می باشد برای سال 1375 نسبتاٌ دقیق است.

شاخص مایز 1385

ارقام مختوم

تعدادجمعیت فرضی   69-10

ضرایب

کل جمعیت فرضی

تعدادجمعیت فرضی   69-20

ضرایب

کل جمعیت فرضی

جمعیت کل

نسبت جنسی

قدر مطلق  از 10

0

 

76566

1

76566

60818

9

547362

623928

10/40

/4

1

 

69921

2

139842

53594

8

428752

568594

9/48

/52

2

 

71439

3

214317

53399

7

373793

858110

9/81

/19

3

 

70970

4

283780

50773

6

304638

588518

9/81

/19

4

 

67701

5

338505

45658

5

228290

566795

9/45

/55

5

 

74909

6

449454

50642

4

202568

652022

10/87

/87

6

 

67084

7

469588

42842

3

128526

598114

9/97

/03

7

 

66911

8

535288

41932

2

83864

619152

10/32

/32

8

 

63836

9

574524

39420

1

39420

613944

10/24

/24

9

 

57787

10

577870

555615

0

0

577870

9/64

/36

جمع

 

 

 

36598434

 

 

2337213

5990477

 

3/67

نوسانات نسبتاً متوسط(3/67)

شاخص مایرز1375

ارقام مختوم

تعداد جمعیت فرضی   69-10

ضرا یب

کل جمعیت فرضی

تعداد

جمعیت فرضی   69-20

ضرایب

   

کل جمعیت فرضی

جمعیت کل

نسبت جنسی

قدر مطلق از 10

0

 

64503

1

64503

37625

9

338868

403371

9/49

/51  

1

 

61118

2

122236

34133

8

273064

395300

9/30

/7

2

 

60175

3

180525

34044

7

238308

418833

9/85

 

3

 

56979

4

227916

33503

6

201018

428934

10/09

/09

4

 

54054

5

270270

31715

5

158575

428845

10/09

/09

5

 

56466

6

338796

34372

4

137488

476284

11/20

1/2

6

 

49637

7

347459

30080

3

90264

437723

10/30

/3

7

 

47472

8

379776

2906

2

58072

437848

10/30

/3

8

 

44385

9

399465

27752

1

27752

427217

10/05

/05

9

 

39674

10

396740

25958

0

0

396740

9/33

/67

جمع

 

 

 

2727686

 

 

1523409

4251095

 

4/06

نوسانات نسبتاً متوسط(4/06)

 

 

 

شاخص تلفیقی سازمان ملل1385

سن

مردو زن

نسبت جنسی

تفاوت

مردان

زنان

نسبت سنی

تفاوت

نسبت سنی

تفاوت

0-4

 

71468

104/55

….

…..

…..

…..

…..

5-9

 

69643

103/32

1/23

84/77

15/22

85/28

14/72

10-14

 

92355

103/47

/11

97/93

2/06

96/68

3/32

15-19

 

120159

101/48

1/99

121/03

21/03

117/32

17/32

20-24

 

109322

94/25

7/23

103/84

3/84

11/05

11/05

25-29

 

83352

99/80

5/55

96

4

93/59

6/41

30-34

 

66556

102/51

2/71

97/18

2/81

95/47

4/53

35-39

 

54828

102/08

/43

98/06

1/94

98/82

1/18

40-44

 

44844

103/40

/32

97/70

2/29

97/29

2/71

45-49

 

37160

104/26

/86

101/70

1/70

98//11

1/89

50-54

29539

96/44

7/82

99/89

/11

101/53

1/53

55-59

 

21498

88/08

8/36

95/13

4/87

101/59

1/59

60-64

 

14131

89/27

1/19

78/71

21/29

82/58

17/42

65-69

 

13530

103/40

14/13

…..

…..

 

….

جمع

 

 

51/93

 

81/16

 

83/67

                 

نوسانات متوسط(25/71)

 

Js: Mars +fasr+ (3) sr

 

6.76+6.9725+11.98=25.71

شاخص تلفیقی سازمان ملل1375

 

سن

مردو زن

نسبت جنسی

تفاوت

مردان

زنان

نسبت سنی

تفاوت

نسبت سنی

تفاوت

0-4

87958

104/10

 

 

….

….

….

…..

5-9

120986

104/27

 

0/17

113/16

13/16

113/25

13/25

10-14

125782

104/47

 

0/20

120/51

20/51

117/43

17/43

15-19

90436

98/63

 

5/84

95/41

4/59

94/75

5/25

20-24

64459

86/36

 

12/27

82/08

17/92

93/98

6/09

25-29

55955

99/28

 

12/92

104/38

4/38

98/60

1/40

30-34

45910

105/25

 

5/97

98/47

1/53

95/24

4/76

35-39

38832

105/25

 

0

102/27

2/27

99/87

/12

40-44

30915

99/85

 

 

5/4

99/78

/22

99/83

/16

45-49

23119

91/13

 

8/72

98/30

1/7

104/75

4/75

50-54

14606

91/55

 

 

0/42

74/30

25/7

78/21

21/78

55-59

15172

104/94

 

13/39

101/60

1/60

102/33

2/33

60-64

15157

121/5

 

16/56

107

7

99/46

/54

65-69

14128

122/21

 

0/71

….

جمع

 

 

82/05

 

100/58

 

77/86

                 

 

نوسنات متوسط

Js: Mars +fasr+ (3) sr

6.49+8.38+18.93=33.80

جمعیت بعد از تصحیح سال75

جمعیت کل قبل از تصحیح سال75

جمعیت بعد از تصحیح سال

85

جمعیت قبل از تصحیح سال 85

سن

.....

87958

.....

71468

0-4

.....

120986

.....

69643

5-9

121943

125782

93873

92355

10-14

93024

90436

115956

120159

15-19

66154

64459

109272

109322

20-24

54485

55955

85128

83352

25-29

46430

45910

66507

66556

30-34

38534

38832

39611

54828

35-39

31027

30915

45019

44844

40-44

22454

23119

37050

37160

45-49

15822

14606

29440

29539

50-54

14595

15172

21186

21498

55-59

.....

15157

.....

14131

60-64

.....

14128

.....

13530

65-69

 شاخص سازمان ملل

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم

 

جداول اسپراگ سال 1385

جمعیت

سن

71648

4-0

69643

9-5

92355

14-10

120159

19-15

109322

24-20

 

 

 

تعداد جمعیت

جدول ماقبل آخر64-60

تعداد جمعیت

جدول اول4-0

3440

ساله61

16271

ساله0

2474

ساله64

13321

ساله3

تعداد جمعیت

جدول آخر69-65

تعداد جمعیت

جدول دوم 9-5

2839

ساله68

13257

ساله6

3187

ساله69

15240

ساله9

جدولی که مشاهد می کنید نمونه های از گروه  های سنی متفاوتی بدست آمده است  که اگر عداد هر گروه سنی را باهم جمع کنیم جمع کل گروه سنی مورد نظر به دست می آید.

تعداد جمعیت

جدول میانی

13834

ساله31

12752

ساله33

 

 

فصل چهارم

جواب ها

تعداد جمعیت

گروه سنی

GRR1:.0.47

34939

0-4

GRR2:0.52

34253

5-9

NRR2:0.49

45390

10-14

CBR1: 4.21

59639

15-19

CBR2:5.43

56280

20-24

TFR1:0.96

41718

25-29

TFR2:1.07

32866

30-34

 

27132

35-39

 

22047

40-44

 

18192

45-49

 

15037

50-54

         

روش رله برای سال1385

(15-49):34939/257874

(20-54):34253/213272

GRR1:-0.0309+) 3.482 0.14) =0.47

GRR2:-0.0345+ (3.4821 0.52

NRR2:-0.04+ (3.32

 

CBR1:-5.25+ (69.92 4.21

CBR2:-5.32+ (69.90*0.16) + (-16.90*.016)2 =5.43

TFR1:0.47/0.488=0.96

TFR2:0.52/0.488=1.07

روش رله برای سال1375

جواب ها

تعداد جمعیت

گروه سنی

GRR1::.0.80

43095

0-4

GRR2:1.46

59240

5-9

NRR2:1.39

61517

10-14

CBR1:10.56

45530

15-19

CBR2:21.61

34589

20-24

TFR1:1.64

28078

25-29

TFR2:2.99

22368

30-34

 

18894

35-39

 

15469

40-44

 

12096

45-49

 

76255

50-54

 

(15-19):43095/177024=0.24

(20-54):59240/139119=0.43

GRR1:-0.0309+ (3.4829*0.24) =0.80

GRR2:-0.0345+ (3.4821*0.43) =1.46

NRR2:-0.04+ (3.32*0.43) =1.39

CBR1:-5.25+ (69.92*0.24) + (-16.94*0.24)2=10.56

CBR2:-5.32+ (69.90*0.43) + (-16.90*0.43)2=21.61

TFR1:0.80/0.488=1.64

TFR2:1.46/0.488=2.99

برآورد ميزان مواليد با روش  بازماندگي معكوس براي سال 1385 مي باشد  در در اينجا رشد سالانه ما حدوداً 0.012مي باشذد   كه از تقسيم جمعيت سال هاي 1385 و 1375 استان

فروردین
17
1390

چای در دفع بو بد دهان

 

چای در دفع بوی بد دهان

 1. فنجان چاي روح و روان را گرم کرده ، نفس شما را تازه کرده و حتي با عفونت ها مقابله مي کند . اخيراً در دو مطالعه اثرات مفيد چاي بر روي سلامتي نشان داده شده است . در مطالعه اول عصاره چاي سبز با انواع متعدد و مختلف باکتريها از جمله انواعي که باعث گلودرد و فساد دندان مي شوند مخلوط شد و مشخص شد که چاي سبز رشد باکتريها را مهار مي کند .
  در حقيقت همين مطالعه نشان داد که چاي سبز همچنين با از بين بردن باکتريها به خميردندان و دهان شويه کمک مي کند تا بر ضد ويروس ها عمل کنند . خميردندان يا دهان شويه به تنهائي اثر کمي در مقابله با ويروس ها دارد ولي با افزودن عصاره چاي سبز باکتريها تقريباً نابود مي شوند و سپس خميردندان قادر به مقابله با ويروس ها خواهد بود .
  ماده مفيد و موثر موجود در چاي چيست؟
  چاي داراي انواع پلي فنل است که آنتي اکسيدانهائي هستند که سلولهاي انسان را از صدمه محافظت مي کنند . فلاونيدها گروهي از پلي فنل ها هستند که بطور طبيعي در چاي وجود دارند . به نظر مي رسد سطوح بالاي اين پلي فنل ها در بدن مي تواند علاوه بر ويروسها با سرطانهاي لوزالمعده ، کولون ، مثانه ، پروستات و سينه نيز مقابله کند . در مطالعه دوم ،‌ يعني مطالعه در مورد بوي بد دهان عصاره هاي چاي سياه با سه گونه باکتري که عامل بوي بد دهان هستند در ظروف آزمايشگاهي براي ۴۸ ساعت ترکيب شد . نتايج حاصله با ظرف حاوي فقط باکتري مقايسه شد.
  در تمام موارد پلي فنل هاي چاي رشد باکتريها را تا ۳۰ درصد کاهش داده و توليد ترکيباتي که باعث بوي بد دهان مي شوند را کم کردند .
  اين مطالعه نشان داد که شستشوي دهان با چاي سياه مانع تشکيل پلاک شده و اسيدهائي را که باعث تخريب دندان مي شوند از بين مي برند .
  علاوه بر مهار رشد عوامل بيماريزا در دهان ،‌چاي سياه و پلي فنل هاي آن با کاهش ترکيبات موجد بوي بد دهان به سلامت دهان کمک مي کنند .
  منبع : سایت سلامت دهان و دندان
فروردین
17
1390

اصول و روش تحقیق

 

يك سايت عالي براي دانشجويان رشته جامعه شناسي و علوم اجتماعي و ديگر دانشجويان

اصول و روش نوشتن تحقیق  ،انجمن جامعه شناسان و ........   

 

www.jcci.blogfa.com

 

 

 


 

.

فروردین
17
1390

چگونه اینترنت سریع داشته باشیم

 

 

چگونه اينترنت سريعتري داشته باشم ؟

چرا با وجود مودم 56 كيلو بيتي در سرعت كار با اينترنت تغييري حاصل نشده و اطلاعات ، همچنان با سرعت 28800bps رد و بدل مي شود . مشكل چيست ؟

چرا هنگام اتصال به اينترنت پس از چند دقيقه ارتباط قطع مي شود . آيا علت نصب بد مودم است يا سرور ايراد دارد ؟

پرسشهاي فوق نمونه هايي از انبوه سوالات شما خوانندگان گرامي است كه از طريق نامه يا ايميل به دست ما رسيده است و تصميم گرفتيم در اين صفحه نكاتي را در زمينه ي افزايش سرعت كار با اينترنت ارائه كنيم .

بيشتر كاربران ايراني اينترنت ، از ارتباط تلفني ( Dial – up ) بهره مند هستند ؛ يعني براي اتصال به اينترنت از مودم استفاده مي كنند و لذا سرعت ، نقش مهمي در صرفه جويي در وقت و هزينه ي آنها دارد . بخصوص براي كاربراني كه از سرويس هاي زماني انترنت استفاده مي كنند كه هر چه سرعت پايين تر باشد. زمان بيشتر در نتيجه هزينه ي بيشتري صرف خواهد شد .چنانچه مي خواهيد ميزان سرعت اينترنتي خود را بدانيد ، كافي است ماوس خود را روي آيكن 2 رايانه كوچك به هنگام اتصال به اينترنت در سمت راست پايين صفحه ي نمايش وجود داردقرار دهيد . پس از مدت كوتاهي يك پيغام كوچك نمايان مي شود كه در آن مي توانيد سرعت اتصال بهاينترنت ، تعداد بايت فرستاده شده بايت دريافت شده را ببينيد .

عوامل بسياري در كيفيت يك ارتباط اينترنتي مؤثرند كه به اختصار ، آنها را بررسي مي كنيم :

مودم – مسلم است هر چه مودم سريعتري داشته باشيد سرعت ارتباط شما بيشتر است . براي مثال وقتي از مودمهاي جديدتر مثلاً 56k ( 56 كيلو بيت در ثانيه ) استفاده مي كنيد . سرعت بيشتري در رد و بدل كردن اطلاعات داريد در ضمن چون اين مودمها از درايوها و فناوري به روزتري استفاده مي كنند. در تمامي مراحل كار از سرعت بيشتري برخوردارند . در پنجره ي control panel روي آيكن مودم 2 با ركليك كنيد . دكمه ي properties را بزنيد حال چك كنيد كه بالاترين سرعت را براي مودم خود انتخاب كرده باشيد . البته توجه داشته باشيد اين سرعت ، صددر صد همان سرعت نقل و انتقال اطلاعات نخواهد بود . سرعت مودم ISP شما pbs 28800 باشد . مسلماً سرعت ارتباط از 28800 تجاوز نخواهد كرد .

كابل – كابل هاي نامرغوب ، كيفيت و قدرت سيگنال ها و در نتيجه سرعت را كاهش مي دهد . هر چه طول كابلي كه به مودم شما را به پريز تلفن وصل مي كند كوتاه تر باشد . احتمال وجود نويز ومشكلات انتقال اطلاعات كمتر است . پس سعي كنيد از كابلهاي كوتاه و مرغوب استفاده كنيد .

ساير دستگاه ها – اطمينان حاصل كنيد كه كابل مودم به طور مستقيم به پريز تلفن وصل باشد . وجود ديگر تجهيزاتي چون تلفن ، ماشين پيغام گير ( Answering Machine ) ، دستگاه دورنگار ( Fax ) و ... با ايجاد نويز روي خط از كيفيت و سرعت ارتباط مي كاهند .

سيم كشي داخل ساختمان – اگر با رعايت موارد فوق بهبودي در سرعت خط حاصل نشد . احتمال دارد اشكال از سيم كشي داخل ساختمان باشد . سيم اصلي تلفن را كه وارد ساختمان شده است بيابيد و مودم را به آن وصل كنيد اگر سرعت ارتباط شما افزايش يافت بدانيد كه درست حدس زده ايد .

نوع خطوط مخابراتي – سعي كنيد مركز تلفن خود و ISP شما از خطوط ديجيتالي بهره مند باشد . اين خطوط كيفيت ارتباط بهتري دارند ؛ چون نيازي نيست اطلاعات مرتباً از ديجيتال به آنالوگ و برعكس شوند .

مسافت – هر چه فاصله شما با مركز تلفن خود و Isp تان كمتر باشد ، از كيفيت و سرعت ارتباط كمتر كاسته مي شود. در واقع ، هر چه اين مسافت ها بيشتر باشد . سوئيچ ها و repeater هاي مخابراتي بيشتري ميان انها قرار مي گيرد . هر كدام از اين دستگاهها ، از كيفيت و سرعت سيگنال ها مي كاهد ، اين مشكل در مراكز تلفني قديمي كه از تجهيزات جديد و به روزبهره مند نيستند . مشهودتر است .

اضافه بار – اگر فقط گاهي ( در برخي ساعات شبانه روز ) سرعت اينترنت شما پايين است . اشكال از isp شماست . احتمالاً تعداد كاربران اينمركز بيش از ظرفيت آن است و پهناي باند كافي براي سرويس دهي به اين تعداد مشتري ندارد و اين مشكل در ساعات پرترافيك نمايان مي شود .

Leased Line – چنانچه از اينترنت زياد استفاده مي كنيد و يا براي يك شركت يا مؤسسه اينترنت مي خواهيد ، بهتر است روش ديگري بجز Dial UP را برگزينيد . وجو يك ارتباط مستقيم ، مثلاً از نوع Leased Line سرعت و كيفيت بسيار مطلوبتري را براي شما به ارمغان مي آورد . البته مسلم است كه هزينه ي بسيار بالاتري هم دارد .

در پايان به ذكر برخي نكات تكميلي مي پردازيم :

1- اگر سرعت اينترنت شما در مشاهده سايت خاصي پايين است موارد زير را در نظر بگيريد :

الف . در ساعات كم ترافيك ، بعد از نيمه ي شب به سراغ آن سايت برويد . اگر در آن ساعات ، امكان كار با رايانه را نداريد ( مثلاً خواب هستيد ) ، مي توانيد از نرم افزارهاي Offline Browser نظير HTTrack Website Copier يا Offline Explorer استفاده كنيد . و صفحات سايت را دريافت ( download ) كنيد و هر زمان كه اراده كرديد ، آن سايت را به صورت Offline ببينيد .

ب . شايد سايت مزبور نسخه ي Mirror داشته باشد Mirror در واقع يك كپي از سايت است كه روي كارگزار ( server ) ديگري كه در يك محل ديگر قرار دارد . اگر اين گونه است به سراغ نسخه ي Mirror آن سايت برويد شايد مشكلات قبلي شما مرتفع شود . در صورتي كه يك سايت نسخه ي Mirror داشته باشد ، صفحه اي باز خواهد شد كه در آن صفحه نشاني سايت هاي مزبور قرار دارد و يا به طور خودكار به آن سايت راهنمايي خواهيد شد .

2. بررسي كنيد ISP شما Proxy server داشته باشد . وجود اين كارگزار تأثير بسزايي در سرعت شما دارد . چرا كه تعداد زيادي از سايت هاي پر بيننده را به صورت محلي ( Locally ) در خود نگه داري مي كند .

3. هر چه ميزان گرافيك سايت بيشتر باشد ، سرعت بالا آمدن آن كندتر است . اگر نيازي به تصاوير سايتها ندارد . آنها را به صورت فقط متن مشاهده كنيد . براي مثال در مرورگر IE كافي است از منوي Tools گزينهي يinternt Option را انتخاب كنيد . انگاه در پوشه ي Advanced قسمت Multimedia علامت كنار Show Pictures را برداريد .

4. برخي از نرم افزار ها ادعا مي كنند كيفيت ارتباط شما را بهبود مي بخشند چنانچه مايليد . مي توانيد از آنها استفاده كنيد . تعدادي از آنها سرعت دريافت ( DoWnload ) فايل را افزايش مي دهند و برخي ديگر سايتهاي مشاهده شده را Cache مي كنند ، تا در مراجعات بعدي سريعتر نمايش داده شوند . نرم افزارهايي چون :

Netsonic , Tweakmaster , Download Accelerator Plus , Go ! zilla , Flash Get و ... وقي سرعت اينترنت بيشتر باشد ، گشت و گذار در وب لذت بخش تر و ارزانتر است .

پایگاه اینترنتی پرشین   

فروردین
14
1390

مخفی کردن بصورت حرفه ای

 

مخفی‏سازی اطلاعات درون کامپیوتر

تاکنون جهت مخفی‏سازی اطلاعات در محیط ویندوز XP راه‏های مختلفی ارائه شده است. استفاده از نرم‏افزارهای جانبی و یا تغییرات در ویندوز، از این گونه راه‏ها بوده‏اند. اما هم‏اکنون قصد داریم به معرفی روشی جالب و ابتکاری جهت مخفی‏سازی فایل‏ها و فولدرها در محیط ویندوز XP بپردازیم که با استفاده از آن می‏توانید تا درصد بالایی از مخفی ماندن فایل‏های خود اطمینان بیابید. این روش بدون نیاز به هر گونه نرم‏افزار کمکی است و برای رمزگشایی فایل‏های مخفی شده نیاز به وارد نمودن رمز عبور خواهد بود و از این حیث نیز این روش می‏تواند در عین سادگی، بسیار کاربردی باشد.

ابتدا پیش از هر گونه اقدامی قابلیت مشاهده پسوند فایل‏ها را در محیط ویندوز XP فعال کنید. بدین منظور در My Computer از منوی Tools به Folder Options رفته و در تب View تیک گزینه Hide extensions for known file types را بردارید و OK کنید.

در قدم اول از منوی Start وارد Run شده و در آن عبارت Notepad را وارد کرده و Enter بزنید تا برنامه Notepad باز شود.
سپس کدهای زیر را عیناً درون آن Copy و Paste کنید:

cls
@ECHO OFF
title Folder irandiba
if EXIST “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}” goto UNLOCK
if NOT EXIST irandiba goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Aya shoma az makhfi sazi in folder etminan darid? (Baleh/Kheyr)
set/p “cho=>”
if %cho%==Baleh goto LOCK
if %cho%==baleh goto LOCK
if %cho%==Bale goto LOCK
if %cho%==bale goto LOCK
if %cho%==Kheyr goto END
if %cho%==kheyr goto END
echo Shoma tanha bayad Baleh Ya Kheyr ra vared konid.
goto CONFIRM
:LOCK
ren irandiba “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”
attrib +h +s “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”
echo Folder makhfi shod.
goto End
:UNLOCK
echo Password jahateh ashkar sazi foldereh makhfi shodeh ra vared konid:
set/p “pass=>”
if NOT %pass%==www.irandiba.com goto FAIL
attrib -h -s “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”
ren “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}” irandiba
echo Folder ashkar shod.
goto End
:FAIL
echo Password ra ghalat vared kardeid.
goto end
:MDLOCKER
md irandiba
echo Foldereh irandiba Sakhteh shod.
goto End
:End

پس از این کار، از منوی File بر روی Save as کلیک کنید. سپس فایل را با نام دلخواه و پسوند bat. و در محلی به دلخواه خود ذخیره کنید (به عنوان مثال نام آن را Tarfand.bat قرار دهید).

در مرحله بعد به محلی که فایل bata.bat را ذخیره کردید بروید.
اکنون بر روی آن دو بار کلیک کنید.
پنجره ای باز شده و بسته می‏شود.
پس از آن خواهید دید در همان محل فولدری به نام bata ایجاد شده است.
حال شما بایستی فایل‏ها و فولدرهای خود که قصد مخفی‏سازی آنها را دارید را Copy یا Cut کرده و در درون فولدر bata که تازه ایجاد شده است Paste کنید.
پس از این کار، مجدد به سراغ فایل Tarfand.bat بیایید و بر روی آن دوبار کلیک کنید.
پیغامی با مضمون ?Aya shoma az makhfi sazi in folder etminan darid نمایش داده خواهد شد.
در صورتی که (ترفندستان) از مخفی‏سازی فولدر مورد نظر اطمینان پیدا کرده‏اید، عبارت Baleh را تایپ نموده و Enter بزنید.
خواهید دید که پنجره بسته می‏شود.
و پس از آن فولدر bata محو می‏گردد (لازم به ذکر است این فولدر به حالت مخفی سیستمی تبدیل می‏شود و تنها در صورت فعال نبودن گزینه Hide protected operating system files فایلی به نام {Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D قابل مشاهده خواهد بود که البته با دوبار کلیک بر روی آن راهی Control Panel ویندوز خواهید شد).
اکنون دیگر از فولدر bata که فایل‏های شما در آن کپی شده بود، اثری نیست.
اما برای بازیابی این فولدر چه باید کرد؟
دقت کنید شما فایل Tarfand.bat را در همان مسیر که فولدرتان مخفی شده بود رها کرده‏اید.
حالا به آن محل رفته و مجددأ این فایل را با دوبار کلیک، اجرا کنید.
با مشاهده جمله Password jahateh ashkar sazi foldereh makhfi shodeh ra vared konid از شما درخواست وارد کردن پسورد می‏شود. پسورد به طور پیش فرض www.bata.ir است (همگی حروف کوچک). شما می‏توانید پسورد را از خط ۲۵ کدهایی که در Notepad وارد کردید تغییر دهید (البته پیش از این عملیات).
با وارد کردن پسورد و فشردن Enter، خواهید دید که مجدداً فولدر bata با کلیه محتویات درون آن آشکار خواهد شد.

گردآوری : پایگاه اینترنتی پرشین وی

 

فروردین
14
1390

پیشرفته شدن بیماریها

 

 

پیشرفته شدن بیماریها

پیشرفته شدن بیماریها به خاطر ترکیبات نادرست مواد شمیایی و نگهدارنده برای دوام طولانی مدت مواد غذایی آنها می باشد........

 

 ادامه مطالب بزودی .....

سایر صفحات : 12

مدیران سایت

موضوعات مطالب

منوی کاربر

نام کاربری :

کلمه عبور :عضویت در سایتفراموشی رمز عبور